reklama

Použití cihly jako dekorativního prvku

Cihla, věčností ověřený stavební materiál, má ve stavebnictví nezastupitelné místo. Funguje však stejně dobře i jako dekorativní prvek – jak v interiéru, tak v exteriéru, a vůbec není jen symbolem retra. Nadčasové cihlové stěny, zídky či fasády jsou v kurzu a investice do nich se rozhodně vyplatí. Jsou prakticky bezúdržbové a mohou sloužit dlouhá léta.

Přiznaná cihla jako dekorativní prvek nemá konkurenci – vynikne v prostoru i v menších místnostech, vždy však zajistí punc originality, protože každý cihlová stěna je vlastně jedinečná a neopakovatelná (Zdroj: Depositphotos)

Proč zvolit cihlu jako dekorativní prvek?

Je malá a na to, co unese, i relativně lehká. Má vlastnosti, které jiný stavební materiál nemá, a k tomu všemu ještě navíc dobře vypadá. Řeč je o obyčejné cihle, v našem případě pálené, té, která zajistila, že pojem „cihlová barva“ není žádnou neznámou. Běžně se z takových cihel staví, ale jak se ukázalo, tento materiál je sám o sobě schopen fungovat i jako luxusně vyhlížející dekorativní prvek.

Přestaňte tedy schovávat cihly pod omítku a pojďte je odhalit! Je to přece škoda, když mohou posloužit i jako pastva pro oči! A nemáte-li zrovna dům postavený z cihel, neklesejte na mysli, i v takovém případě můžete mít cihly na stěně obýváků či ložnice! Jen si budete muset vypomoct moderní technologií. Ta přijde na řadu také v případě, že zatoužíte po cihlové fasádě.

Stolní lampa
Krása se velmi často ukrývá v jednoduchosti – dekorativní prvek v podobě odkrytých cihel funguje v interiéru stejně jako obraz, zdobí a krášlí (Zdroj: Depositphotos)

Přiznejte cihlu!

Osekávání omítky v interiéru není zrovna jednoduchá a zábavná záležitost, která se dělá každý den – většinou k tomu dojde v rámci rekonstrukce, když je omítka nějak poškozená, nebo v případě, že máte chuť využít to, co se pod omítkou skrývá. Pokud je to kámen či cihla, můžete si gratulovat, protože zajímavější dekorativní prvek interiéru jen tak nenajdete. Americké filmy a seriály nabízí názornou ukázku, jak stylově odkryté cihlové zdi vypadají, každý druhý hrdina totiž obývá nemovitost, kde je tento prvek zakomponován.

Výsledek, nejlépe jedna stěna v místnosti, působí luxusně, obzvláštní prostor a dodá mu osobitost. Na rozdíl od vzorovaných tapet nebo barevných výmaleb si s cihlovou zdí nemusíte dělat starosti a řešit, k čemu se hodí. Odpověď je jednoduchá: cihla ladí ke všemu, vynikne s kovem, sklem i dřevem. S její pomocí vytvoříte industriální interiér, stejně tak zapadne do obydlí laděném do venkovského stylu, nebo do bytu designovaného v duchu minimalismu. Jestli máte tedy doma nějakou cihlovou zeď, můžete začít s odhalováním!

Když osekáte omítku až na cihlu, mnohdy zjistíte, že stěna vypadá natolik dobře, že už ji tak necháte (Zdroj: Depositphotos)

Designovka bez omítky

Ve starších stavbách se nabízí možnost odkrýt cihly s minimálními náklady. Stačí zednickým kladivem opatrně oklepat omítku, tak, aby se cihly nepoškodily a zůstala zachována jejich struktura, poté je očistíte. Nechcete-li trávit hodiny s rejžákem, bude lepší sáhnout po vysokotlakém čističi. Následně už stačí jenom ošetřit penetrací, případně zeď nově vyspárovat. Komu nevyhovuje cihlový odstín, ten může ještě výsledný celek natřít barvou.

S černou nebo bílou se nic nezkazí, zajímavá je i modrá, nebo kombinace několika barev. Jestli toužíte-li po hodně osobitém interiéru, můžete omítku odstranit jen částečně, cihly budou „vykukovat“, vždy však pamatujte na to, že ze stěny se nesmí prášit a nemělo by z ní ani nic opadávat, protože to by určitě nebylo zrovna praktické. Jinak, jak již bylo zmíněno, už cihlová stěna nevyžaduje žádnou zvláštní péči, stačí ji občas v rámci velkého úklidu vysát. Pro ty, co nemají možnost odhalit poklad skrytý pod omítkou, je tu možnost vyzkoušet pro začátek cihlovou fototapetu, nebo realističtěji působící cihlové obkladové pásky. S těmi se dá čarovat také v exteriéru, což se dozvíte v následujících řádcích.

Surové cihly můžete nabílit (Zdroj: Depositphotos)
Židle
Neexistují pravidla, která by vás měla limitovat, chcete-li mít cihlovou zeď v surovém stavu, klidně! (Zdroj: Depositphotos)

Kouzlo anglického venkova

Rekonstruujete a toužíte dát domu zcela novou image? Chcete, aby už zdálky zářil a vypadal jinak? Pak se budete muset podívat na zoubek především fasádě! Zajímavou, funkční a zároveň prakticky bezúdržbovou je právě ta cihlová – tzv. režné zdivo – fasáda, která je typické pro anglický venkov a v podstatě i pro Anglii obecně. Její zvláštností je to, že se spáruje, ale neomítá. Dříve se takto stavělo i u nás, u cihelných konstrukcí zdiva se využilo cihel lícovek s upravenou pohledovou stranou. Lícové cihly se mohou hodit v případě, že budete chtít postavit dekorativní zídku nebo odolný plot. Při správně zhotovené konstrukci vám stavba z těchto cihel bude sloužit celý život. V současné době se ale na nosné konstrukce častěji volí jiné stavební materiály, takže  lícové cihly nejdou použít, na řadu přijdou cihlové obklady.

Cihlová fasáda, to není jen nějaký módní výstřelek, ale ryze praktická záležitost schopná odolat i nevyzpytatelnému anglickému počasí (Zdroj: Depositphotos)

Udělejte si cihlovou fasádu!

Vraťme se ale k cihlovým obkladům. Řada stavitelů po nich sahá v momentě, kdy chtějí omítnutou fasádu jen lehce oživit – obloží například ostění či římsky. Celoplošnému obkladu se totiž mnoho lidí brání s obavami, že výsledný celek bude působit jednotvárně. Opak je však pravdou. Nemusíte se omezovat jen na červenou cihlu, na trhu je celá řada zajímavých barevných kombinací obkladových pásů. V kombinaci s kontrastní spárou rozhodně neuděláte chybu.

Současně můžete také volit materiál samotných panelů. Od toho se ostatně odvíjí i cena, ty z lehčeného betonu či kameninové budou dražší než plastové nebo flexibilní (ve formě cihlových pásků, které lze stříhat obyčejnými nůžkami). Jejich výhodou je v každém případě to, že se většina z nich dá použít i na hotovou omítku, plus jsou stálobarevné a vysoce odolné proti povětrnostním vlivům. A jak již bylo zmíněno, tyto obklady najdou využití i v interiérech – lze s nimi obložit krb, nebo barový pultík, hodí se i do koupelen, kuchyní i obýváků.

Cihlové obklady nevyniknou jen na starších budovách, hojně se objevují také na novostavbách (Zdroj: Depositphotos)

Není cihla jako cihla

Cihel existuje velké množství, v praxi se nejčastěji setkáte s těmito druhy.

  • Sušené cihly – tzv. vepřovice, vůbec nejstarší cihly z nepálené jílovité hlíny, která se kombinuje s chlévskou mrvou, vápnem, slámou, pískem a plevami. Co se akumulačních vlastností týče, jsou na tom lépe než pálená cihla, nedokáží ale čelit vlhkosti.
  • Pálené cihly – ve vypalovacích pecích se z hlíny vyrábí od starověku. Mají tvar kvádru a váží 4,7 kg, dovedou akumulovat teplo, k tomu dokáží zajistit potřebnou zvukovou izolaci. Je to materiál lehký a přitom pevný, má vysokou požární odolnost a vzhledem k tomu, že se jedná o přírodní materiál, je do značné míry ekologický. Pálené cihly mohou být plné, nebo děrované – ty zeď odlehčí a zároveň mají lepší tepelnou izolaci.
  • Zvonivky – nebo také klinkery, to jsou ostře nebo dvakrát pálené cihly. Jsou dražší, ale obzvlášť vhodné pro estetické využití.
  • Porobetonové cihly – tvárnice z porobetonu se využívají na hrubé stavby a v současné době se po nich sahá častěji než po pálených cihlách.
Vyberte si tu správnou cihlu! K dekorativním účelům se nejčastěji sahá po zvonivkách (Zdroj: Depositphotos)

Publikováno: 6. 5. 2021, Autor: Iva Dušková Zemánková (text) Depositphotos (foto) , Profil autora: Iva Dušková Zemánková