reklama

Práce na minutku. Vyměňte si vložku v zámku svépomocí

K výměně vložky ve dveřích nepotřebujete žádné odborné zkušenosti. Obejdete se bez řemeslníka i firmy. Co naopak potřebovat budete, je šroubovák, pravítko a několik rad, které naleznete níže. Práce není náročná technicky ani fyzicky. Zvládne ji naprosto každý během několika minut.

Muž u dveří
i (Zdroj: Depositphotos)
Výměnu vložky v zámku zvládnete v pohodě sami (Zdroj: Depositphotos)

Prvním krokem je demontáž původní vložky. Otevřete dveře a do vložky zasuňte klíč. Zboku dveří naleznete šroub, který zámek ve dveřích drží. Obvykle je křížový. Celý ho vyšroubujte, následně pomalu otáčejte klíčem a současně jej tahejte ven. Vložku tímto způsobem dostanete z jejího uložení.

Šroubování
i (Zdroj: Prima DOMA)
Práci vám ulehčí akušroubovák. Vložka je obvykle zajištěna šroubem s křížovou nebo torxovou hlavou (Zdroj: Prima DOMA)

Když je vložka venku, můžete ji vyměnit za novou. Ta musí mít stejné rozměry – délku a rozteče od začátku kování k otvoru pro šroub. Vzdálenosti změřte pravítkem a v obchodě si vyberte odpovídající rozměr nové vložky. Pokud si nejste jisti a je to možné, můžete vzít do obchodu původní vložku. Prodavač vám s výběrem poradí a najde odpovídající typ.

Klíč v zámku
i (Zdroj: Prima DOMA)
Pomalým otáčením klíče a tahem zjistíte, kde je poloha umožňující vložku vytáhnou i uložit (Zdroj: Prima DOMA)

Novou vložku vsuňte do zámku i s klíčem a hledejte bod, kde půjde klíčem otočit. Tímto způsobem dokážete snadno najít místo, do kterého z boku dveří našroubujete zpátky jisticí šroub. Utáhněte ho opravdu pevně. Jinak riskujete, že se vložka časem uvolní. Poslední operací je rozdání klíčů lidem, kterým přístup do bytu nebo domu svěříte.

Vytažení vložky ze zámku
i (Zdroj: Prima DOMA)
Vložku drží v zámku dlouhý šroub, který je vidět na boku dveří (Zdroj: Prima DOMA)

Rozdíl mezi vložkovým a dozickým zámkem

Uvedený postup popisuje výměnu vložky ve vložkovém zámku. Jeho rozpoznávacím znamením je jak samotná vložka, tak klíče, které jsou tvarově komplikované a představují mnohem lepší zabezpečení nemovitosti než zámky dozické. "Dozičáky“ žádnou vyměnitelnou vložku nemají. Jejich klíč je velký a jednoduchý. Hodí se obvykle k zabezpečení méně významných objektů – zahradních domků nebo kůlen.

Tipy:

  • Při zajištění vložky šroubem dejte pozor, aby šroub padnul přesně do díry se závitem, jinak hrozí jeho poškození.
  • K promazávání zámkových vložek slouží speciální maziva. Obyčejný olej nezkoušejte, váže na sebe prach i nečistoty a časem může dojít k zanesení vložky.

Publikováno: 21.4.2021, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Depositphotos, Prima DOMA (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč