reklama

Pergola je místo pro rodinná setkání i odpočinek

Slunce miluje snad každý, je v něm energie, síla i krása, jenže ve větším množství může být obtěžující. Nastávají měsíce, kdy přemýšlíte, jak se na zahradě před přemírou paprsků efektivně ochránit. Řešením se můžou stát praktické pergoly.

i (Zdroj: Labona)
Zastíněná pergola sluší každému domu (Zdroj: Labona)

Pergola sloužila původně jako konstrukce pod vinnou révu. Lidé ale zjistili, že se pod ní cítí dobře, a tak začaly pergoly stavět, i když zrovna révu nepěstovali. Prostě jen tak, pro odpočinek. Dnešní pergoly jsou součástí snad každé chaty, chalupy, nebo rodinného domku, a zdaleka už se nestaví jenom ze dřeva.

Klasické i moderní pergoly

Nejběžněji se stále používá klasické dřevo, které doplňuje hliník. Každý materiál má své přednosti a použití. Například klasická dřevěná pergola se hodí spíš do prostředí s přírodním stylem tedy k chatám a domům starším, klasicky stavěným. Moderní hliníková pergola je díky svému minimalistickému vzhledu a sofistikovanému zařízení jako stvořená k dotvoření moderních městských staveb či jako doplněk zahradního bazénu. Ale nejenom k nim, pokud se optimálně umístí, lze i hliníkovou pergolu usadit do klasického prostředí.

hliníková pergola
i (Zdroj: Labona)
I jednoduché hliníkové pergoly nabízejí pohodlí

Bioklimatická pergola

Uživatelsky nejpříjemnější je takzvaná bioklimatická pergola, jež využívá nejnovější technické trendy, chrání nás před více vlivy najednou a umožňuje ovládat své klima.

Podstatou bioklimatické pergoly je nosná hliníková konstrukce krytá naklápěcími lamelami. Tyto lamely se mohou mechanicky nebo elektronicky naklápět a polohovat podle pozice slunečních paprsků, aby do prostoru pergoly propouštěly maximum slunečního světla či naopak stínily před spalujícím poledním žárem. Zcela pevně uzavřené lamely vytvoří neprostupnou střešní plochu, jež nás ochání i před hodně silným deštěm. 

i (Zdroj: Labona)
Bioklimatické pergoly vynikají čistým designem a praktickými funkcemi

Screenové rolety

Pro větší komfort se dají boky bioklimatické pergoly doplnit dalším moderním prvkem stínicí techniky – screenovými roletami, které uživatele chrání před sluncem, deštěm i větrem přicházejícími z boku. Skelné vlákno, PVC a polyester, z nichž jsou rolety vyrobené, dávají dohromady tkaninu odolnou vůči povětrnostním vlivům.

Screenové clony sice maximálně omezují průnik tepla do interiéru, ale i při plném stažení umožňují, aby dovnitř proudilo světlo, a dosahují vysoké účinnosti i v případě přirozeného odvětrávání. V letních měsících screeny umí snížit teplotu v zastíněné pergole až o několik stupňů, za chladného počasí prodlouží sezonu užívání. A jako bonus dodávají větší soukromí a brání zvídavým pohledům z venku dovnitř, ale naopak lze přes ne vidět ven, to znamená, že se pod pergolou příjemně sedí s pocitem výhledu do zahrady a zároveň soukromí.

Screenové rolety
i (Zdroj: Labona)
Screenové rolety zaručují soukromí

Pro zvýšení uživatelského komfortu a větší bezpečnost mohou být screenové rolety napojeny na větrná čidla. Proto, když hrozí silné poryvy větru, nemusíte se bát o to, že by vám roletu vítr poničil. Bezdrátové čidlo dá povel pro vytažení a roleta se bezpečně vytáhne až nahoru do kazety.

Ovládání
i (Zdroj: Prima DOMA)
Ovládání screenových rolet je komfortní

Umístění pergoly

Pro příjemné používání pergoly je důležité její umístění vůči domu. V zásadě jsou jen dvě možnosti – pergola přímo napojená na dům a pergola volně stojící na pozemku.

