reklama

Natírání má svůj čas i pravidla. Úspěch je pak zaručen

Už jste si nakoupili barvy, kterými hodláte zvelebit svůj dům nebo venkovní prostor? A nemůžete se dočkat, až začnete? Zbytečně tuto práci ale neuspěchejte, protože k ní potřebujete vhodné počasí.

i (Zdroj: Depositphotos)
Když si vyberete k natírání vhodný čas, práce vám půjde od ruky (Zdroj: Depositphotos)

Pokud jste kutilové začátečníci, nechte si poradit od zkušenějších, čtěte pečlivě návody a hlavně je poslouchejte. Pak zjistíte, že natírání není vlastně žádná věda. Správné klimatické podmínky a návod k použití jsou skutečný základ, takže obojímu věnujte pozornost. Nespoléhejte ani na své případné zkušenosti z minula, i stejné typy barev mohou mít trochu odlišné podmínky při aplikaci a při ředění. Důležité jsou rovněž bezpečnostní pokyny, takže je rozhodně nevynechejte, ušetříte si tak případné zdravotní komplikace.

Chlapec kouká skrz dřevěný plot
i (Zdroj: Depositphotos)
Řiďte se při natírání návody, zvláště když jste začátečníci

Nepodceňujte počasí

K natírání zvolte správný čas. Zvláště pro venkovní nátěry je počasí naprosto určující. Neměla by být zima ani velké horko. V přílišném teple a na přímém slunci barvy velmi rychle zasychají, a to nejen na natřeném povrchu, ale také přímo v nádobě. Vlivem přílišného vedra se z barev rovněž odpařují škodlivé látky, což je nebezpečné zvláště, když pracujete se syntetickými barvami.

V létě tedy nechte natěračské práce na podvečer nebo si přivstaňte a začněte hned po ránu. Ideální jsou dny s teplotami mezi 18 až 24 °C, kdy není příliš suchý, ale ani vlhký vzduch. Vlhko může především u vodou ředitelných barev a nátěrů způsobovat nejrůznější defekty, například bělavé zákaly. Zkontrolujte si také, zda venku příliš nefouká, protože silnější vítr přináší prach a další nečistoty, které se zachytávají na natírané ploše.

Holinky
i (Zdroj: Depositphotos)
Vlhké počasí není pro natírání venku ideální

Než začnete s barvením

Pokud nepracujete se zcela novým podkladovým materiálem, musíte povrch před natíráním řádné připravit. Starší dřevo je nejdříve nutné zbavit starého nátěru. Pokud se jedná o menší plochu, zvládnete to i ručně pomocí dláta a smirkového papíru. U větších ploch je vhodné použít techniku, například vibrační brusku nebo opalovací horkovzdušnou pistoli. Když budete renovovat starší kousek dřeva, dobře ho prohlédněte, jestli není napadený plísní nebo dřevomorkou. Pokud ano, použijte před aplikací barvy speciální nátěr proti cizopasníkům.

Muž brousí
i (Zdroj: Depositphotos)
Ručně brousíme menší dřevěné plochy a hůře dostupná místa

U starších kovových ploch musíte zase odstranit zrezivělý povrch. V tomto případě se raději vyhněte ručnímu broušení, protože je nejen zdlouhavé, ale i namáhavé a hodí se jen pro hůře dostupná místa jako sváry a spoje, na které použijte drátěný kartáč a brusný papír. Nejúčinněji odstraníte rez otryskáním, které je vhodné pro větší konstrukce, ale existují i malé otryskávací pistole na menší plochy. Hodit se vám budou i brusky, elektrické vrtačky s drátěným kotoučem nebo nástavce s pryžovým kotoučem a brusným papírem.

V konečné fázi (nebo u málo rezavých povrchů) použijte oplachové nebo bezoplachové odrezovače a následně plochu očistěte vodou. U některých odrezovačů postačí nečistoty jenom setřít. Pokud jste použili odrezovač, ušetřili jste si odmašťování. Když budete odmašťovat, zvolte speciální odmašťovací prostředky. Použít lze i různá rozpouštědla, ta ale jsou většinou ekologicky nevhodná.

