reklama

Starý stůl nevyhazujte, poslouží jako pracovní ponk

Starý stůl rozhodně nevyhazujte. Pokud jste zručným kutilem, dokážete takový stůl jednoduše přetvořit na pracovní ponk. A nevíte jak na to? Žádný problém, postup pro přetvoření starého stolu na pracovní ponk přinášíme na následujících řádcích.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Starý stůl nevyhazujte, dobře poslouží jako pracovní ponk (Zdroj: Prima DOMA)

Potřebný materiál a vybavení

  • starý stůl
  • prkna pro zodolnění pracovní desky a jeho rám
  • magnetická páska
  • samořezné a vratové šrouby, matice
  • okružní pila
  • aku vrtačka
  • vibrační bruska
  • kladívko
  • nátěrová hmota pro natření pracovní plochy s rámem

Připravte si vše potřebné. Pro výrobu neshánějte úplně nová prkna na zodolnění pracovní desky, stačí využít nějaké starší, které když na závěr například natřete, budou vypadat jak nová. Co se týká nářadí, pak sáhněte už po aku přístrojích, jsou tišší a nepotřebují přívod elektřiny kabelem.

Řezání prkna pilou
i (Zdroj: Prima DOMA)
Nařezání prken okružní pilou

Rozměřte si jednotlivá prkna, která jsou určena pro vyztužení (zodolnění) pracovní desky. Prkna by měly být dlouhá tak, jako původní deska stolu. Pro nařezání použijte ruční okružní pilu.

Vrtání do dřeva
i (Zdroj: Prima DOMA)
Příprava upevnění prken na původní stůl

Poté, co jste nařezali a zabrousili prkna, připravte je na upevnění k desce stolu. Nejlépe poslouží vratové šrouby, pro které vytvořte otvory. Každé prkno připevněte až čtyřmi šrouby, tomu odpovídá i počet vyvrtaných otvorů.

Skládání prken pracovní desky
i (Zdroj: Prima DOMA)
Skládání prken k sobě

Prkna skládejte na desku stolu jedno za druhým a upevňujte. Vratové šrouby musíte do připravených otvorů zatlouct kladívkem, při stahování spojení nezapomínejte ani na podložky, které umístíte pod matice, a tím se síla stažení rozloží.

Šroubování samořezky
i (Zdroj: Prima DOMA)
Upevnění lišty podél celého obvodu stolu

Aby stůl i pro své využití v dílně vypadal hezky, je zapotřebí obložit zesílenou desku dřevěnou lištou. Upevnění proveďte pomocí samořezných šroubů, které nepotřebují předvrtávání.

Montáž držáku nářadí
i (Zdroj: Prima DOMA)
Připevnění lišty jako držáku na nářadí

Ze zbytků lišt si vyrobte jednoduchý držák na pilky a jiné nářadí. Přitom opět využijte samořezné šrouby a akušroubovák. Výsledkem je dokonale využití jeden z rohů stolu.

Ponk s magnetickou lištou
i (Zdroj: Prima DOMA)
Magnetická lišta jako držák drobného nářadí

Pravý roh ponku pak použijte jako další možnost pro zavěšení drobného nářadí. Skvěle k tomu poslouží magnetická lišta, kterou připevněte opět pomocí samořezek. Na lištu zavěste například nůžky, kleště nebo šroubováky.

A je hotovo!

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 14. 5. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.