Koupě nové stolní vrtačky často končí rozčarováním. Nekvalitní stroje jsou slabé, nepřesné a mají velkou vůli na vřetenu. Staré litinové stroje jsou úplně jiná káva. Vyznačují se stabilitou, dlouhou životností a slušnou přesností. Často se válí ve starých skladech nebo ve stodolách. Koupit se dají za několik tisíc korun a repasovat za pár stovek. A výsledek může předčit očekávání.
Jak poznat kvalitní starou stolní vrtačku? Snadno. Nezáleží na tom, jak vypadá, ale jestli chodí hladce výsuv vřetene a zda vřeteno nemá vůli. To zjistíte snadno – vřeteno vysuňte, uchopte ho rukou a zkuste s ním zacloumat. Pokud je kvalitně uložené, nesmíte cítit žádnou vůli. Nespoléhejte jen na pocit, takzvanou házivost vřetene snadno změříte úchylkoměrem.
Pokud jste narazili na dobrý kus a máte ho už doma v dílně, můžete začít s repasí. Nejprve je nutné demontovat všechny díly a kryty včetně motoru. Sklíčidlo se z vřetene vyráží speciálním trnem. Odstraňte také všechny zarážky nebo dorazy. Je to nutné k tomu, abyste mohli kovové díly snadno zbavit staré barvy.


Starou barvu, obvykle zašlou a oprýskanou, odstraníte pomocí kartáče upnutého ve vrtačce nebo flexe. Pracujte opatrně a nezapomeňte na ochranu očí. S výhodou můžete použít také odstraňovač starých nátěrů. Koupit se dá v každé lepší prodejně barev a najde uplatnění hlavně tam, kam se nedostanete ocelovým kartáčem.
Ručky, úpinky a další drobnější součásti vrtačky natírat nemusíte. Stačí je pevně upnout do svěráku a přeleštit ocelovým kartáčem nebo jemným brusným papírem. Získají tak kovový lesk, který jim vydrží. Mechanické součásti očistěte od oleje a vazelíny. Použijte k tomu technický benzín, který slouží jako rozpouštědlo. Očištěné součásti přetřete lihem, ten odstraňuje mastnotu. Na takto upravené části můžete znovu nanést novou a kvalitní vazelínu.


Kovové díly, které chcete ošetřit barvou, důkladně očistěte. Povrchovou úpravu je vhodné provést nástřikem sprejem nebo stříkací pistolí. Ještě vhodnější je odvézt součásti do práškové lakovny. Technologie lakoven poskytuje mimořádně kvalitní a trvanlivý nástřik – rozhodně se vyplatí pár stovek navíc obětovat. Drobnější součástky nastříkejte doma odolným sprejem.

Pokud máte všechny díly vrtačky očistěné, vyleštěné, promazané a nabarvené, můžete začít s kompletací stroje. Postupujte opatrně, při montáži používejte gumovou paličku. V žádném případě se nepokoušejte napasovat na sebe díly ocelovým kladivem. Pokud do sebe nejdou součástky snadno zasunout – třeba hřídel a ložisko, použijte lis nebo dřevěnou lať jako podložku pod kladivo.

Poslední krok, zapojení elektroinstalace, nechte na odborníkovi. Vy můžete pouze zkontrolovat kvalitu kabelů případně připájet očka kabelů a pořídit si nový spouštěč na motor. Pokud chcete vrtačku dostat ještě o jeden level výš, vybavte ji frekvenčním měničem. Jde o přístroj, který mění otáčky třífázového motoru. Jeho zapojení ale určitě svěřte elektrikáři.

Tipy a triky:
- Sklíčidlo je ve stolních vrtačkách uchyceno pomocí MK trnu. K jeho demontáži se používá speciální klín. S opatrností lze pro vyražení sklíčidla z trnu použít i malé kladívko.
- Některé kryty starých vrtaček jsou vyrobeny z hliníku. Agresivní odstraňovače starých nátěrů je mohou poškodit.
- Klínový řemen pro pohon vřetene má přesné označení, které je obvykle napsáno na jeho obvodu. Pokud budete kupovat řemen nový, řiďte se údaji na starém "klíňáku.“
- Hřídele ani ložiska nepřebrušujte. Mají přesnou toleranci a obroušením byste je znehodnotili. Stačí je pouze promazat.
Publikováno: 30. 4. 2021, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto)
, Profil autora: Jaroslav Kropáč