Rezavý plot
i (Zdroj: Depositphotos)
Starý plot musíte před natřením ošetřit odrezovačem

I ředění má pravidla

Než barvu otevřete, pečlivě očistěte plechovku od prachu a nečistot. Pokud na povrchu objevíte škraloup, opatrně ho odřízněte od stěny plechovky a přes sítko z něj nechte pomalu okapat nátěrovou hmotu zpět do nádoby. Teprve pak barvu důkladně rozmíchejte. Míchání opakujte pokaždé, když ji necháte nějakou dobu stát, třeba mezi jednotlivými nátěry. Barvy ředíme vždy jen tím, co se hodí k danému typu – takže vodou ředitelné vodou a syntetická v návodu doporučenými ředidly. Ta přidáváme do barev jen pozvolna, po malých dávkách a za neustálého míchání.

Při ředění byste měli dopředu vědět, čím budete barvu na podklad nanášet. Pokud použijete štětec nebo váleček, nebudete nejspíš vůbec potřebovat ředit (nebo jen málo). Pokud použijete například pneumatickou či tlakovou pistoli, bude se ředění řídit podle druhu barvy a použitého zařízení. Užitečné rady ohledně toho, jak a kolik ředidla použít, najdete v návodech.

Štětce a válečky
i (Zdroj: Depositphotos)
Barvy můžete nanášet nejen štětci, ale také různě velkými válečky

Už naředěnou barvu lze skladovat přibližně dva týdny. Pokud víte, že už ji nebudete v nejbližších týdnech potřebovat, je lepší ji zlikvidovat, protože by se zkazila. Nenaředěnou barvu je možné skladovat dlouhodobě, záleží na trvanlivosti produktu a také na tom, jak správně dodržíte pokyny výrobce. Nezapomeňte plechovku důkladně uzavřít, jinak barva zhoustne a vytvoří se v ní hrudky.

Užitečné tipy:

  • Než se pustíte do natírání třeba i sebemenší plochy, všechny barvy, štětce, válečky, sítka a další pomůcky si pečlivě připravte tak, abyste je měli pěkně po ruce. Převlékněte se do „pracovního“, tedy do oblečení, které vám nebude v šatníku chybět, až je „vylepšíte“ barvami a ředidly. Nezapomeňte na pracovní rukavice.
  • Zředěnou nátěrovou barvu před použitím sceďte přes husté síto nebo tkaninu. Tím odstraníte případné hrudky a nečistoty. Dobře se k tomu hodí dámská silonová punčocha. Veškeré úpravy barev (včetně ředění) provádějte až po jejím zahřátí na teplotu prostředí, ve kterém ji budete nanášet.
  • Aby nátěr, zvláště na dřevěném podkladu, dlouho vydržel, nanášejte ho rovnoměrně a v dostatečně silně vrstvě. Dbejte, aby nebyl pórovitý. U dřeva zkontrolujte, že je řádně vyschlé.
  • Co se stane, když barvu příliš zředíte? Poznáte to tak, že začne pěnit. Bude se vám s ní také hůře pracovat a výsledný efekt nebude odpovídat vynaloženému úsilí, protože barva ztratí lesk a její životnost se výrazně sníží.
  • Pokud máte barvu stejného odstínu v několika menších nádobách a víte, že ji budete potřebovat hodně, klidně ji slijte do větší nádoby, a pak postupujte podle návodu. Budete tak mít jistotu, že barva udrží stejnou kvalitu a odstín a ušetříte si čas, který byste strávili ředěním a průběžnou přípravou menších dávek.
  • Pečlivě uschovejte kód barvy, kterou jste si nechali namíchat. Pokud vám dojde, budete přesně vědět, kterou si máte nechat znovu připravit.
  • Barvy, zvláště ty určené na malování interiérů, nikdy nevybírejte pod umělým světlem. Než začnete s výmalbou, vyzkoušejte si odstín přímo na malé ploše zdi, třeba někde, kde obvykle stojí skříň. Tak definitivně zjistíte, že vám odstín vyhovuje. Zkouška odstínu se ostatně vyplatí u natírání jakéhokoliv povrchu.
Chlapec čte, rodiče malují
i (Zdroj: Depositphotos)
Barvu vyzkoušejte na malém kousku zdi

Publikováno: 29. 4. 2021, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová