Vyrobte svému psímu příteli praktickou boudu s vyhlídkou

Každý potřebuje kousek svého místa pro odpočinek, nejenom lidi, ale i naši psí domácí miláčci. Když jim takový vytvoříme, zůstane více místa pro nás na našem gauči. A klidně můžeme zkombinovat zvýšený psí pelíšek s boudou.

Vyrobte vašemu pejskovi stylovou boudu (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Základem pelíšku bude překližka. Z té uděláme korpus boudy i chodníček na horní část – psí pelíšek s vyhlídkou. Spodní část boudy bude uzavřená, ale protože jde o domácí boudičku, nemusíme dělat pevnou podlahu, vložíme do boudy buď jen podušku, nebo plastový pelíšek s polštářem. Bouda se tak bude lépe udržovat i čistit.

Materiál a nářadí

  • překližka
  • smrkové hranolky na spoje a chodníček
  • rohové lišty
  • vruty do dřeva se zápustnou hlavou
  • lepidlo na dřevo
  • mořidlo nebo barvu na dřevo (pozor, takovou, která pejskovi neublíží, ani kdyby se do boudičky zakousl, aby si ji „označil“)
  • stolní nebo přímočará pilka
  • akuvrtačka a šroubovák, vibrační bruska (postačí i smirek na špalíčku)
  • vykružovací nástavec na vrtačku nebo vykružovací pilka
Materiál a nářadí
Připravte si potřebný materiál a nářadí (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Řezání vchodu
Řezání vchodu (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Podle velikosti pejska si navrhneme celkové rozměry boudy. Korpus bude tvořit jakási kostka bez dna s jednou stranou přesahující půdorys – tam budou opřeny schody nebo chodníček na horní patro. Do budoucí přední části vyřízneme vstupní otvor s půlkulatým horním profilem.

Nákres vlnovky
Nákres vlnovky (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Korpus bude spojen přes smrkové hranolky o průřezu 4x 4 cm. Hranolky sahají do takové výšky, ve které bude strop boudičky. Stěny strop přesahují a budou tvořit okraje „vyhlídkové“ části, pelíšku. Podle toho si načrtneme zvlněné okraje stěn.

Řezání zvlnění
Řezání zvlnění (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Zvlnění vyřízneme pomocí dekupírky – stolní lupínkové pily. Zvládneme to však i přímočarou pilou. Zvlnění bude tvořit okraje pelíšku, musí být tedy tak vysoké, aby se o něj mohl pejsek opřít, i když bude ležet na střeše na polštářku.

Broušení vlnovky
Broušení vlnovky (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Všechny hrany zvlnění pečlivě obrousíme do hladka, aby se pejsek o ně nepoškrábal, kdyby chtěl seskočit dolů. Část boku, na kterou bude navazovat chodníček, bude snížená bez zvlnění.

Dva muži montují
Dva muži montují (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Přes vložené hranolky korpus spojíme pomocí vrutů do dřeva se zápustnou hlavou. Do výšky hranolků ještě přišroubujeme lišty, které budou přidržovat zespoda střechu, dno otevřeného pelíšku.

Střecha
Střecha (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Střechu vyzkoušíme. Ještě před tím než ji položíme na lišty, vyřízneme nebo vyvrtáme do plochy malý otvor, pomocí kterého budeme střechu moci zvednout. Můžeme ji ale také připevnit natrvalo, protože bouda je bez dna a můžeme ji čistit zespoda. Záleží na nás, co nám přijde vhodnější.

Chodníček zboku
Chodníček zboku (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Aby se pejskovi na horní pelíšek pohodlně chodilo a nemusel tam skákat, bude na boudičce zboku chodníček se stupátky. Chodníček položíme na hranolky připevněné k boku a přesahu boudy.

Dřevěný chodníček
Dřevěný chodníček (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Chodníček tvoří pruh překližky podepřený dvěma dřevěnými hranolky. Aby měl pes pohodlný nášlap, na ploše jsou dřevěná stupátka. Ty můžeme také nahradit kobercem, po kterém tlapky nekloužou.

Šroubování
Šroubování (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Chodníček přišroubujeme nejprve přes vnitřek boudy k boku, a potom i k zadní prodloužené stěně boudy.

Hotový boudopelech
Hotový boudopelech (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Boudopelíšek je hotov, zbývá připevnit jméno budoucího majitele a vybrat povrchovou úpravu. Volíme barvy vhodné na dětské hračky a nábytek, aby se pes při případném okusování nepřiotrávil.

Jmenovka kostička
Jmenovka kostička (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Z vyříznutého vchodu nám zbyl kus materiálu, na něj se přesně vejde jmenovka ve tvaru kostičky. Jméno na kostičku tupujeme přes šablonu. Připevníme ji malým šroubkem nebo oboustrannou lepicí páskou.

Rohové lišty
Rohové lišty (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Poté, co barva zaschne, přiklepneme ještě na rohy světlé rohové lišty. Ty mají dvojí funkci, boudu trochu přizdobí a skryjí hrany korpusu.

Hotovo, teď už zbývá jen položit polštářky dovnitř i na vyhlídku, pozvat psího majitele a podívat se, jestli se mu nový pelíšek se schovkou bude líbit.

Dva muži, hotová bouda
Nakonec přidělejte jmenovku (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Autor: Pavel "Kutil" Zeman

Související k tématu