reklama

Jak opravit rýhy a škrábance na laminátové podlaze?

Znáte to určitě také. Vysněná laminátová podlaha konečně doma položená a než se nadějete, máte na ní drobné jemné vlásčité škrábance. Nedejbože vám upadne na podlahu žehlička a zůstane v lamině nehezký viditelný důlek. Nezoufejte, i toto se dá opravit. Díky barevnému tmelu zamaskujete díru po nehodě za pár minut.

i (Zdroj: Depositphotos)
Jak opravit rýhy a škrábance na laminátové podlaze? (Zdroj: Depositphotos)

Každá podlaha postupně dostane zabrat a získá větší či menší škrábance a oděrky. Nejsnadněji se poškodí laminátová podlaha, ale i tady jsou možné okamžité opravy. Jemné škrábance zamaskujete už při pravidelným úklidem, na větší nehody máme pár skvělých tipů a rad.

Položení laminátové podlahy
i (Zdroj: Depositphotos)
Položení laminátové podlahy

Leštěnka nebo mycí přípravek s leštěnkou

Jemné tenké škrábance se bohužel nevyhnou žádné podlaze. Na levnější plovoucí podlaze z lamina to máte do půl roku. Je to důsledek standardního užívání podlahy, protože má jenom velmi tenkou barevnou vrstvu. Tady je snadná pomoc vosk nebo jiná leštěnka určená pro tento typ podlahy. Přípravek sjednotí povrch, dostane se dovnitř jemných rýh a tím je dokonale zamaskuje.

Obrázek1
i (Zdroj: Prima DOMA)
Poškození lamina špičkou žehličky

Pastelky ze školního penálu

Výraznější škrábanec snadno zamaskujete klasickou pastelkou v co nejpodobnější barvě. Rýhu vymalujte pastelkou, zbylou pastelku utřete ubrouskem a přeleštěte přípravkem na podlahy.

Obrázek2
i (Zdroj: Prima DOMA)
Tyčinka s hnědým tmelem

Speciální barvičky a fixy na opravu podlahy

Na trhu ale seženete i profesionální fixy, barvy a vosky na opravu a maskování různých škrábanců a oděrek na dřevěné i laminátové podlaze. Často vypadají jako klasické dětské fixy, pastelky nebo dokonce paleta vodových barev. Mají však speciální složení, které je odolné a vhodné na namáhané povrchy. Pracuje se s nimi stejně jako s klasickými barvami, jen se snažte trefit co nejvíce odstín, opravy bývají kvalitní a tudíž trvalé.

Obrázek3
i (Zdroj: Prima DOMA)
Oprava díry v laminu tmelem

Výměna lamina za nové

Pokud jsou díly podlahy zničené příliš, nejlepší bude poškozenou část vyměnit za novou. U klik systému je to velice snadné. Stačí podlahu po stranách uvolnit, potřebné části vytáhnout a nakliknout nové. U lepené podlahy bude potřeba pomoc odborníka.

Obrázek4
i (Zdroj: Prima DOMA)
Odstranění přebytečného tmelu

Oprava rýh pomocí tmelu

Skvělým pomocníkem je opravný tmel v barvě podlahy. Hodí se, pokud se vám stane nehoda s těžkým ostrým předmětem a poškození podlahy je nejen povrchové, ale i do hloubky a potřebujete tak vyspravit díru. Vyplníte ji snadno měkkou barevnou hmotou, kterou pak jen uhladíte přiloženým hladítkem a necháte zaschnout.

Čistění
i (Zdroj: Depositphotos)
Čištění podlahy čistým hadříkem

Postup práce tmelem:

  • Vyškrábněte malý kousek tmelu z tyčinky přiloženou plastovou škrabkou.
  • Zamáčkněte pomocí škrabky tmel do díry v laminu.
  • Seškrábněte přebytečný tmel na povrchu a místo vyčistěte.
  • Dočistěte opravené místo čistým hadříkem.

Publikováno: 28. 4. 2021, Autor: Silva Pokorná (text), Prima DOMA (foto), Depositphotos (foto), Profil autora: Silva Pokorná

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.