reklama

Domácí vertikální mechová zahrada krok za krokem

V současnosti trávíme spoustu času doma a přemýšlíme nad tím, co si v domácnosti vylepšit. Co vyzkoušet vertikální zahradu z mechu, která zkrášlí stěnu například v ložnici? Přinášíme praktický postup, díky kterému celou výrobu i montáž zvládnete přibližně za jeden den.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Vertikální stěna se stane ozdobou místnosti (Zdroj: Prima DOMA)

Potřebné nářadí a pomůcky

 • dřevěná prkna a latě pro výrobu stěny
 • kotoučová pila
 • AKU vrtačka
 • kladivo
 • kompresor s hřebíkovačkou
 • tavná pistole s náplní
 • natloukací hmoždinky
 • hřebíky
 • nátěrová hmota na dřevo
 • štětec
 • mech

Řezání latí pilou
i (Zdroj: Prima DOMA)
Řezání podkladových latí kotoučovou pilou

Před výrobou vertikální zahrady je důležité si veškeré činnosti naplánovat dopředu. Stačí, když si vytvoříte návrh na papír. Samotná výroba a montáž začíná nařezáním svislých podkladových latí, které si nařežte podle výšky od podlahy po strop. Řezat můžete kotoučovou pilou se stojanem, která umožní pohodlné nastavení pro řezání různých tvarů. Pokud hledáte univerzálního pomocníka do dílny, patří pokosová pila Scheppach HM 90 MP k tomu nejlepšímu, co může dnešní trh nabídnout. Základem je špičkový univerzální kotouč z tvrdokovu, osazený ve standardu 24 zuby pro hladký řez. Ten je schopen bez problémů řezat jak měkké nebo tvrdé dřevo, tak i další materiály jako jsou hliník, měď, plasty nebo dokonce i ocel. Pro tento kotouč není ani problém bez poškození uříznout dřevo, ve kterém jsou hřebíky. 

Vrtání do dřeva
i (Zdroj: Prima DOMA)
Vrtání otvorů pro upevnění latí do stěny

Latě si po nařezání ještě neodnášejte na místo montáže, protože je v nich potřeba vyvrtat otvory pro jejich uchycení ve stěně. Stačí použít vrták č. 6 a nutné je také navrtat zahloubení pro hlavy šroubů.

Vrtání otvorů pro hmoždinky
i (Zdroj: Prima DOMA)
Vrtání do zdi zvládnou příklepové vrtačky

Pak přistupte k vrtání otvorů do zdi, které slouží pro natlučení hmoždinek. Pro účely vrtání do zdiva se velmi dobře hodí AKU příklepová vrtačka, která je nejen perfektně po ruce a rychle připravená k práci, zároveň ale zvládá i náročnější úkoly.

Nařezání vertikálních prken
i (Zdroj: Prima DOMA)
Nařezání pohledových prken vertikální zahrady

Další krok spočívá v nařezání vertikálních pohledových prken. Pro tuto operaci volte prkna, která jsou velmi dobré kvality a povrchově opracovaná. Řezání provádějte tak, aby vznikla efektní skládaná mozaika, která se u prkenných konstrukcí používá.

Hřebíkovačka při práci
i (Zdroj: Prima DOMA)
Natloukání prken pomocí hřebíkovačky

Všechny prkna přibíjejte pomocí pneumatické hřebíkovačky. Poté, co máte zatlučena všechna pohledová prkna, pusťte se do vyplnění mezer mezi nimi. Na tyto prkna budete následně lepit mech. Důležité je, že investice do hřebíkovačky se vyplatí, tedy pokud takové práce provádíte častěji, kompresor má doma prakticky každý kutil.

Natírání dřeva
i (Zdroj: Prima DOMA)
Natírání hotové dřevěné konstrukce

Potom, co je kompletní konstrukce domácí vertikální zahrady hotova, přejděte ke konečné povrchové úpravě natíráním. Barvu nátěrové hmoty volte podle barvy ostatních prvků na stěně, například dveří, aby se vertikální zahrada stala přirozeným prvkem pokoje a nebyla rušivým elementem.

Tavná pistole při práci
i (Zdroj: Prima DOMA)
Nanášení lepidla pomocí tavné pistole

Připravte si mech a tavnou pistoli. Z důvodu lepení většího množství zelených mechů na stěnu počítejte také s větší spotřebou náplně této pistole. Nejlepší je, když tuto práci provádíte ve dvou, protože pak jde práce velmi rychle od ruky.

Lepení prvků vertikální zahrady
i (Zdroj: Prima DOMA)
Lepení mechu na prkenný podklad

Nalepení mechů je posledním krokem výroby a montáže vertikální zahrady. Rozbalte si několik balení mechu, který seženete na internetu a pak začněte lepit jednotlivé kusy. Zvláště u větších stěn je zapotřebí minimálně pět balení nebo více podle toho, jak moc budete stěnu osazovat.

A je hotovo!

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Náš tip: Pořiďte si nářadí Scheppach

Řada elektrického nářadí Scheppach byla vyvinuta s velkou pečlivostí k požadavkům jeho uživatelů. Takže ať už jste běžný hobby uživatel nebo náročný řemeslník, vždy si budete jist, že koupí nářadí Scheppach volíte ideální mix příznivé ceny, kvalitních komponentů, vyspělé technologie a dlouhé životnosti. Navíc dostanete 4letou záruku a kvalitní záruční i pozáruční servis garantovaný jedním z největších evropských výrobců dílenského nářadí – německou společností Scheppach. Toto nářadí garantuje vynikající kvalitu, vyspělé technologie, skvělou ergonomii a příznivou cenu. Více se o nářadí Scheppach dočtete na www.garland.cz.

Publikováno: 15. 5. 2021, Autor: Radoslav Ptáček (text) Prima DOMA (foto), Profil autora: Radoslav Ptáček