reklama

Konec hledání! Stylová polička na hřebíky pomůže s pořádkem v dílně

Zatoulané hřebíky jsou problémem snad každého kutila. Tento problém má ale snadné řešení – je jím polička na hřebíky z takzvaných zavařovaček. Její výroba je velmi snadná a využitelnost vysoká. S touto poličkou už budou mít hřebíky ve vaší dílně navždy svoje dané místo. A pokud se zrovna vám častěji ztrácí něco jiného než hřebíky, můžete poličku využít na něco jiného. Je velmi praktická, a navíc dobře vypadá. Své místo tak může najít i v kuchyni nebo ve spíži.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Polička na hřebíky ze zavařovaček je stylové a praktické řešení pro každého kutila (Zdroj: Prima DOMA)

Připravte si vše potřebné

Co je potřeba mít při výrobě poličky na hřebíky po ruce? Z nářadí si vystačíte s kladívkem a vrtačkou. Dále potřebujete pár šroubů a několik očištěných zavařovacích sklenic. Můžete vybrat stejně velké nebo několik různých. Do různě velkých sklenic pak dáte různě velké hřebíky, a tím pádem budete vždy vědět, po které zavařovačce zrovna sáhnout. A nakonec potřebujete samotnou poličku. Nejlepší je naprosto jednoduchá konstrukce ze dvou stejně dlouhých prken spojených do tvaru písmene L.

Potřebné nářadí
i (Zdroj: Prima DOMA)
Vše, co je k výrobě poličky na hřebíky potřeba, už máte pravděpodobně doma

Nemít poličku? Nevadí. Nemít zavařovačky? To vadí

Pokud žádnou poličku, kterou byste povýšili na poličku na hřebíky, doma nemáte, je třeba si ji nejprve vyrobit. Ani to ale není žádná věda. Vystačíte si s dvěma stejně dlouhými opracovanými prkny, která k sobě na několika místech přišroubujete do tvaru písmene L. Po spojení můžete dřevo ještě začistit, popřípadě také nalakovat, aby déle vydrželo. Poté už se můžete pustit do přípravy víček od zavařovaček. Stačí je položit na tvrdý podklad, a za pomoci většího hřebíku a kladiva udělat do každého víčka dvě díry.

Přišroubujte vše dohromady

Když už máte vše potřebné na výrobu poličky na hřebíky připravené, je nejvyšší čas spojit jednotlivé části v jeden fungující a stylový celek. Otočte si na pracovním stole poličku tak, abyste měli přístup k její spodní straně. Právě k ní je nyní třeba víčka ve stejných rozestupech přivrtat. Víčka si nejprve rozmístěte na prkno, a poté do každé díry zavrtejte hřebík, kterým víčko nadobro připevníte k prknu. Velikost hřebíku vybírejte podle toho, abyste neprovrtali poličku skrz naskrz. Myslete také na to, abyste měli víčka správně otočená – tedy závity dolů. Tak, aby do nich bylo možné našroubovat sklenice.

Přidělání víček
i (Zdroj: Prima DOMA)
Proděravěná víčka k poličce na hřebíky šroubujte opatrně

Naplňte sklenice pro zatěžkávací zkoušku

Když jsou víčka k poličce na hřebíky přivrtaná, je čas na ně našroubovat sklenice. Pro zatěžkávací zkoušku je rovnou můžete naplnit hřebíky nebo jakýmkoliv jiným materiálem, o jehož umístění a množství chcete mít v dílně nebo třeba v kuchyni přehled. Naplněné sklenice pak jednoduše našroubujete na příslušné závity a ozkoušíte, jestli vše drží pevně na svém místě. Pokud ano, zbývá už jen poličku připevnit na stěnu.

Našroubování sklenic
i (Zdroj: Prima DOMA)
Na hotovou poličku na hřebíky našroubujte sklenice a vyzkoušejte, zda vše drží

Honem s poličkou na stěnu

Způsob upevnění poličky na hřebíky ke stěně zvolte podle materiálu stěny. S největší pravděpodobností ale bude třeba poličku přivrtat stejně, jako jste k ní vrtali víčka od zavařovaček. Stačit by k tomu mělo několik šroubů, kterými poličku přivrtáte na horní hraně zadního prkna. Drží polička na stěně? V tom případě je hotovo. A jak už jste si určitě všimli, kromě stylového a praktického způsobu uskladnění hřebíků vám navíc na vrchní straně poličky zbývá volný prostor. Na něj můžete uskladnit jiné materiály, nářadí, nebo z něj učinit místo pro odkládání hrnku s horkou kávou.

Publikováno: 20. 4. 2021, Autor: Marek Hadrbolec (text), Prima DOMA (foto), Profil autora: Marek Hadrbolec