reklama

Vyrobte svému psímu příteli praktickou boudu s vyhlídkou

Každý potřebuje kousek svého místa pro odpočinek, nejenom lidi, ale i naši psí domácí miláčci. Když jim takový vytvoříme, zůstane více místa pro nás na našem gauči. A klidně můžeme zkombinovat zvýšený psí pelíšek s boudou.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Vyrobte vašemu pejskovi stylovou boudu (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Základem pelíšku bude překližka. Z té uděláme korpus boudy i chodníček na horní část – psí pelíšek s vyhlídkou. Spodní část boudy bude uzavřená, ale protože jde o domácí boudičku, nemusíme dělat pevnou podlahu, vložíme do boudy buď jen podušku, nebo plastový pelíšek s polštářem. Bouda se tak bude lépe udržovat i čistit.

Materiál a nářadí

  • překližka
  • smrkové hranolky na spoje a chodníček
  • rohové lišty
  • vruty do dřeva se zápustnou hlavou
  • lepidlo na dřevo
  • mořidlo nebo barvu na dřevo (pozor, takovou, která pejskovi neublíží, ani kdyby se do boudičky zakousl, aby si ji „označil“)
  • stolní nebo přímočará pilka
  • akuvrtačka a šroubovák, vibrační bruska (postačí i smirek na špalíčku)
  • vykružovací nástavec na vrtačku nebo vykružovací pilka
Materiál a nářadí
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Připravte si potřebný materiál a nářadí

Řezání vchodu
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Vyřízněte otvor pro vstup

Podle velikosti pejska si navrhneme celkové rozměry boudy. Korpus bude tvořit jakási kostka bez dna s jednou stranou přesahující půdorys – tam budou opřeny schody nebo chodníček na horní patro. Do budoucí přední části vyřízneme vstupní otvor s půlkulatým horním profilem.

Nákres vlnovky
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Načrtněte zvlněné okraje stěn

Korpus bude spojen přes smrkové hranolky o průřezu 4x 4 cm. Hranolky sahají do takové výšky, ve které bude strop boudičky. Stěny strop přesahují a budou tvořit okraje „vyhlídkové“ části, pelíšku. Podle toho si načrtneme zvlněné okraje stěn.

Řezání zvlnění
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Zvlnění vyřízněte pomocí lupínkové pily

Zvlnění vyřízneme pomocí dekupírky – stolní lupínkové pily. Zvládneme to však i přímočarou pilou. Zvlnění bude tvořit okraje pelíšku, musí být tedy tak vysoké, aby se o něj mohl pejsek opřít, i když bude ležet na střeše na polštářku.  Lupínková pilka SD 1600 V od Scheppachu má výkonný motor a nastavitelná rychlost, takže ji využijete pro práci s tak různými materiály, jakými jsou kovy, plasty, dřevo, plexisklo nebo sádrokarton. Základem přesného řezu je silné paralelní rameno a minimální vibrace stroje. Rovné řezy zvládne téměř kterákoliv pilka, ale pevnost celé konstrukce se ukáže právě při složitých řezech, které pilka Scheppach zvládá velice dobře. Aby měl uživatel perfektní přehled o dění na pracovní ploše, je bezpečnostní kryt vyroben z průhledného plastu. Navíc je stroj vybaven ventilátorem, který ze stopy řezu odfukuje piliny a umožňuje tak perfektní vizuální kontrolu řezu po celou dobu práce. Důležitým prvkem, velmi rozšiřujícím možnosti použití stroje, je naklápěcí funkce stolku v rozmezí 90° až 45° Velmi komfortním prvkem je naprosto snadný systém výměny pilového plátku. Systém uchycení navíc dovoluje využívat oba nejrozšířenější tvary pilového plátku. Pilka je rovněž vybavena odsávacím konektorem, LED osvětlením a úložným prostorem na pilové plátky.

Broušení vlnovky
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Všechny hrany zvlnění obruste do hladka

Všechny hrany zvlnění pečlivě obrousíme do hladka, aby se pejsek o ně nepoškrábal, kdyby chtěl seskočit dolů. Část boku, na kterou bude navazovat chodníček, bude snížená bez zvlnění.

Dva muži montují
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Korpus připevněte pomocí hranolků

Přes vložené hranolky korpus spojíme pomocí vrutů do dřeva se zápustnou hlavou. Do výšky hranolků ještě přišroubujeme lišty, které budou přidržovat zespoda střechu, dno otevřeného pelíšku.

Střecha
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Střechu můžete připevnit natrvalo

Střechu vyzkoušíme. Ještě před tím než ji položíme na lišty, vyřízneme nebo vyvrtáme do plochy malý otvor, pomocí kterého budeme střechu moci zvednout. Můžeme ji ale také připevnit natrvalo, protože bouda je bez dna a můžeme ji čistit zespoda. Záleží na nás, co nám přijde vhodnější.

Chodníček zboku
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Zboku připevněte hranolky pro uchycení chodníčku

Aby se pejskovi na horní pelíšek pohodlně chodilo a nemusel tam skákat, bude na boudičce zboku chodníček se stupátky. Chodníček položíme na hranolky připevněné k boku a přesahu boudy.

Dřevěný chodníček
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Chodníček tvoří pruh překližky podepřený dvěma dřevěnými hranolky

Chodníček tvoří pruh překližky podepřený dvěma dřevěnými hranolky. Aby měl pes pohodlný nášlap, na ploše jsou dřevěná stupátka. Ty můžeme také nahradit kobercem, po kterém tlapky nekloužou.

Šroubování
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Přišroubujte chodníček

Chodníček přišroubujeme nejprve přes vnitřek boudy k boku, a potom i k zadní prodloužené stěně boudy.

Hotový boudopelech
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Zbývá už jen vybrat povrchovou úpravu

Boudopelíšek je hotov, zbývá připevnit jméno budoucího majitele a vybrat povrchovou úpravu. Volíme barvy vhodné na dětské hračky a nábytek, aby se pes při případném okusování nepřiotrávil.

Jmenovka kostička
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Vyřízněte jmenovku

Z vyříznutého vchodu nám zbyl kus materiálu, na něj se přesně vejde jmenovka ve tvaru kostičky. Jméno na kostičku tupujeme přes šablonu. Připevníme ji malým šroubkem nebo oboustrannou lepicí páskou.

Rohové lišty
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Přidělejte rohové lišty

Poté, co barva zaschne, přiklepneme ještě na rohy světlé rohové lišty. Ty mají dvojí funkci, boudu trochu přizdobí a skryjí hrany korpusu.

Hotovo, teď už zbývá jen položit polštářky dovnitř i na vyhlídku, pozvat psího majitele a podívat se, jestli se mu nový pelíšek se schovkou bude líbit.

Dva muži, hotová bouda
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Nakonec přidělejte jmenovku

Náš tip: Akumulátorové ruční nářadí Scheppach

Řada elektrického nářadí Scheppach byla vyvinuta s velkou pečlivostí k požadavkům jeho uživatelů. Takže ať už jste běžný hobby uživatel nebo náročný řemeslník, vždy si budete jist, že koupí nářadí Scheppach volíte ideální mix příznivé ceny, kvalitních komponentů, vyspělé technologie a dlouhé životnosti. Navíc dostanete 4-letou záruku a kvalitní záruční i pozáruční servis garantovaný jedním z největších evropských výrobců dílenského nářadí – německou společností Scheppach. Toto nářadí garantuje vynikající kvalitu, vyspělé technologie, skvělou ergonomii a příznivou cenu. Více se o nářadí Scheppach dočtete na www.garland.cz.

Publikováno: 5. 4. 2021, Autor: Pavel "Kutil" Zeman, Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman

Mohlo by vás dále zajímat