reklama

Jednoduchou výrobu police zajistí spojení prken pomocí lamel

Chcete si podomácku vyrobit poličku na drobné předměty nebo knihy a nevíte jak na to? Velmi jednoduchý postup nabízí technologie spojení prken lamelami. A právě v našem článku vám ukážeme pěkně krok po kroku jak to zvládnout bez asistence kohokoliv zkušenějšího.

Jak na spojení dřeva pomocí lamel? (Zdroj: Prima DOMA)

Potřebné vybavení a pomůcky

  • zakrácená a ohoblovaná prkna na výrobu police
  • lamely
  • lamelovačka
  • lepidlo na dřevo
  • truhlářská svěrka
Lamely na spojení prken
Lamel je na výběr velké množství, pro výrobu poličky stačí velikost 10 či 20 (Zdroj: Prima DOMA)

Připravte si vše potřebné. Dvě prkna a veškeré nutné vybavení. Pro drobné předměty stačí lamely velikosti 10, pro náročnější spojení volte velikost větší. Důležitým vybavením je lamelovačka, díky které bleskurychle vyfrézujete otvory pro vytvoření spojení v prknech.

Rozměření prkna
Zakreslení místa pro vyfrézování drážek (Zdroj: Prima DOMA)

Připravte si vše potřebné. Dvě prkna a veškeré nutné vybavení. Pro drobné předměty stačí lamely velikosti 10, pro náročnější spojení volte velikost větší. Důležitým vybavením je lamelovačka, díky které bleskurychle vyfrézujete otvory pro vytvoření spojení v prknech. Pomocí tužky si zakreslete pozici pro drážky, do kterých umístíte lamely. Běžně využitá vzdálenost od kraje prkna bývá 15 cm. Nezapomeňte, že na vrchním prkně budete muset frézovat na spodní hraně.

Řezání drážek lamelovanou
Frézování drážek do prkna pomocí lamelovaly (Zdroj: Prima DOMA)

Vyfrézujte drážky pomocí lamelovačky, přičemž před začátkem práce si ještě důkladně zařízení nastavte tak, aby drážky byly hluboké tak akorát. Druhé prkno frézujte ale tak, že drážka musí být vytvořena na jeho spodní straně.

Aplikace lepidla do drážek v prkně
Před instalací lamel použijte lepidlo na dřevo (Zdroj: Prima DOMA)

Po vyfrézování drážek následuje aplikace lepidla do připravených drážek pro lamely. Nevyplňujte je celé, aby pak po instalaci lamel nepřeteklo a neznečistilo plochu prkna.

Montáž lamely
Instalace lamely do drážky vyplněné lepidlem (Zdroj: Prima DOMA)

Dalším krokem je montáž samotné lamely, která slouží pro spojení prken k sobě. Lamelu opatrně zasuňte do drážky a dbejte na to, aby nedošlo k jejímu poškození.

Nanášení lepidla
Nanášení lepidla na spodní hranu prkna (Zdroj: Prima DOMA)

Následný krok spočívá v nanesení lepidla na spodní hranu druhého prkna. Lepidlo nenanášejte jen do drážky, ale i po celé délce prkna, to proto, aby spojení dobře drželo po dlouhou dobu.

Spojení prken k sobě
Spojení prken k sobě (Zdroj: Prima DOMA)

Pak obě prkna spojte v jeden celek. Stačí použít pouze ruce, není zapotřebí vyvíjet žádnou větší sílu.

Stažení prken svěrkou
Závěrečné sevření svěrkou zajistí, že prkna budou držet pohromadě (Zdroj: Prima DOMA)

Aby lepidlo řádně plnilo svoji funkci, je zapotřebí jej ve spojení podpořit. Použijte truhlářskou svěrku, kterou stáhněte prkna po dobu jednoho dne.

Tím jak lepidlo uschne, dojde k dokonalému spojení. Po jednom dni je možné svěrku uvolnit a hotovou polici namontovat tam, kam chcete.

Publikováno: 13. 5. 2021, Autor: Radoslav Ptáček , Profil autora: Radoslav Ptáček