reklama

Vylepšete si pokosovou pilu. Jednoduché řešení umožní čistý řez

Pokosová pila je skvělý pomocník. Má ale svoje mouchy. Neumožňuje například provést zcela čistý řez. Pokud chcete řezat bez otřepů, řešení existuje – vyrobte si k pile nový stůl. Ten nejenže zajistí řezání bez vytrhávání materiálu, ale navíc práci výrazně urychlí. Součástí stolu totiž může být integrovaná zarážka, která ulehčí opakované vyměřování řezaného materiálu. K výrobě budete potřebovat kousek rovné desky, pár šroubů a hliníkový vodicí profil.

i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Vylepšete si pokosovou pilu. Jednoduché řešení umožní čistý řez (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Deska na nový stůl musí být zcela rovná a ideálně hladká. Rovinnost desky je zásadní pro čistý řez. Nehodí se tedy OSB ani překližka. Lepší je třeba lamino. Z materiálu nařežte dva kusy – jeden bude sloužit pro samotný stůl desky, druhý bude součástí zadní opěry. Obě části k sobě slepte tak, aby byly v pravém úhlu. Spoje zajistěte vruty.

foto 2
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
K výrobě nového stolu pokosové pily budete potřebovat dva kusy pevné desky s hladkým povrchem, aby po ní řezaný materiál dobře klouzal

Do opěrné části takto vyrobené desky vyvrtejte otvory a vlepte do nich dvě závrtné matice. Právě za ně můžete desku přišroubovat ke stolu pokosové pily. Otvory pro matice rozměřte tak, aby laminovaná deska byla nad středem řezného kotouče. Desku pak můžete přišroubovat k zadní opěrce pily. Některé stroje už k tomu účelu mají předvrtané otvory. Pokud ne, musíte je vyvrtat sami. Jde to snadno – tělo pokosové pily je vyrobeno z hliníkového odlitku.

foto 3
Stůl z desek připevníte k pile pomocí šroubů a závrtných matic. Aby na sebe díly dobře pasovaly, můžete si při vrtání pomoci truhlářskými svěrkami (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
foto 4
Detail závrtných matic (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

K zadní opěrce laminované desky přišroubujte dva hliníkové profily. Kupte si takové, aby se do jejich drážek vešla matice M6. Profily budou sloužit pro vedení zarážky materiálu. Pozor – přišroubujte je tak, aby nevedly přes pomyslnou dráhu pilového kotouče. K přišroubování profilů do laminované desky se nejlépe hodí konfirmátové šrouby. Obyčejné vruty nezkoušejte, nebudou držet a časem se vyviklají.

foto 5
V hliníkových profilech se bude pohybovat zarážka materiálu (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
foto 6
Do desky je připevníme konfirmátovými šrouby (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Předposledním krokem je výroba zarážky materiálu. Ta se bude pohybovat v drážkách hliníkových profilů. K výrobě zarážky můžete použít zbytek lamina. Do zarážky vyvrtejte otvor, kam přijde vsadit šroub s matkou na konci. Matku zasuňte do hliníkového profilu a šroub dotáhněte. Získáte tak pevnou zarážku materiálu, která vám usnadní opakované řezání stejně dlouhých dílů.

foto 7
Dotažením šroubu zarážku zajistíte v požadované poloze (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
foto 8
Zarážka materiálu se v profilu pohybuje díky matce. Pokud se matice do drážky v hliníku nevejde, můžete ji upravit na brusce (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Teď je na řadě poslední krok. Každá lepší pokosová pila má zarážku pro nastavení hloubky řezu. Nastavte ji tak, aby kotouč po povrchu laminované desky jemně klouzal nebo řezal maximálně do hloubky 3 mm. Nezapomeňte hloubku řezu zaaretovat. První řez vytvoří v laminu drážku a prořízne i její zadní opěrnou část. Nyní můžete vyzkoušet první zkušební řez do materiálu. Pokud jste pracovali přesně, bude spodní strana řezané desky bez otřepů – materiál se totiž opírá o lamino a vlákna dřeva se nemají kam utrhnout.    

Český kutil radí:

  • Na opěrný díl stolu si můžete přišroubovat pravítko. Usnadní vám vyměřování materiálu.
  • Do stolu si můžete vytvořit zářezy pro řezy pod úhlem 45 stupňů.
  • Desku stolu je možné opatřit otvory, za které stůl přijde zavěsit na skoby ve stěně, aby nepřekážel v dílně.

Publikováno: 27. 3. 2021, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Depositphotos (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč