reklama

Co prodejci raději neříkají? Místo celých oken stačí vyměnit jen skla

Je vám v bytě zima a rosí se okna? Řešením může být pořízení nových oken. Jde to ale i levněji, a přitom stejně účinně. Ve starých oknech můžete vyměnit původní skla za moderní izolační. Z nářadí budete potřebovat jen horní frézku a dlátko. Izolační sklo vám na míru připraví ve sklenářství. Dvojskla izolují mnohem lépe než jednoduché okenní tabule. Na jejich chladném povrchu se totiž sráží teplý vzduch a kondenzuje. Je to podobné, jako když vytáhnete láhev piva z ledničky – také se orosí. Izolační skla tímto jevem netrpí.

Výměna skel
i (Zdroj: Depositphotos)
Co prodejci raději neříkají? Místo celých oken stačí vyměnit jen skla (Zdroj: Depositphotos)

Výměna okenních skel

Původní okenní rám vysaďte za pantů. Pomocí dlátka můžete vylámat sklenářský tmel, který okno drží. Kromě něj drží sklo také hřebíčky nebo sklenářské plíšky, i ty musí přijít ven. Až poté můžete okenní tabuli z rámu bezpečně vysadit.

Vysekávání tmelu
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Při práci dejte pozor na ruce i na dlátko. Pod sklenářským tmelem bývají obvykle hřebíčky, které dokážou ostří nástroje poškodit (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Drážku po původním sklu musíte prohloubit, aby se do něj vešlo izolační dvojsklo, které je tlustší než obyčejná okenní tabule. Prohloubení drážky provedete pomocí horní frézky. Nezapomeňte na ochranu zraku! Třísky nebo odfrézovaný tmel může z frézky odlétnout a způsobit vážné poranění zraku. Hloubka drážky závisí na zvoleném druhu izolačního dvojskla. Nejmenší izolační dvojsklo mívá tloušťku 16 mm (4 + 8 + 4). K tomu je potřeba přičíst dalších cca 8 mm na zapuštění sklad do rámu. Hloubka drážky v tomto případě bude 24 mm.

Broušení tmelu
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Materiál ubírejte postupně, ne naráz. Hloubku drážky si vypočítejte z tloušťky skla a materiálu nutného pro zatmelení. Vyměněné sklo musí být do drážky zapuštěné (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Do rozšířeného rámu vložte izolační dvojsklo. Do drážky musí volně zapadnout a mít po stranách vůli zhruba 2–3 mm. Sklo v drážce vymezíte speciálními podložkami a proti vypadnutí zajistíte hřebíčky nebo plíšky. Zatloukejte je velmi opatrně, abyste sklo nerozbili. Po obvodu rámu nalepte izolaci. Pokud tam už je, vyměňte ji za novou.

Přidělávání těsnění
i (Zdroj: Depositphotos)
I když už rám okna izolaci má, vyměňte ji za novou. Izolace se totiž časem opotřebuje a netěsní (Zdroj: Depositphotos)

Poslední fází je zatmelení okna sklenářském tmelem. Tmel uhlaďte špachtlí nebo příborovým nožem. Pracovní nástroj a ruce namáčejte do vody, tmel se pak nebude tahat ani lepit na prsty. Důležité je nechat tmel před nasazením okenního křídla alespoň den zaschnout.

Začišťování tmelu
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Použít můžete klasický sklenářský tmel, nebo tmel dodávaný v tubě. Ten má výhodu, že nepraská. Na druhou stranu není tak pevný (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Tipy:

  • Tloušťku izolačního skla volte přiměřeně k síle okenního rámu. Na starých špaletových oknech nebyly dřevěné profily tak široké, jaké se používají dnes. V takovém případě sáhněte po co nejtenčím skle. Silnější sklo by si vyžádalo hlubší drážku, což by vedlo k neúměrnému zeslabení rámu.
  • Místo tmelu můžete k zasklení použít dřevěné lišty.
  • Tmel je po zavadnutí šedý. Až zaschne zcela, můžete ho přetřít barvou
  • Pokud máte stará špaletová okna, takzvané "kastláče" - doporučuje se instalovat nové dvojsklo na jejich venkovní křídla.
Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 8.4.2021, Autor: Jaroslav Kropáč (text), archiv FTV Prima (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč