reklama

Čím topíte ve vašich chatách a chalupách?

Spousta lidí v reakci na stávající situaci v republice volí bydlení na vesnicích nebo se alespoň stěhují na své víkendové chaty a chalupy. Pokud zde ale budou chtít bydlet poměrnou část roku, měli by kromě běžné údržby přemýšlet i nad adekvátním vytápěním, které je finančně nevysaje.

Čím topíte ve vašich chatách a chalupách? (Zdroj: Depositphotos)

Pevná paliva jsou první volba

Typická chata nebo chalupa je vybavena krbem, kamny nebo kotlem na pevná paliva. Zejména u starších objektů s velkou tepelnou ztrátou bylo spalování uhlí nebo dřeva nejjednodušší cestou k tepelnému komfortu. Chatové oblasti nebo menší vesnice často nejsou plynofikované, drahá tepelná čerpadla narušují rustikální vzhled a jsou lákavým cílem pro zloděje.

Krb
Typická chata nebo chalupa je vybavena krbem, kamny nebo kotlem na pevná paliva (Zdroj: Depositphotos)

Pozor na mráz

Mráz nesvědčí žádné nemovitosti. Zejména pokud jsou instalovány rozvody vody, je třeba objekt před mrazem zabezpečit. To lze v zásadě dvěma způsoby, buď napustit do radiátorů a sifonů nemrznoucí směs a vypustit kohoutky, nebo objekt temperovat. Z hlediska komfortu jasně převažuje druhá možnost. Jak potvrzuje Radovan Fila, obchodní ředitel Thermony, českého výrobce kotlů: „U našich zákazníků se relativně často setkáváme s požadavkem zajištění zdroje tepla pro temperování rekreačních objektů. K tomuto účelu jsou nejvhodnější elektrokotle, protože to jsou jednoduchá a účinná zařízení, která lze navíc regulovat vzdáleně.“

Chata
Vyzrajte na zimu temperováním (Zdroj: Thermona)

Vzdálené ovládání ušetří nervy i peněženku

Temperování objektu spočívá v udržování teploty nad bodem mrazu, nejčastěji mezi 5 a 10 °C. Moderní elektrokotle, plynové kotle nebo přímotopy jsou schopny tuto teplotu udržovat automaticky. „Pro temperování objektu doporučujeme použít kotel vybavený GSM modulem, který uživateli umožňuje ovládat topný systém prostřednictvím mobilního telefonu prakticky odkudkoliv,“ vysvětluje Radovan Fila. Kotel se ovládá pomocí SMS zpráv, prostřednictvím kterých je schopen také informovat o aktuálním režimu vytápění nebo teplotě v objektu. Pro nemovitosti s dostupným WiFi signálem doporučuje Thermona vybavit kotel pokojovým WiFi termostatem. Kotel je tak možné plně regulovat prostřednictvím bezplatné mobilní aplikace.

THERM_EL_9
Elektrokotel THERM EL 9 (Zdroj: Thermona)

Elektrokotel najde využití také v létě

Pro instalace v rekreačních nemovitostech jsou vzhledem k jejich nízké ceně, univerzálnímu použití a možnosti vzdálené regulace nejvhodnější právě elektrokotle. U menších objektů je lze využít jako hlavní zdroj tepla, u větších jako zdroj doplňkový, kterým lze pohodlně zvýšit tepelný komfort nebo zajistit protizámrazovou ochranu. Uživatel si před příjezdem může jednoduše nastavit požadovanou teplotu a přijet rovnou do vytopeného objektu. Elektrokotel může udržovat teplotu i během noci, kdy vyhoří krbová kamna nebo kotel na pevná paliva. Při koupi sestavy kotle a zásobníku teplé vody je možné navíc stejným elektrokotlem také ohřívat teplou užitkovou vodu po celý rok.

REKGSM 02
GSM modul k elektrokotlům REKGSM 02 (Zdroj: Thermona)

Publikováno: 13. 4. 2021, Autor: Thermona, spol. s.r.o. (text a foto)