reklama

Jak na jaře pečovat o zahradní nábytek ze dřeva

Zatímco se zahrada postupně probouzí a zvyšující se teploty indikují příchod jarního období, my bychom měli myslet asi na tisíc věcí najednou. Kromě zahradních prací se musíme věnovat údržbě skleníku, dřevěných a kovových konstrukcí kolem domu a také se podíváme na stav dřevěného zahradního nábytku. Pravidelná péče o něj je velice důležitá. Poradíme, jak o něj pečovat v rámci běžného čištění a jak na obnovování nátěrů, které jsou pro jeho ochranu velice důležité.

i (Zdroj: Depositphotos)
Ani moderní nábytek z tropického dřeva se bez péče neobejde (Zdroj: Depositphotos)

Dřevěný zahradní nábytek většinou důkladně na zimu uschováte tam, kde je sucho, chladno a šero. Je to z toho důvodu, že absence slunečního záření nepoškozuje natřené povrchy, především UV záření má za následek blednutí nátěrových hmot. Nesmíte zapomenout ani na přikrytí prodyšnou textilní plachtou, pod níž se nedrží vlhkost a nábytek je také účinně chráněn proti prachu. Na jaře tak jen sundáte plachtu pryč a zahradní nábytek můžete umístit ven do pergoly. Bez nátěru se to ale neobejde.

Zahradní nábytek
i (Zdroj: Depositphotos)
Pravidelná péče o dřevěný nábytek významně prodlouží jeho životnost

Prvním krokem je důkladné očištění dřevěných ploch jak stolu, tak křesel a dalších dílců. Někdy stačí pouze použití navlhčené houbičky na nádobí a setření. Pokud je však nečistot hodně a případně je špína zažraná do povrchu, pak sáhněte po speciálním čističi, který je pro tento účel k dostání k většině prodejen zahradního nábytku, nářadí a dalšího příslušenství pro volnočasové aktivity. Tyto čističe fungují na chemické bázi, rozpouštějí jak nečistoty, tak již zvětralé nátěrové hmoty na povrchu. Tím dokonale připraví nábytek pro nanesení nového nátěru.

Zašlou špínu lze řešit využitím účinného čističe
i (Zdroj: Depositphotos)
Zašlý nábytek

Velký a podstatný rozdíl je postup nanášení nátěrů na různé druhy dřeva. Zatímco měkké jehličnaté dřevo dobře snáší nátěry pomocí lazur, neobejdete se před natíráním bez mírného obroušení povrchu. Stačí k tomu použít vibrační brusku, menší sady dřevěného nábytku obrousíte i ručně za pomocí jemného smirku. Lazura se do měkkého dřeva velmi dobře vpíjí, a pokud jste nenatírali nábytek mnoho let, pak je zapotřebí si koupit plechovku lazury navíc a natřít povrch minimálně dvakrát, aby se obnovil hezký vzhled nábytku a každé prkno nemělo jinou barvu.

Tropické dřevo, u nás především teak, se natírá speciálním olejem k tomu určenému. Zde lazuru nepoužívejte, protože ta se do tvrdého dřeva špatně vpíjí a může dojít k rozpraskání povrchu. Teakový olej použijte na nábytek minimálně dvakrát do roka, tím se zajistí jeho stále velmi atraktivní vzhled.

Natírání dřeva
i (Zdroj: Depositphotos)
Detail natírání stolu vyrobeného z tropického dřeva

Aby byl dřevěný zahradní nábytek stále hezký, řešte důsledně jeho ochranu proti povětrnostním vlivům. Především jde o to, aby na nekrytých terasách bylo zaručeno zakrytí pro případ deště, kdy se může snižovat jeho životnost, protože osychání probíhá pomalu a především měkké dřevo je velmi nasákavé. Zde je na zváženou i použití bezbarvého laku jako dalšího stupně ochrany. Ale mějte na paměti, že jakmile jednou nábytek natřete lakem, tak před každým obnovováním nátěru musí tento lak dolů, což se ani důkladným broušením nemusí povést.

Jak se do přípravy nábytku na novou sezonu pustili Pavel a Honza?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 16. 4. 2021, Autor: Radoslav Ptáček (text), Prima DOMA (foto), Profil autora: Radoslav Ptáček