reklama

Paletu nevyhazujte. Proměňte ji na organizér

Existují nadšenci, kteří si z palety vyrobí postel nebo kuchyňský stůl. Pokud se do takovýchto experimentů pouštět nechcete, a přesto byste rádi starou paletu využili, nezoufejte. Uplatnění najde v dílně nebo v garáži, kde může sloužit jako vychytaný organizér na nářadí a další dílenské pomůcky, které se jinak válí po stole nebo ve skříni. Takto je budete mít pěkně po ruce.

Paletu nevyhazujte. Proměňte ji na organizér (Zdroj: Prima DOMA)

Organizér do dílny z palety

Obrázek1
Na hrubé dřevo hrubý brusný papír. Až nakonec můžete zvolit zrnitost 120 (Zdroj: Prima DOMA)

Vyberte si paletu, která není poškozená ani špinavá od oleje nebo dalších škodlivin. Pomocí brusky na dřevo ji přebruste a srazte hrany. Nejpve použijte hrubý brusný papír o zrnitosti 60. Drsný povrch následně přebruste papírem se zrnitostí 100, a před nátěrem vyhlaďte dřevo brusným papírem s označením 120.

Nátěr dřeva
Pokud se rozhodnete dřevo natřít, můžete použít syntetickou nebo vodou ředitelnou barvu (Zdroj: Depositphotos)

Ačkoli se k povrchové úpravě obvykle přistupuje až na závěr, v tomto případě je výhodné natřít paletu hned na začátku. Později by se vám mezi držáky a sponami se štětcem špatně pracovalo. Natřete si také prkna, která v dalším kroku použijete k výrobě poliček. Každopádně můžete dřevo nechat na přírodno. V dílně a pod střechou to ničemu nevadí.

Obrázek4
Poličku organizéru můžete přišroubovat pomocí kovových úhelníků (Zdroj: Prima DOMA)

K paletě přišroubujte poličky. Vyrobit je můžete ze starých prken. K připevnění můžete použít tesařské kování nebo úhelníky pro připevnění klasických polic. Zvolte takové kotevní prvky, které unesou zamýšlenou váhu poličky i nářadí, které na ní budete odkládat. Pokud chcete na polici odkládat šroubováky, předvrtejte do ní otvory, do kterých šroubováky zastrčíte.

Obrázek5
Sklenice nebo starý košík na kolo – to všechno se dá pro uložení nářadí využít (Zdroj: Prima DOMA)

Do palety přišroubujte kovové stahovací pásky – podobné, jaké se používají na stahování hadic. Ty následně obepnou zavařovací sklenice, které budou složit pro uložení drobnějšího nářadí nebo spojovacího materiálu – nýtů, šroubků, hřebíků i vrutů. Z koženého opasku můžete vyrobit další úložný prostor – pásek si předvrtejte, a pak ho do palety přišroubujte tak, aby tvořil smyčky – ty se skvěle hodí na zavěšení kladiva nebo aku vrtačky.

Pomůcky
Pokud máte dřevěnou stěnu, můžete k ní paletu připevnit silnými vruty (Zdroj: Prima DOMA)

Paletu přišroubujte ke zdi. Pokud máte stěnu z palubek, můžete ji přichytit rovnou vruty, do zdi se hodí očka přišroubovaná v rozích palety – ty pak přijdou zavěsit do skob ve zdivu. Dobře zvažte dimenzování kotevních prvků – paleta s nářadím může být těžká. Volte bezpečné uchycení. Vhodnou alternativou může být chemická kotva se závitovou tyčí. Pomocí matek paletu bezpečně uchytíte k téměř jakémukoli zdivu.

Tipy a triky:

  • Na poličky můžete využít odpadní dřevo. Ke staré paletě se bude hodit více než nové desky.
  • Do palety si také můžete lehce přišroubovat magnetickou lištu. Na ni se odkládají drobné kovové předměty nebo nářadí.
  • Pomocí šatního háčku můžete na paletu zavěsit i zahradní hadici nebo prodlužovací kabel.
  • Pokud nemáte žádnou pevnou stěnu, kam by šla paleta zavěsit, nezoufejte. Můžete ji o zeď pouze opřít – je to lepší řešení, než mít nářadí rozházené po dílně.
Držák
Z koženého opasku můžete vyrobit další úložný prostor (Zdroj: Prima DOMA)

Publikováno: 29. 4. 2021, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Prima DOMA (foto) , Profil autora: Jaroslav Kropáč