reklama

Na co si dát pozor při výběru venkovní dlažby?

Zahradní terasa, příjezdová cesta do garáže, zahradní chodníčky nebo zpevněné plochy bazénů – to vše si žádá odolný povrch. Pokud pokukujete po oblíbené betonové dlažbě, připomeneme vám, na co si dát při jejím výběru pozor.

VEKTORIT je skladebná dlažba se záměrně otlučeným povrchem (Zdroj: PRESBETON Nova, s. r. o.)

Důležité je sáhnout po mrazuvzdorné variantě. Jsou zde však další aspekty, které je nutné vzít v potaz.

Správná dlažba snese přesně to, co potřebujete

Prvním kritériem, kterým byste se měli řídit, je to, jak bude dlažba zatěžována. Pokud se jedná například o cestičku v zahradě nebo jiné výhradně pochozí plochy, můžete vybírat z betonové dlažby o tloušťce 33–50 mm.

KOBE
Dlažbu KOBE tvoří malé dlažební kostky, které připomínají staré kamenné dláždění (Zdroj: PRESBETON Nova, s. r. o.)
RIGA I
Dlažba RIGA I je vhodná do zahrad a pro pěší zóny (Zdroj: PRESBETON Nova, s. r. o.)

Řádově silnější dlažba o tloušťce 60-70 mm může být použita i na místa s lehkým pojezdem automobilů, jako je příjezdová cesta do garáže nebo venkovní parkovací místo na vlastním pozemku. Dlažby o vyšších tloušťkách jsou určeny pro pojezd nákladních automobilů nebo pro místa s větším provozem. Je fakt, že ani namáhané plochy nemusí být vyskládány nejběžnější zámkovou dlažbou. I mezi dlažbou o vyšší výšce najdeme velmi moderní zpracování včetně stylových velkoformátových typů.

Pravděpodobně nejimpozantnějším zástupcem mezi zátěžovými betonovými dlažbami je produkt MONUME XL, který snese i při rozměru 1 m × 1 m opravdu vše. Výběr vhodné dlažby zabrání případným reklamacím nebo zbytečnému plýtvání materiálem, který musí být vynaložen na výrobu silnějších dlažeb. Samozřejmostí, kterou je však nutné připomínat, je precizní pokládka na řádně zhutnělý podklad složený z předepsaných vrstev, který zamezí sklesnutí dlažby a tvorbě prohlubní, kde by se trvaleji držela voda, jejíž dlouhodobé působení může dlažbu poškodit.

MONUME XL
MONUME XL vás ohromí impozantními rozměry, které dokonale ladí s architektonicky řešenými objekty (Zdroj: PRESBETON Nova, s. r. o.)

Kvalita povrchu usnadní čištění

Kromě zatížení je dobré zvážit, jaké znečištění dlažba snese. Pokud nám záleží na vzhledu dlažby i za pár let, je dobré se u výrobce informovat, jaký typ ochrany či impregnace daná dlažba má. Opět zde platí, že každý má individuální požadavky. Ten, kdo celé léto griluje na zahradě, ocení jistě takovou dlažbu, ze které stačí kapající omastek či rozlité víno snadno setřít bez toho aniž by nečistota dlažbu poškodila. Například česká firma PRESBETON nabízí všechny své dlažby se základním typem vnitřní ochrany Protect System IN.

KAYLA
KAYLA je elegantní dlažba s reliéfním povrchem imitujícím kámen. Je mrazuvzdorná a opatřená vnitřním ochranným systémem Protect System IN (Zdroj: PRESBETON Nova, s. r. o.)

Některé dlažby jsou ale nabízeny i v lepších úpravách. Nejušlechtilejší povrchová úprava  Perfect Clean TOP spočívá v nanesení speciální kompozitní látky na betonový povrch vytvrzené zářením a vysokou teplotou. Kromě snadného čištěni i velmi odolných nečistot propůjčuje povrchová úprava PCT dlažbě na omak příjemný sametový povrch. Takovým typem dlažby je například univerzální dlažba ALMA v 8 atraktivních barevných variantách a 4 formátech včetně velkoformátu 800 × 800 mm.

ALMA
Dlažba ALMA je opatřena povrchovým ochranným systém nejvyšší kategorie (Zdroj: PRESBETON Nova, s. r. o.)
ALMA melír žlutá
Povrch dlažby ALMA je ošetřen povrchovým nástřikem speciální kompozitní látkou (Zdroj: PRESBETON Nova, s. r. o.)

Dlažba, která ladí s charakterem stavby

Nakonec je při výběru rozhodující zejména to, co se vám líbí. A zde vám výrobci betonových produktů rozhodně vyjdou vstříc širokou nabídkou nejrůznějších stylů. Beton totiž umí dokonale reprezentovat nejen sebe, ale umí i imitovat kámen, velmi oblíbené dřevo nebo další materiály, o čem vás snadno přesvědčíme ve fotogalerii. 

Publikováno: 6. 5. 2021, Autor: PRESBETON Nova (text a foto)