reklama

Staré dřevěné lyže nevyhazujte, vyrobte si z nich vtipný stojan na krbové dřevo

Ted, začátkem jara, míváme náladu na důkladný velký úklid. A tak se může stát, že při smýčení na půdě nebo ve sklepě narazíme na staré dřevěné lyže. Co s nimi? Můžeme je vyhodit, nabídnout do bazaru či v aukci anebo jim vdechnout nový život.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Ze starých lyží si vyrobíme vtipný stojan na dřevo (Zdroj: Prima DOMA)

Posedět si u krbu je příjemné nejenom v zimně, ale pohled do plápolajících plamenů nás těší celoročně. A aby byla idyla dokonalá, neměl by nás rušit nepořádek kolem. Jenomže jak a v čem skladovat dřevo, které potřebujeme mít stále při ruce na přikládání? Můžeme si koupit vzhledově dokonalý zásobník. Ten je možná krásný, ale nemá přidanou hodnotu naší práce. Dřevo také můžete mít naházené ve velkém proutěném koši nebo dřevěné bedýnce, ale ruku na srdce, většinou to moc hezky nevypadá. Takže vychytaný a stylový stojan ze starých lyží nám přijde jako vtipný a praktický nápad. Hotový bude během odpoledne a ani nemusíte mít bůhví jak vybavenou dílnu.

Budeme potřebovat:

  • pár starých celodřevěných lyží
  • 2 dřevěná prkénka (10-15 cm široká a zhruba 50 cm dlouhá)
  • 6 vrutů
  • přímočarou pilu nebo pilku ocasku
  • šroubovák
  • tužku, pravítko nebo svinovací metr
Materiál a nářadí
i (Zdroj: Prima DOMA)
K výrobě stojanu si připravte vše potřebné

Postup:

Řezání
i (Zdroj: Prima DOMA)
Nejprve odřízneme střední části lyží s vázáním

Odřízneme vázání. Těsně za patou a před špičkou si na lyže pomocí pravítka naznačíme kolmou rysku a podle ní lyže přeřízneme. Pro budoucí stabilitu stojanu je důležité, aby obě přední, respektive zadní části byly pečlivě rovně seříznuté.

Zkřížené desky
i (Zdroj: Prima DOMA)
Z nařezaných částí lyží sestavíme stabilní stojan

Ted přichází na řadu malá a docela jednoduchá skládačka. Z nařezaných lyží totiž sestavíme stabilní „kozu“ vlastně spíš „kozičku“. Ano, přesně takovou, jakou vídáme u dřevníků, a používá se na řezání polen, jen ta naše bude podstatně menší.

Šroubování
i (Zdroj: Prima DOMA)
Části lyží se špičkou propojíme vzpěrovým prknem

Obě odříznuté přední části lyží (ty se špičkami) si položíme vedle sebe a zhruba v polovině délky přes ně kolmo položíme jedno připravené prkénko a vytvoříme tak písmeno H. Rozestup lyží upravíme podle délky prkna, to potom k lyžím přišroubujeme. Otočíme a ve stejném místě z rubové strany lyží (tam kde je skluznice) znovu jedním vrutem na každou lyži přišroubujeme druhé prkénko. Jen je třeba ohlídat, aby se nám protilehlé vruty nesetkaly.

Měření metrem
i (Zdroj: Prima DOMA)
Vzdálenosti stále přeměřujeme, aby byl stojan stabilní

Aby byl stojan stabilní, je velmi důležité správně odměřit místo, kde spodní části lyží přišroubujeme k připravené „H“ konstrukci. Dobře si odměříme vzdálenost spodní, řezné, hrany špičkových dílů po spodní hranu vzpěrového prkna a tuto vzdálenost přeneseme na oba spodní díly.

Smontování stojanu
i (Zdroj: Prima DOMA)
Celý stojan pevně spojíme

A jdeme do finále, čeká nás poslední krok. Koncové části lyží přišroubujeme zbývajícími dvěma vruty kolmo na vzpěrová prkénka do mezery mezi špičkovými částmi lyží.

A máme hotovo. Stojan umístíme vedle krbu nebo kamen a už jen stačí do něj vyskládat připravená polena.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 4. 4. 2021, Autor: Jana Šulcová, Profil autora: Jana Šulcová