reklama

Dejte starému balkonu novou tvář, pusťte se do výměny opláštění zábradlí

Rádi byste vašemu rodinnému domu dali nový a svěží vzhled? Jednou z možností, jak tvář vašeho domu osvěžit, je výměna opláštění zábradlí na balkonech. Je to možnost relativně levná a účinná. Navíc si s výměnou poradíte sami. Nové dřevěné obložení balkonu snadno přizpůsobíte svým aktuálním představám o tom, jak by měl váš domov vypadat. A pokud budete jako kutilové důslední, odměna v podobě krásného a nového vzhledu vašeho domu je zaručena.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Výměna opláštění zábradlí na starém balkoně není žádná věda. S trochou odvahy práci zvládnete sami (Zdroj: Prima DOMA)

Staré musí uvolnit místo novému

Jak ale s výměnou opláštění zábradlí vlastně začít? Je to snadné – v prvním kroku musí staré opláštění uvolnit místo novému dřevěnému oděvu. Nejprve tedy odstraňte staré plaňky, aby vám ze zábradlí zbyla jen holá kovová konstrukce. V tu chvíli nastává čas přejít z fáze boření do fáze tvoření. Jako první si důkladně změřte rozměry vašeho balkonu, tedy výšku a délku jednotlivých stran. Následně dobře promyslete, jak si své nové opláštění představujete. Můžete například obložit svislými plaňkami rohové sloupky a do ploch mezi nimi dát vodorovně nad sebou několik řad prken, mezi kterými zůstanou průhledy. Taková volba je nejen vzhledná, ale také praktická.

Měření
i (Zdroj: Prima DOMA)
Po odstranění starého opláštění zábradlí je třeba původní kovovou konstrukci vyčistit a důkladně přeměřit

Modřín sibiřský je sázka na jistotu

Máte už jasnou představu o vzhledu nového opláštění zábradlí, ale tápete s výběrem vhodného materiálu na jeho výrobu? To není nic překvapivého, možností je totiž opravdu mnoho. Mezi ty nejlepší však patří například modřín sibiřský. Jeho dřevo má krásnou kresbu a odolává nejen vrtochům počasí, ale také plísním a hnilobě. Nový balkon vám tak vydrží dlouhá léta. Ovšem ještě předtím, než si domů přivezete modřínová prkna, a pustíte se do jejich řezání na správné rozměry, je třeba pořádně očistit a znovu natřít kovový rám zábradlí. K tomu skvěle poslouží například laky na kov 3 v 1, které nejen dobře vypadají, ale mají také ochranné vlastnosti. Stačí je nanést štětcem a nechat zaschnout.

Řezání desek
i (Zdroj: Prima DOMA)
Nařežte si desky potřebné délky

Sloupky se převléknou jako první

Nové dřevěné opláštění zábradlí snadno vykouzlíte z běžných opracovaných prken. Jednotlivá prkna stačí nařezat a obrousit do hladka. Jako první budete potřebovat dvě prkna o délce výšky vašeho zábradlí pro každý rohový sloupek kovového rámu. Řezejte důkladně, a měřte raději ještě důkladněji. Když už máte tyto fošny připravené, je čas přivrtat je ke sloupkům. K tomu vám stačí vrtačka a dva konstrukční vruty na každé prkno. Tyto vruty jsou nerezové, a navíc s nimi není třeba předvrtávat. Jsou tak ideální k upevnění opláštění ke kovové konstrukci. Prkna na sloupky přivrtejte zvenčí tak, aby je zakrývala. Pokud máte v kovovém rámu sloupky nejen v rozích, ale také třeba uprostřed delších hran, zakryjte tyto sloupky stejným způsobem. Tentokrát si ale už vystačíte s jedním prknem. Ve chvíli, kdy jsou všechny kovové sloupky skryté za dřevěným opláštěním, se můžete pustit do výplně prostoru mezi nimi. K tomu budou potřeba delší prkna, které umístíme vodorovně v několika řadách nad sebou, podle vašeho vkusu a výšky zábradlí.

Šroubování
Připevněte prkna k železné konstrukci balkonu (Zdroj: Prima DOMA)
Samořezný vrut
Používejte nejlépe takzvané konstrukční vruty (Zdroj: Prima DOMA)

Dvakrát měřte, jednou šroubujte

Opět platí, že je dobré si předem dvakrát spočítat, kolik prken budete na samotné opláštění balkonu potřebovat, a jaké budou jejich požadované rozměry. Pokud budete prkna šroubovat ve třech vodorovných řadách nad sebou a máte klasický obdélníkový balkon se dvěma rohovými sloupky a jedním sloupkem uprostřed nejdelší strany zábradlí, budete na každou řadu potřebovat čtyři prkna, dohromady tedy 12 kusů dřeva. Při jejich šroubování k již obloženým sloupkům myslete na dodržování stále stejných mezer mezi vodorovnými řadami. Sáhněte také po delších vrutech – tentokrát budete totiž vrtat skrze dvě vrstvy dřeva. Zní to možná složitě, ale při pečlivém měření a s klidnou rukou není našroubování opláštění skutečně žádný kumšt.

Opláštění příjemné na pohled i na dotek

Sloupky jsou obložené dřevem a mezi nimi pevně drží krásné vodorovné řady prken. Nové opláštění balkonu je tak už téměř hotové. Zbývá jen stejným způsobem navrtat madla na vršek zábradlí. Tyto fošny přivrtáte stejně jako ty předchozí, tentokrát však k horní hraně kovového rámu. Jediným rozdílem je, že by prkna pro horní opláštění měla mít zkosenou hranu všude tam, kde se v rozích nad sloupky budou potkávat. Je také dobré, aby tato prkna byla hladká s oblými hranami, tudíž bezpečná a příjemná na dotek. Na samotný závěr můžete veškeré nové dřevěné opláštění natřít penetrací nebo novým lakem. Pokud mají ale prkna vydařenou kresbu dřeva, nechte ji na svém novém balkoně raději pěkně vynikat. Uvidíte, jak dobře bude vypadat.

Madlo
Posledním krokem výměny je madlo na vrchní hraně opláštění zábradlí. (Zdroj: Prima DOMA)
Hotové zábradlí
Nezapomeňte si správně vyměřit zkosení v rozích nad sloupky (Zdroj: Prima DOMA)

Publikováno: 11. 4. 2021, Autor: Marek Hadrbolec (text), Prima DOMA (foto), Profil autora: Marek Hadrbolec