reklama

Renovace topení ve třech krocích aneb Jak připravit radiátory na sezonu včas

Teplotní výkyvy a horká voda se na radiátorech znatelně podepisují a dochází k poškození nátěru, který se začíná odlupovat. Na topení se mohou objevovat žluté skvrny, nebo dokonce rez. Tím je ohrožena funkčnost topení a také celkový estetický dojem z interiéru. Aby mohly radiátory v interiéru zajišťovat tepelnou pohodu a působit nerušivým estetickým dojmem, je potřeba o ně správně pečovat.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
I radiátor potřebuje čas od času natřít (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Co budete potřebovat

  • smetáček
  • přípravek na odmaštění
  • lepicí pásku
  • zakrývací fólii nebo karton
  • antikorozní přípravek
  • štětec zárohák
  • zaoblený váleček
  • vrchní barvu na topení

Jak budete postupovat

Před natíráním je potřeba připravit povrch radiátoru. Nesoudržné a nepřilnavé nátěry i zkorodovaná místa zbruste ocelovým kartáčem nebo brusnou houbičkou. Pokud byste se rozhodli topení natírat až v době sezony, nezapomeňte ho před započetím renovace vypnout a nechat zcela vychladnout. Zbroušené topení poté očistěte od veškerých nečistot.

Nejdříve ho omeťte smetáčkem, abyste ho zbavili prachu. Důležité je odstranit z topení i mastnotu. K tomu dobře poslouží speciální odmašťovací přípravky. Krok důkladného čištění nezanedbejte, protože rozhoduje o tom, jak k povrchu přilne nový nátěr. Nezapomeňte ani na hůře dostupné spoje a šroubení. 

Připravte si prostor okolo topení
i (Zdroj: Balakryl)
Připravte si prostor okolo topení

Všechna místa, která chcete ochránit od barvy, tedy především měřáky a kohouty sloužící k ovládání teploty, přelepte lepicí páskou. K zakrytí podlahy pod a v okolí radiátoru poslouží karton nebo zakrývací fólie. Jestliže byl nátěr na vašem topení velmi degradovaný a zbrousili jste topení až „na kov“, použijte před aplikací vrchního nátěru nejprve na silně poškozená místa antikorozní nátěr.

Ten připraví povrch pro lepší přilnavost vrchního nátěru, navíc je rychleschnoucí, takže neztratíte jeho aplikací mnoho času. Radiátor musí být před natíráním suchý, čistý a hladký. K aplikaci je ideální použít zaoblený váleček a zárohový štětec, který se dostane i do hůře dostupných míst. Po zaschnutí „základovky“ lehce zbruste okraje opravených míst brusným papírem, aby se nově natřený povrch vyrovnal s původním nátěrem.

Na poškozená místa patří antikorozní nátěr
i (Zdroj: Balakryl)
Na poškozená místa patří antikorozní nátěr

Nakonec natřete celý povrch vrchní barvou, která je určená přímo na teplovodní topení. Po 4–6 hodinách při teplotě 20 ºC bude nátěr zaschlý a topení budete moci ihned používat.

Nakonec aplikujte vrchní nátěr
i (Zdroj: Balakryl)
Nakonec aplikujte vrchní nátěr

Až přijdou první podzimní dny, kdy vám k zahřátí nepostačí ani teplé ponožky ani vlněný svetr, budete mít už radiátory zrenovované a připravené k nové topné sezoně.

Zdroj informací: Balakryl

Publikováno: 25. 6. 2022, Autor: Lenka Valjentová (text), Balakryl (foto), Profil autora: Lenka Valjentová