Jak efektivně oškrábat starou barvu ze zdi

Než se pustíte do nové výmalby, rozhodně musíte ve většině případů projít procesem škrábání staré malby. Nestačí zdí jenom nově vymalovat, mohlo by se vám to ošklivě vymstít. Nová barva by totiž nemusela držet a celá práce by vyšla nazmar. Často nestačí ani na starou barvu natřít kvalitní penetraci. Je potřeba starou barvu poctivě sundat a opravit vzniklé spáry a praskliny. Nakonec to není tak náročné a určitě se to vyplatí.

Jak efektivně oškrábat starou barvu ze zdi (Zdroj: Depositphotos)
Potřebné nástroje
Potřebné nástroje (Zdroj: Prima DOMA)

Před aplikací nové barvy na zdi v interiéru rozhodně nešetřete časem a energií na přípravu. Starou barvu raději oškrábejte, zdi očistěte a hlubší praskliny a spáry opravte.

Fixování plachty
Fixování plachty (Zdroj: Prima DOMA)

Než začnete pracovat, vykliďte místnost a podlahu zakryjte. Ušetříte si spoustu času následným čištěním a mytím. Okraje zafixujte pomocí maskovací pásky.

Vlhčení zdi
Vlhčení zdi (Zdroj: Prima DOMA)

Starou barvu nastříkejte vlažnou vodou a můžete začít pracovat. Navlhčete si vždy jenom část zdi, kterou zvládnete oškrábat, než zeď opět proschne. Pokud nějaké místo půjde hůř, znovu tam nastříkejte vodu.

Škrábání škrabkou
Škrábání škrabkou (Zdroj: Prima DOMA)

Pomocí kovové špachtle postupně sundejte starou barvu. Pracujte tak, že hrot špachtle budete vést po zdi hodně naplocho a mírným tlakem barvu seškrábnete.

Škrábání špachtlí
Škrábání špachtlí (Zdroj: Prima DOMA)

Použít můžete i tenkou škrábací planžetu pro menší nebo hůře spolupracující místa. Práce půjde pomaleji, ale může se vám naopak pracovat pohodlněji.

Vysávání spár
Vysávání spár (Zdroj: Prima DOMA)

Po práci vyčistěte i vzniklé praskliny a spáry. Větší kusy vyndejte krajem špachtle nebo škrabky. Zbytek prachu a malé kousky odstraníte pomocí hubice vysavače.

Vysávání zdi
Vysávání zdi (Zdroj: Prima DOMA)

Nakonec vysajte celou zeď, abyste odstranili přebytečný prach, který by se pak zbytečně mísil s novou barvou nebo penetrací.

Obrázek7
Obrázek7 (Zdroj: Prima DOMA)

Po práci opatrně sundejte igelit zakrývající podlahu. Ideálně ho uvolněte tak, abyste všechny nečistoty zadrželi v igelitu, zamotali je dovnitř a snadno pak vyhodili pryč.

Mytí podlahy
Mytí podlahy (Zdroj: Prima DOMA)

Nakonec ukliďte a vyčistěte i odkrytou podlahu.

 

Autor: Silva Pokorná (text), Prima DOMA (foto)

Související k tématu