reklama

Chcete stoletou rustikální skříň? Tak si ji vyrobte

Líbí se vám starý nábytek, ale ten z antikvariátu vám rozměrově nesedí? Rádi byste starou skříň na míru? Pak není nic jednoduššího než si rustikální nábytek vyrobit svépomocí. Není to nic složitého – dnes se dají na internetu sehnat ozdobné prvky, které moderní skříň promění ve starožitný kousek. Nádech starých časů umocní mořidlo a včelí vosk. Pokud si k výrobě koupíte už hotové spárovky, práce jde rychle od ruky. Z nářadí budete potřebovat akušroubovák, pásovou brusku a možná ještě horní frézku.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Vyrobte si rustikální skříň (Zdroj: Prima DOMA)

Připravte si materiál. Potřebovat budete smrkové spárovky, několik kusů latí a ozdobné rustikální prvky. Tloušťka spárovek je různá, pro naše účely se ideálně hodí 25 mm silné. Použít samozřejmě můžete i spárovky z borovice.

Příprava na výrobu
i (Zdroj: Prima DOMA)
Spárovky se dají koupit v každém obchodě s dřevomateriálem

Řezání kotoučovou pilou
i (Zdroj: Prima DOMA)
Na požadovanou šířku si spárovky nařežte kotoučovou pilu

Začnete s výrobou korpusu skříně. Spárovky je potřeba nejdříve naformátovat. K výrobě korpusu potřebujete dvě bočnice, dále spodek a strop skříně. Je důležité, aby všechny díly měly stejnou šířku (hloubku skříně). Ideální rozměr je zcela na vás, obvyklá hloubka skříní bývá kolem 45 až 60 cm. Spárovky si na tuto šířku nařežte pomocí kotoučové stolní pily. Kromě šířek dílců musí být shodná i jejich výška – tedy protilehlé bočnice musí mít stejné rozměry, totéž platí také u dna a stropu skříně. Náš tip: Pokud hledáte univerzálního pomocníka do dílny, patří pokosová pila Scheppach HM 110 MP k tomu nejlepšímu, co může dnešní trh nabídnout. Základem je špičkový univerzální kotouč z tvrdokovu, osazený již ve standardu 24 zuby. Ten je schopen bez problémů řezat jak měkké nebo tvrdé dřevo, tak i další materiály jako jsou hliník, měď, plasty nebo dokonce i ocel. Pro tento kotouč není ani problém bez poškození uříznout dřevo, ve kterém jsou hřebíky.

Tmelení
i (Zdroj: Prima DOMA)
Praskliny na spárovce opravíte pomocí tmele

Kupované spárovky obvykle nejsou dokonalé – občas mají praskliny, prohlubně nebo vypadnuté suky. Takto poškozená místa je potřeba přetmelit. Použít můžete akrylový tmel, který rychle schne, ale nabízí se i možnost polymerového dvousložkového tmelu. Ten je draží, avšak déle vydrží. Naformátované desky i s přetmelenými místy přebruste ideálně pásovou bruskou. Důležité je brousit směrem po létech, aby brusný pás nevytrhával vlákna dřeva. Začnete hrubostí 100 a skončíte hrubostí 120.

Vrtání
i (Zdroj: Prima DOMA)
Ke spojení dílů korpusu použijte akuvrtačku. Vruty v kombinaci s lepidlem zajistí pevný spoj

Pečlivě si zkontrolujte, zda mají všechny díly požadované rozměry. Pokud ano, můžete začít s kompletací korpusu. Spojované hrany dílů potřete lepidlem, přiložte k sobě a sešroubujte konstrukčními vruty. Otvory pro vruty ještě předtím upravte záhlubníkem, aby hlavičky vrutů do dřeva snadno zajely a dřevo se nerozštíplo. Lepené spoje můžete pojistit truhlářskou svěrkou. Na závěr zkontrolujte, zda jsou díly v pravém úhlu.

