reklama

Když z nedokonalosti uděláte ctnost. Nábytek ve vintage stylu

Vintage je cizokrajné slovo, které získává v Česku na popularitě. Jde o techniku, jenž ze starých věcí nedělá nové, ale dodává jim specifický půvab. S trochou představivosti se dá přirovnat k batikování textilu. Ovšem vintage styl se běžně používá spíš k barvení nábytku. Nátěrová hmota přitom dřevo překrývá ledabyle. A právě v tom je jeho krása. Sympatická je i snadnost postupu a nenáročnost na vybavení. Potřebujete jen barvu, štětec a brusný papír.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Proměňte starou polici ve vintage skvost (Zdroj: Prima DOMA)

Staré police
i (Zdroj: Prima DOMA)
Stará polička je ideálním kusem nábytku, na který se dá uplatnit vintage styl

Základem úspěchu je vybrat vhodný předmět k povrchové úpravě vintage stylem. Hodí se starý rustikální nábytek, jako jsou poličky, lavice nebo psací stoly. Zapomeňte na lamino a moderní velkoplošné materiály. Dřevo je potřeba očistit a lehce přebrousit brusným papírem. Postupujte opravdu citlivě, abyste ho nezbavili patiny.

Natírání
i (Zdroj: Prima DOMA)
Barvu je potřeba pečlivě roztírat. Povrch stačí nátěrovou hmotou jen umazat

Teď už můžete přistoupit k barvení. Vyberte si barvu, která se vám líbí. Do barvy namáčejte jen špičku štětce a barvu pečlivě roztírejte. Nikde se nesmí objevit louže nátěrové hmoty. Barvěte jakoby ledabyle – záměrem je, aby barva nepřekryla strukturu dřeva, ale jen ji vhodně vystínovala.

Ručky
i (Zdroj: Prima DOMA)
Kovové ručky se dají renovovat metalickými spreji

Pokud nábytek obsahuje úchopové kování – ručky – odšroubujte je a nabarvěte zvlášť. K barvení kování se hodí spreje, které se dají sehnat v metalickém provedení. Například odstín staré litiny je na vintage nábytku velmi pohledný.

To je vše. Během třech kroků a jedné hodiny můžete třeba starou polici proměnit v kus nábytku, který krásně doplní starší interiér bytu nebo kuchyni na chalupě.  

Tipy a triky:

  • K povrchové úpravě se hodí vodou ředitelné barvy. Rychleji schnou a nezapáchají.
  • Vintage styl se dá aplikovat i na jiné předměty, než je pouze nábytek. Stejně upravit můžete třeba zdivo nebo podlahu.
  • Volte vhodný odstín barev – obecně se hodí spíše teplejší a méně syté odstíny. Kreativitě se ale meze nekladou.
Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 6. 5. 2021, Autor: Jaroslav Kropáč (text) , Prima DOMA (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.