Máte starý plynový kotel? Neodkládejte jeho výměnu. Investice do nového se vrátí za pár let

Pokud máte v domácnosti starší typ plynového kotle, měli byste uvažovat o jeho výměně. Můžete totiž ušetřit nemalou část nákladů na vytápění, podle typu nemovitosti i 30 až 40 %.

Máte starý plynový kotel? Neodkládejte jeho výměnu. Investice do nového se vrátí za pár let (Zdroj: Thermona)

Kondenzační typy dnes tvoří naprostou většinu nově prodaných plynových kotlů. Jsou to moderní zařízení s vysokou účinností spalování, ekonomickým a ekologickým provozem. Rozdíl ve spotřebě plynu mezi starým atmosférickým a novým kondenzačním plynovým kotlem je tak velký, že investici zaplatí úspora plynu během zhruba pěti let.

Podívejte se na náš modelový výpočet:

Modelový výpočet Thermona
Modelový výpočet Thermona (Zdroj: Thermona)

Rozdíl mezi účinností je i přes 20 %

Atmosférické kotle fungovaly s deklarovanou účinností 85 %. I když kotel ještě funguje, vlivem jeho postupného zanášení a opotřebení dochází k postupnému snížení efektivity spalování. Udržovat starý kotel v provozu se tak může zbytečně prodražit. Díky modulovanému výkonu kondenzačních kotlů ve většině případů není třeba měnit radiátory. Vysoká účinnost kondenzačních kotlů, uváděná nad hranicí 100 %, je dána tím, že kotle umí lépe využít teplo z vodní páry obsažené ve spalinách, které u atmosférických kotlů doslova vyletělo komínem. Výpočet účinnosti s touto ztrátou již počítal, a proto se nyní dostáváme ve výpočtu až na 107 %.

Kondenzační_kotle_THERM
Kondenzační kotle THERM (Zdroj: Thermona)

Ušetříte také za elektrickou energii

Kromě spotřeby plynu se nové technologie podepisují také na spotřebě elektrické energie. Tu se díky úsporným čerpadlům podařilo zásadně snížit také u kondenzačních kotlů. „Pokud je kotel ovládán pouze termostatickými hlavicemi a nikoliv pokojovým termostatem, tak jeho čerpadlo běží prakticky nepřetržitě celou sezónu. Starší plynové kotle měly spotřebu až kolem 120 W, ty dnešní se díky modulaci chodu čerpadla často dostanou i pod 20 W čili rozdíl je, jako by v domácnosti zbytečně svítila 100wattová žárovka,” uvedl Radovan Fila z Thermony.

Autor: Thermona, spol. s.r.o. (text a foto)

Související k tématu