reklama

Plotovky z recyklovaného plastu jsou bezúdržbové a ekologické

Jaro je ideálním časem pro práci na zahradě a kolem domu. Lidé se pouštějí do úprav, rekonstrukcí i nových staveb, např. plotů. Materiálem, který se v posledních letech těší stále větší oblibě, je plastový materiál Traplast™. Jaké jsou jeho výhody, nároky na údržbu a montáž?

i (Zdroj: Transform a.s. Lázně Bohdaneč)
Moderní materiál Traplast™ je vyrobený ze 100% z recyklovaných plastů (Zdroj: Transform a.s. Lázně Bohdaneč )

Materiálů, které lze zvolit na stavbu plotu, je celá řada. Od klasického pletiva, přes dřevo, plast, dřevoplast, beton, až po ploty kované. Každý materiál má svá pro a proti, u některých je největší předností nízká cena, jinde estetická stránka. Hlavní výhodou plastových plotů a plotovek je praktická stránka. A v případě plotovek z materiálu  Traplast™ můžeme hovořit i o ekologickém rozměru, kdy najdou plasty další využití.

Plastové plotovky Traplast™

Český výrobce plastových komponentů pro dům a zahradu, Transform a.s., vyvinul moderní materiál Traplast™ vyrobený ze 100 % z recyklovaných plastů. Díky jeho vlastnostem je tento materiál předurčen pro použití i v náročných povětrnostních podmínkách. Snese přímé slunce, mráz i déšť. Jaké jsou jeho další výhody?

Šedá brána, vjezd
i (Zdroj: Transform a.s. Lázně Bohdaneč)
Plot odolává povětrnostním vlivům

Jedná se o velmi odolný plast s velmi dlouhou životností – nemusíte se bát, že za pár let budete muset řešit nový plot. Nevyžaduje žádnou údržbu – oproti dřevu, které je potřeba pravidelně natírat. Čištění lze provádět např. vysokotlakým čističem. Traplast™ je odolný, dobře se s ním pracuje, můžete jej řezat, vrtat, spojovat vruty a opracovávat běžnými nástroji na kov nebo dřevo. Bez jakékoliv újmy odolává povětrnostním vlivům – slunci, mrazu, vlhku a dešti. Traplast™ nepodléhá hnilobám ani plísním, neohrozí jej hmyz ani běžně používané domácí chemikálie.

Oplocení, dětské hřiště
i (Zdroj: Transform a.s. Lázně Bohdaneč)
Traplast™ nepodléhá hnilobám ani plísním

Plastové plotovky Transform si můžete vybrat v jedné ze 4 barev – hnědá, cihlová, šedá a černá. Jak již bylo napsáno výše, materiálu sluneční paprsky neublíží, ale postupem času dochází vlivem UV záření k zesvětlení barevných odstínů.

Vybrat si můžete také tvar zakončení plotovek (rovná, půlkulatá a tříhranná hlava) a profil - rovný, s dezénem nebo půlkruhový. 

Plot, růžovobílý dům
i (Zdroj: Transform a.s. Lázně Bohdaneč)
Materiál nevyžaduje žádnou údržbu

Montáž plastových plotovek Traplast™

Přirozenou vlastností materiálu je teplotní roztažnost, která je vyšší než u dřeva nebo kovu. Plastové plotovky montujeme s dostatečnou dilatační vůlí, kterou můžeme zajistit dvěma způsoby:

1. V prvním případě se plotovky uchycují pomocí samořezných šroubů do vodorovných nosníků. Spodní nosník musí být ke sloupkům uchycen tak, aby umožnil dilataci plotovek (rozpínání a smršťování směrem nahoru a dolů).

2. Druhou možností je pevné uchycení spodního i horního nosníku, ale v tom případě je nutné předvrtat dostatečné velké dilatační otvory na každé plotovce. Toto řešení je pracné, časově náročné a nezaručuje ani to, že se latě nebudou vlivem teplotních změn deformovat.

Plot, rohový
i (Zdroj: Transform a.s. Lázně Bohdaneč)
Traplast™ je odolný

Podrobný montážní návod včetně nákresů najdete zde https://www.recyklace.cz/eshop/material-traplast.

Další výrobky z Traplastu™

Transform je tradiční český výrobce výrobků z recyklovaných plastů.  Z materiálu Traplast™ dnes vyrábí produkty pro stavebnictví i zemědělství - plastové plotovky, terasové desky a palubky, plastové chodníky, nášlapy, zahradní obrubníky, palisády, různé druhy hranolů, zatravňovací dlažbu, plastová prkna, přepravní palety, kabelové a odvodňovací žlaby, protihlukové stěny.

Traplastu™ se vyrábějí také unikátní stavebnice laviček, kompostéry, vyvýšené záhony, jahodníky nebo pískoviště.  

Další informace a kompletní nabídku produktů z Traplastu najdete na stránkách www.recyklace.cz/eshop/.

Publikováno: 10. 5. 2021, Autor: Transform a.s. Lázně Bohdaneč (text a foto), Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.