reklama

Paletu nevyhazujte. Proměňte ji na organizér

Existují nadšenci, kteří si z palety vyrobí postel nebo kuchyňský stůl. Pokud se do takovýchto experimentů pouštět nechcete, a přesto byste rádi starou paletu využili, nezoufejte. Uplatnění najde v dílně nebo v garáži, kde může sloužit jako vychytaný organizér na nářadí a další dílenské pomůcky, které se jinak válí po stole nebo ve skříni. Takto je budete mít pěkně po ruce.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Paletu nevyhazujte. Proměňte ji na organizér (Zdroj: Prima DOMA)

Organizér do dílny z palety

Obrázek1
i (Zdroj: Prima DOMA)
Na hrubé dřevo hrubý brusný papír. Až nakonec můžete zvolit zrnitost 120

Vyberte si paletu, která není poškozená ani špinavá od oleje nebo dalších škodlivin. Pomocí brusky na dřevo ji přebruste a srazte hrany. Nejpve použijte hrubý brusný papír o zrnitosti 60. Drsný povrch následně přebruste papírem se zrnitostí 100, a před nátěrem vyhlaďte dřevo brusným papírem s označením 120.

Nátěr dřeva
i (Zdroj: Depositphotos)
Pokud se rozhodnete dřevo natřít, můžete použít syntetickou nebo vodou ředitelnou barvu

Ačkoli se k povrchové úpravě obvykle přistupuje až na závěr, v tomto případě je výhodné natřít paletu hned na začátku. Později by se vám mezi držáky a sponami se štětcem špatně pracovalo. Natřete si také prkna, která v dalším kroku použijete k výrobě poliček. Každopádně můžete dřevo nechat na přírodno. V dílně a pod střechou to ničemu nevadí.

Obrázek4
i (Zdroj: Prima DOMA)
Poličku organizéru můžete přišroubovat pomocí kovových úhelníků

K paletě přišroubujte poličky. Vyrobit je můžete ze starých prken. K připevnění můžete použít tesařské kování nebo úhelníky pro připevnění klasických polic. Zvolte takové kotevní prvky, které unesou zamýšlenou váhu poličky i nářadí, které na ní budete odkládat. Pokud chcete na polici odkládat šroubováky, předvrtejte do ní otvory, do kterých šroubováky zastrčíte.

Obrázek5
i (Zdroj: Prima DOMA)
Sklenice nebo starý košík na kolo – to všechno se dá pro uložení nářadí využít

Do palety přišroubujte kovové stahovací pásky – podobné, jaké se používají na stahování hadic. Ty následně obepnou zavařovací sklenice, které budou složit pro uložení drobnějšího nářadí nebo spojovacího materiálu – nýtů, šroubků, hřebíků i vrutů. Z koženého opasku můžete vyrobit další úložný prostor – pásek si předvrtejte, a pak ho do palety přišroubujte tak, aby tvořil smyčky – ty se skvěle hodí na zavěšení kladiva nebo aku vrtačky.

Pomůcky
i (Zdroj: Prima DOMA)
Pokud máte dřevěnou stěnu, můžete k ní paletu připevnit silnými vruty

Paletu přišroubujte ke zdi. Pokud máte stěnu z palubek, můžete ji přichytit rovnou vruty, do zdi se hodí očka přišroubovaná v rozích palety – ty pak přijdou zavěsit do skob ve zdivu. Dobře zvažte dimenzování kotevních prvků – paleta s nářadím může být těžká. Volte bezpečné uchycení. Vhodnou alternativou může být chemická kotva se závitovou tyčí. Pomocí matek paletu bezpečně uchytíte k téměř jakémukoli zdivu.

Tipy a triky:

  • Na poličky můžete využít odpadní dřevo. Ke staré paletě se bude hodit více než nové desky.
  • Do palety si také můžete lehce přišroubovat magnetickou lištu. Na ni se odkládají drobné kovové předměty nebo nářadí.
  • Pomocí šatního háčku můžete na paletu zavěsit i zahradní hadici nebo prodlužovací kabel.
  • Pokud nemáte žádnou pevnou stěnu, kam by šla paleta zavěsit, nezoufejte. Můžete ji o zeď pouze opřít – je to lepší řešení, než mít nářadí rozházené po dílně.
Držák
i (Zdroj: Prima DOMA)
Z koženého opasku můžete vyrobit další úložný prostor

Publikováno: 29. 4. 2021, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Prima DOMA (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč