reklama

Poradíme vám, jak připravit zahradu na léto

Trávíte svůj volný čas rádi na zahradě a baví vás ji neustále zvelebovat? Pokud se chystáte dát svým zahradním doplňkům nebo nábytku na terase nový nátěr, nezapomínejte si předtím jejich povrchy řádně připravit. A to platí pro všechny materiály – ať už jste se rozhodli natřít dřevěné posezení, kovovou branku nebo plastové hračky!

S veselými barvami získá vaše zahrada nový rozměr (Zdroj: Balakryl)

Jak správně povrchy připravit

Aby nový nátěr dosahoval požadované kvality a dlouho vydržel, je potřeba dřevo a kov před natíráním vždy obrousit od předchozích nátěrů. Plastové povrchy zdrsníme nebo také lehce přebrousíme. „Větší rovné plochy se silnou vrstvou krycí barvy lze obrousit pomocí elektrické brusky, na menší plochy použijte brusnou houbičku nebo drátěný kartáč. Na těžko dostupná místa můžete použít také ocelovou vlnu,“ radí Radek Kříž, technicko-obchodní zástupce značky Balakryl. Povrch by dále měl být suchý, hladký, zbavený prachu a mastnoty.

Broušení
Povrch jemně obruste (Zdroj: Balakryl)

Začněte terasou

Zahradní terasa je oblíbeným místem společných setkávání s rodinou i přáteli. Musí proto vždy působit pohostinně, útulně a čistě. Dříve než propukne sezona grilování, je potřeba zkontrolovat, jestli váš dřevěný zahradní nábytek nepotřebuje nový nátěr. Ať už se rozhodnete ochránit dřevo před nepříznivými vlivy počasí, zdůraznit jeho kresbu nebo mu dopřát novou barvu, ve všech případech ho očistěte od starých nátěrů a všech nečistot. Pokud budete renovovat starý nábytek, obruste ho až na zdravé dřevo. Práci si můžete usnadnit s čističem na zašedlé dřevo Bondex Renovation. Čistič naneste štětcem a nechte ho 10 minut působit. Pak dřevo vydrhněte ocelovým kartáčem ve směru vláken a opláchněte vodou.

„Jako impregnace skvěle poslouží Balakryl Napouštědlo, které ochrání starší i nové neošetřené dřevo před hmyzem, houbami a lišejníky. Je bezbarvé a vsákne se hluboko do dřeva. Natírejte ho po směru vláken ve 2 vrstvách a nechte zcela zaschnout,“ radí Radek Kříž. Potom pokračujte vrchním nátěrem. Přírodní vzhled podtrhnete například pomocí tenkovrstvé lazury nebo můžete vybírat ze široké škály barevných odstínů vodou ředitelných krycích barev Balakryl UNI. Jsou rychleschnoucí, nezapáchají a mají atest pro styk s potravinami i na dětské hračky. A až všechny vrstvy nátěru zaschnou, můžete začít nosit na stůl.

Natírání oranžovou
Vybírat můžete z mnoha barev (Zdroj: Balakryl)
Venkovní posezení
Dopřejte vašemu zahradnímu nábytku nový nátěr (Zdroj: Balakryl)

Stará láska nerezaví

Aby se na vaší vstupní brance nebo kovovém zábradlí brzy neobjevila rez, musíte jim dát dostatečnou ochranu. Pokud na sobě předměty, které jste se rozhodli natírat, přece jen už nějakou rez mají, odstraňte ji pomocí drátěného kartáče. Na takto připravený povrch použijte základní antikorozní nátěr (např. Balakryl Antikor). Nátěr naneste v 1–2 vrstvách a mezi nimi nechte 6hodinový odstup. Na finální vrstvu použijte barvu Balakryl UNI nebo tzv. jednošichtovku Balakryl Kov 2v1. Stejným způsobem ošetřete i další kovové prvky na zahradě, jako jsou dětská prolézačka nebo houpačka. Prodloužíte tím jejich životnost a předejdete zrezivění.

Broušení kovu
Rez důkladně odstraňte (Zdroj: Balakryl)
Natírání kovu
Na kov naneste antikorozní nátěr (Zdroj: Balakryl)

Dejte plastu druhou šanci

Na terase je prostřeno, vstupní brankou už si před návštěvou ostudu také neuděláte. Na řadě jsou ale ještě plastové doplňky. V důsledku toho, že jsou neustále vystaveny slunečním paprskům, brzy vyblednou. Dříve než je vyhodíte a vyměníte za nové, zvolte ekologičtější řešení – dejte jim nový nátěr. Abyste dosáhli co nejlepšího výsledku, nejprve si zjistěte, jaký druh plastu budete natírat (PVC, PP, PE, PS apod.). U plastů neurčitého složení raději přilnavost nátěru předem vyzkoušejte.

Plastové předměty nejprve zdrsněte brusným papírem nebo houbičkou, aby na ně barva lépe přilnula. Poté je natřete speciální barvou Balakryl Plasty„Tento nátěr dobře přilne, dodá plastu hladký povrch a ochrání ho před nepříznivým počasím. Můžete ho použít jako základovou i krycí barvu,“ dodává Radek Kříž. Na závěr můžete použít ještě krycí barvy UNI v libovolném odstínu, které jsou odolné vůči UV záření, povětrnosti i vyblednutí.

Natírání štětcem
Práci si můžete usnadnit čističem na zašedlé dřevo (Zdroj: Balakryl)

Publikováno: 5. 6. 2021, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce