reklama

Vyrobte vašim kočkám škrabadlo s prolézačkou

Kočky jsou naše kamarádky, a když nemohou být venku, protože to ve všech domácnostech není možné například z bezpečnostních důvodů, vyrobte jim kočičí strom, škrabadlo s prolézačkou, budou rády.

Vyrobte vašim kočkám kočičí strom, škrabadlo s prolézačkou (Zdroj: Prima DOMA)

Na výrobu kočičího „stromu“ využijeme velkou větev nebo menší ovětvený kmínek stromu (u nás to byla třešeň) další samostatné tenčí větve, překližku, dřevěnou spárovku.  Se zpracováním pomůže pilka, pásová bruska, akuvrtačka a šroubovák, kladívko i lepidlo.

Materiál
Připravte si vše, co budete potřebovat (Zdroj: Prima DOMA)
Kolečka, montáž
Na cívku připevníme kolečka (Zdroj: Prima DOMA)

Nejprve připravíme základ stromu, vybereme pěknou hojně rozvětvenou a silnou větev nebo menší kmínek s větvemi, zařízneme spodek do roviny a postavíme na velké kolo od cívky – to bude sloužit jako základna. Na cívku připevníme kolečka, aby bylo možno s kočičí prolézačkou pohodlně manipulovat. Kmen zespoda přichytíme k cívce pomocí několika velkých a dlouhých vrutů. Jejich počet závisí na průměru kmenu.

Upevnění větví
Pomocí vrutů upevněte větve (Zdroj: Prima DOMA)

Aby kmen dobře držel, z dalších silných větví vyrobíme opěry. Zvolili jsme 4 větve, jedna bude sloužit jako škrabadlo, okolo dalších bude "schovka – domeček“

Větve
Přes další tři podpěry natlučeme příčně větve (Zdroj: Prima DOMA)

Pomocí vrutů upevníme větve, spojíme je jak s podlahou z cívky, tak se základním kmenem, jednu z podpěr omotáme přírodním silným provazem. Jednak skryje vruty, jednak bude kočkám příjemný na škrábání a nebudou si brousit drápky o nábytek. Provaz přiklepneme na několika místech hřebíčky se širokou hlavou (zespoda, aby o ně kočky nezachytily drápkem, nebo jej můžeme při omotávání přilepit. Přes další tři podpěry natlučeme příčně větve tak, aby mezi nimi zůstaly malé mezírky. Kočkám tak vznikne jakási schovka, přes mezírky vidí na všechny strany a při tom mají pocit bezpečí

Tunel z překližky
Tunel z překližky ohněte do půloblouku (Zdroj: Prima DOMA)

Na jednu z bočních větví vyrobíme tunel z překližky, kterou ohneme do půloblouku a přiklepneme na rovné dno ze spárovky nebo překližky.

Vrtání
Kočky mají schovávačku uvnitř a podestu na lenošení nahoře (Zdroj: Prima DOMA)

V našem případě jsme tunel připevnili tak, že je dnem vzhůru, kočky tak mají schovávačku uvnitř a podestu na lenošení nahoře.

Odpočívadla
Na horní větve umístíme další odpočivadla ze spárovky (Zdroj: Prima DOMA)

Na horní větve umístíme další odpočívadla ze spárovky, kočky budou moci vyhlížet z výšky na svoje teritorium. Pomocí pilky vyřízneme příslušné vybrání ve spárovce a podestu zasuneme kolem větve, horní podestu připevníme přes vršek silné větve.

Prvky škrabadla
Rozložení prvků přizpůsobíme vždy počtu kočičích mazlíků (Zdroj: Prima DOMA)

Konkrétní rozložení prvků přizpůsobíme vždy počtu kočičích mazlíků, kterým bude sloužit, i celkové velikosti základního kmene a samozřejmě také prostoru, do kterého se má strom - škrabadlo - pelíšek vejít.

Hotovo, zbývá zavěsit na větve hračky, na podesty položit měkké polštářky a pozvat kočičí mazlíky, aby si svůj nový hrad vyzkoušeli.

Hotovo
Hotovo, vpusťte kočky (Zdroj: Prima DOMA)

Podívejte se na celou video reportáž

Publikováno: 10. 5. 2021, Autor: Pavel „Kutil“ Zeman (text a foto)