Napojení přímo na dům je klasická varianta, jež umožňuje přirozené propojení vnitřního a venkovního prostředí a výrazně rozšiřuje obytný prostor. Jako uživatelé oceníte možnost přímo z obýváku suchou nohou vkročit na pergolou zastíněnou terasu.

Pergola u domu
i (Zdroj: Prima DOMA)
Pergola výrazně zvětší obytný prostor domu

Druhá varianta je určená pro majitele většího pozemku. Pro volně stojící pergolu vyhledáme příjemné místo zahrady se zajímavým výhledem a zde ji umístíme. Dobrá poloha je také vedle bazénu nebo rybníčku. Vodní plocha totiž přirozeně ochlazuje vzduch a zpříjemňuje posezení. I zde se snažte dosáhnout alespoň jedné pevné a plně chráněné stěny anebo alespoň stínění vegetací. Solitérní pergola slouží i jako grilovací zázemí nebo chráněné místo pro relaxaci. Velkou výhodou je, že vzdálený provoz neovlivňuje život V domě, například večerní hlučné posezení nebo opékání voňavých pochoutek.

i (Zdroj: Labona)
Praktické využití pergoly u domu

Uživatelská sezona pergoly

Pokud v našich klimatických podmínkách pergolu doplníte screenovými roletami výrazně prodloužíte sezonu jejího využívání od časného jara až do pozdního podzimu, tedy zhruba na osm měsíců v roce. Po zbylé čtyři zimní měsíce pergola dobře poslouží jako suchý a chráněný přístřešek, které poslouží například jako odkládací prostor pro zahradní nábytek nebo gril.

Pergola v zahradě
i (Zdroj: Labona)
V zahradě najděte pro pergolu příjemné místo s výhledem

Postavit pergolu zvládnete sami

Jelikož se jedná v podstatě o skládačku, postavit si hliníkovou pergolu svépomocí není velký problém. Stačí jen manuální zručnost, základní nářadí a několik pomocných rukou, které se stavbou pomůžou.

Je však potřeba pozemek na stavbu pergoly řádně připravit, to znamená srovnat zeminu do ideální roviny a připravit štěrkové lože. Dále do nezámrzné hloubky (80-90 cm) vykopat základy pro betonové patky o rozměrech 40 × 40 cm. Po vybetonování patek položit zámkovou dlažbu a okraje zasypat kačírkem.

Patky
i (Zdroj: Prima DOMA)
Postavit pergolu zvládnete i sami

Protože pergola není považována za pevnou stavbu a umístit ji proto můžete na libovolné místo pozemku, zahrady či u domu nepotřebujete stavební povolení. A pokud její základna není větší než 25 m2, nepodléhá dokonce ani ohlašovací povinnosti – nemusíte tedy komunikovat se stavebním úřadem.

Pravidelná údržba 

Péče o dřevěnou pergolu je poměrně náročná, staráme se o ni stejně, jako například o dřevěný plot nebo obložení. To znamená, zhruba jednou za dvě sezony bychom měli konstrukci zbrousit a ošetřit ochranným nátěrem.

Dřevo
i (Zdroj: Prima DOMA)
Dřevěné pergoly je třeba pravidelně natírat

Na hliníkovou pergolu stačí jen hadice s vodou nebo vysokotlaký čistič, takzvaná vapka. Konstrukci jednoduše po zimě ostříkáme od nečistot, spadaného listí a prachu a máme hotovo. Dá se tedy říct, že hliníková pergola je v zásadě bezúdržbová.

Do pergoly neprší

Nemusíte mít obavy, že mimo sezonu do vaší pergoly naprší nebo napadá sníh. Zcela uzavřené střešní lamely jsou totiž vyspádované do odtokových žlabů vedených podél celého obvodu pergoly a voda je jimi odváděna do jedné z nosných nohou. Tudy odtéká do připraveného kačírku a vsakuje se do půdy anebo je jímána do připravené retenční nádrže a následně využívána pro zalévání.

Lamely
i (Zdroj: Prima DOMA)
Díky naklápěcím lamelám do pergoly neprší

Podívejte se na celou video reportáž

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 9. 5. 2021, Autor: Jana Šulcová (text) Labona, Prima DOMA (foto), Profil autora: Jana Šulcová