reklama

Výroba home office stolu krok za krokem

Od roku 2020 je naší doménou práce z domova, tedy alespoň tam, kde to je možné. Pokud hledáte zajímavou inspiraci na svépomocnou výrobu praktického stolu pro home office, máme pro vás praktický fotopostup, díky kterému si takový krásný a stylový kus nábytku zhotovíte v domácí dílně.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Hotový home office stůl ve světlém provedení pro dámy (Zdroj: Prima DOMA)

Potřebný materiál a vybavení

  • prkna různých šíří
  • spojovací materiál
  • barva ve spreji
  • pracovní ponk
  • kotoučová stojanová pila
  • kompresor
  • akumulátorový šroubovák
  • pásová bruska
  • horní frézka
  • ruční nářadí

Broušení desky pásovou bruskou
i (Zdroj: Prima DOMA)
Broušení desky po zaschnutí tmelu

Začněte výrobou desky stolu. Tu je nutné nejprve vytvořit ze širokého prkna, které se zkrátí na potřebnou délku, případné nerovnosti se vyplní spárovací hmotou a poté se provede zabroušení, které z původně poměrně hrubého povrchu vytvoří dokonale rovnou a hladkou desku. K broušení využijte pásovou brusku, kterou si pro potřeby broušení vybavte minimálně dvěma typy pásu. Prvním hrubším se zrnitostí 100, nejprve vyrovnejte větší nerovnosti, následně jemným se zrnitostí 120 pak dobruste. Při broušení nezapomeňte na respirátor kvůli drobnému prachu. Následně celou desku očistěte tlakovým vzduchem.

Využití horní frézky
i (Zdroj: Prima DOMA)
Zkosení hran desky stolu horní frézkou

Pak přichází čas na sražení hran pomocí horní frézky. Některé hrany nejdou srazit v ležatém stavu, proto na drobné práce se výborně hodí truhlářský stůl, se kterým jde práce od ruky. Když máte hrany hotové, natřete celou desku pomocí dekoračního vosku.

Materiál pro montáž korpusu
i (Zdroj: Prima DOMA)
Pro korpus využijte prkna silnější, policím stačí prkna slabší

Následným krokem je řádné rozměření rámu polic, kde musíte uvažovat nejen velikost pracovní desky, která se bude sklápět do ní, zároveň myslete na dostatečný prostor pro různé potřeby, které potřebujete mít po ruce.

Řezání prken
i (Zdroj: Prima DOMA)
Řezání prken kotoučovou stojanovou pilou

Pak si zaměřte ještě poličky, přitom zvažte, kolik jich budete potřebovat. Pro účely této konstrukce stolu se hodí, aby police byly užší, čímž půjde celá deska pohodlně do rámu zaklopit, pokud stůl nebudete potřebovat. Řezání provádějte kotoučovou pilou se stojanem, která umožní pohodlné nastavení pro řezání různých tvarů. Pokud hledáte univerzálního pomocníka do dílny, patří pokosová pila Scheppach HM 90 MP k tomu nejlepšímu, co může dnešní trh nabídnout. Základem je špičkový univerzální kotouč z tvrdokovu, osazený ve standardu 24 zuby pro hladký řez. Ten je schopen bez problémů řezat jak měkké nebo tvrdé dřevo, tak i další materiály jako jsou hliník, měď, plasty nebo dokonce i ocel. Pro tento kotouč není ani problém bez poškození uříznout dřevo, ve kterém jsou hřebíky. 

Sešroubování korpusu stolu
i (Zdroj: Prima DOMA)
V

Po řezání očistěte hrany smirkovým papírem a pomocí akušroubováku a několika vrutů pak korpus smontujte dohromady. Pro montáž polic do korpusu pak použijte konstrukční vruty. Tím montáž korpusu ale nekončí. Pro upevnění prošroubováním se tímto celý stůl pověsí na zeď. Tento účel splní například střešní latě, které jsou dostatečně masivní. Pilou je zkraťte na požadovanou délku, začistěte a přichyťte ke korpusu.

Noha stolu
i (Zdroj: Prima DOMA)
Vyrobená noha stolu s vloženou diagonálou

Další krok spočívá ve výrobě nohy stolu. Ta bude mít tvar čtyřbokého hranolu, ještě vyplněného diagonální rozpěrnou příčkou. Po nařezání, očištění a smontování základu nohy si obkreslete konce příčky a tu přesně nařežte. Abyste nemuseli dopočítávat délku, položte si hranol na základ nohy a obkreslete tvar. Uchycení se provede pomocí vrutů.

Montáž pantu
i (Zdroj: Prima DOMA)
Montáž pianového pantu na nastříkanou konstrukci stolu (korpus)

Nezapomeňte na zkosení hran nohy. Pak si připravte nátěrovou hmotu. Pro nejrychlejší vytvoření požadovaného barevného odstínu použijte třeba barvu ve spreji na tabule, která je v odstínu lesklé černé. Poté nechejte alespoň jeden den uschnout.

Hotový stůl
i (Zdroj: Prima DOMA)
Smontovaný stůl, všimněte si i zajišťovacích táhel, která slouží pro její upevnění v zavřeném stavu, panty jsou i na opěrné spodní noze

Závěrečný krok spočívá ve spojení noha – deska – police. Nejprve si uřízněte pianový pant na potřebnou délku, následně si na výšku vedle desky položte polici a spojení zkompletujte pomocí vrutů. Pak ještě upevněte nohu stejným způsobem, ale tak, aby se celý komplet sklápěl na jednu stranu.

Náš tip: 

Pepa používá při práci pracovní stůl RAMIA. Hoblice Hobby série jsou zkonstruovány pro stejný účel jako profesionální modely, ale díky svým rozměrům je možné využití i v omezených prostorech. Tyto modely najdou uplatnění i mimo profesionální truhlářské dílny. Jejich využití je víceúčelové a díky nižším cenám se stávají oblíbené širokou veřejností a ne pouze profesionály. Tyto hoblice (pracovní stoly) jsou využívány v domácích dílnách kutily i hobby truhláři či řezbáři. Jejich konstrukce a využité materiály zaručují vysokou odolnost a životnost. Tyto modely jsou dodávány s vysoce kvalitními svěráky a poděráky. Hoblice jsou zasílány v rozloženém stavu s podrobným návodem na montáž.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 8. 5. 2021, Autor: Radoslav Ptáček (text) Prima DOMA (foto), Profil autora: Radoslav Ptáček