Měření
i (Zdroj: Prima DOMA)
Přesné rozměření polic je velmi důležité. Míry přenášejte na vnější část dílců, kam přijdou zavrtat vruty

Připravte si police. Změřte vnitřní šířku skříně a naformátujte spárovky. Esteticky vhodnější je, když police nelícují s přední hranou skříně, ale jsou o pár centimetrů zapuštěné. Je-li to nutné, police opět přetmelte a přebruste tak, jako když jste upravovali korpus skříně. Rozměřte si uložení polic a požadované rozměry přeneste na vnější stranu bočnic korpusu. Police pak přišroubujte konstrukčními vruty. Dbejte na to, aby poličky byly s boky skříně v pravém úhlu.

Lepení detailů
i (Zdroj: Prima DOMA)
V obchodě se dají sehnat nejrůznější typy ozdobných prvků, které nábytek promění v rustikální starožitnost

Teď proměníte moderně vyhlížející skříň v historický kousek. Pomocí ozdobných prvků, které se dají koupit na internetu nebo ve specializovaných prodejnách, můžete hrany skříně vkusně ozdobit. Sehnat se dají frézované pásky i zdobená nároží. Ke korpusu skříně je stačí přilepit. Pokud je ozdobný pásek širší než tloušťka bočnice, můžete bočnici nastavit dřevěnou latí. Spodek skříně je potřeba opatřit nožičkami nebo takzvanými šoupáky. Také tyto výrobky se dají sehnat už jako polotovary.

Moření
i (Zdroj: Prima DOMA)
Nádech starých časů umocní vhodně zvolené mořidlo

Nádech starých časů umocní vhodně zvolené mořidlo. Mořidlo se nanáší štětcem a proniká hluboko do dřeva. Je důležité, aby na povrchu skříně nezůstávaly loužičky mořidla – přebytečnou barvu setřete hadříkem. Po zaschnutí mořidla následuje nanesení včelího vosku, který výrobku dodá lesk. Vosk se nanáší houbičkou a po zavadnutí se leští – buď ručně bavlnou, nebo leštícím kotoučem upnutým ve vrtačce. Postup nanesení vosku můžete v případě nutnosti ještě jednou zopakovat.

A je hotovo. Rustikální skříni nejvíce sluší staré knihy, historické rádio nebo gramofon. Ozdobu udělá v každém obývacím pokoji, stejně tak ji ale můžete umístit do předsíně nebo ložnice.

Rustikální policová skříň
i (Zdroj: Prima DOMA)
Rustikální policová skříň je ozdobou interiéru

Tipy a triky:

  • Co je spárovka? Je to kus masivního dřeva slepený z menších desek. Jeho výhodou je, že se na rozdíl od dřeva řezaného v jednom kuse nekroutí, je tvarově stabilnější.
  • Pokud nechcete, aby byly hlavičky vrutů vidět, můžete je opatřit krytkami.
  • Police nemusíte do skříně šroubovat napevno, ale dají se položit volně na dřevěné latě nebo kolíky. V takovém případě je ale nutné, aby měla skříň zadní čelo, které ji zpevní.
  • K broušení velkých ploch pásovou bruskou se hodí brusný rám. Ten zajistí, že bruska nebude zanechávat ve dřevě stopy.
  • Pokud plánujete postavit skříň větších rozměrů, je kvůli stěhování výhodnější vyrobit dva menší celky a ty k sobě přišroubovat.
  • S mořidlem pracujte v rukavicích. Stejně jako do dřeva se rychle vpíjí také do kůže.
  • Hrany desek můžete upravit horní frézkou.
  • Pokud vám nevyhovuje šířka spárovek, můžete je mezi sebou vzájemně lepit. Spárovky se lepí na sraz, a poté se spoje přebrousí.
Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Náš tip: Pořiďte si nářadí Scheppach

Řada elektrického nářadí Scheppach byla vyvinuta s velkou pečlivostí k požadavkům jeho uživatelů. Takže ať už jste běžný hobby uživatel nebo náročný řemeslník, vždy si budete jist, že koupí nářadí Scheppach volíte ideální mix příznivé ceny, kvalitních komponentů, vyspělé technologie a dlouhé životnosti. Navíc dostanete 4letou záruku a kvalitní záruční i pozáruční servis garantovaný jedním z největších evropských výrobců dílenského nářadí – německou společností Scheppach. Toto nářadí garantuje vynikající kvalitu, vyspělé technologie, skvělou ergonomii a příznivou cenu. Více se o nářadí Scheppach dočtete na www.garland.cz.

Publikováno: 1. 5. 2021, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Prima DOMA (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč