reklama

Vaše auto si jarní očistu a údržbu po zimě zaslouží

Automobil si po zimě opravdu zaslouží pořádnou zimní očistu, která prodlouží životnosti celého vozu. Posypové materiály, především sůl, neprospívá jak moderním karoseriím, tak ani spoustě podvozkových dílů, které jsou působení soli také vystaveny. Pouhé opláchnutí vodou nestačí, je vhodné se zaměřit na mnohem více věcí najednou.

i (Zdroj: Depositphotos)
Pořádná očista automobilu po zimě začíná důkladným umytím (Zdroj: Depositphotos)

Při očistě automobilu po zimě nejde jen o spláchnutí prachu. Čím důkladnější očista bude, tím lépe. Na karoserii nejlépe působí tlaková myčka, která umí nejvíce nečistot odstranit, přitom nepoškrábe slabou vrstvu laku. Lak je sice odolný, avšak ne tomu, abyste na něm ponechali spoustu let nános nečistot, které dovedou karoserii až do stavu počínající koroze.

Kromě tlakové myčky je možné využít také služby mycí linky, ale vybavené pouze jemnými textilními kartáči, které jsou vůči laku také neagresivní a auto je po takové kůře velmi pěkně umyté, jako když vyjede z výrobní linky. Při mytí nezapomeňte na podběhy a kola. Určitou péči také vyžaduje zádveří, kde se hromadí špína. Důležité je nejen vůz zbavit soli a nečistot, ale zároveň provést nanesení ochrany v podobě vosku, který vytvoří neviditelný krunýř na karoserii, chránící plechy právě před špínou. Voskování můžete provést sami s pomocí speciálního přípravku, který se nanese na karoserii a následně se pod tlakem rozetře. Anebo svěřte automobil do rukou specialistovi, který dokáže divy.

Leštění laku karosérie
i (Zdroj: Depositphotos)
Dokonalé rozleštění laku svěřte třeba odborníkovi, výsledek jeho práce je více než přesvědčivý

Po umytí a navoskování se přesuňte dovnitř do vozu. Vyjměte gumové koberce, opláchněte je pod proudem vody a nechte vyschnout. Čistícími ubrousky otřete veškeré plasty v interiéru. Nejen, že dokonale vyleští a provoní vnitřek auta, zároveň zbaví povrchy všech nečistot. Při leštění ale pozor na volant, ovladače blikačů a stěračů, řadicí páku a ruční brzdu. Pokud tento povrch také ošetříte, musíte zhruba půl hodiny vydržet, aby povrch zaschnul, jinak riskujete riziko dopravní nehody, pokud vám volant při jízdě vyklouzne z ruky.

Čištění plastů v automobilu
i (Zdroj: Depositphotos)
Naleštění a očista plastů patří k nedílným součástem jarní péče o vůz

Následně je zapotřebí ještě provést zásah vysavačem a podlahu vozu řádně vysát. Díky tomu potom automobil vypadá, jako nový. Pokud se ale chystají ještě udeřit mrazíky, pak věnujte důslednou pozornost právě zádveří, odkud musíte dokonale vytřít zbytky vody. Pak je vhodné zaparkovat do garáže, kde nemrzne, aby zbytky vody dokonale vykapaly pryč. Po provedení vysávání vraťte zpět na své místo dokonale čisté gumové koberce.

Vysávání auta
i (Zdroj: Depositphotos)
Automobil řádně vyluxujte

Tím je úklid vozu hotový. Ale nevěnujte se pouze úklidu. Pokud jste již v údržbě zběhlí, pak se také zaměřte na kontrolu stavu olejové náplně motoru, přesný postup kontroly je popsán v návodu k obsluze vozu. Také se podívejte na stav chladicí kapaliny, kterou případně doplňte předepsanou specifikací. I kapalina do ostřikovačů si zaslouží doplnit, vhodné je s sebou vozit menší kanystr s touto kapalinou, dnešní vozy mají náplň kolem 3 l.

Kontrola oleje u auta
i (Zdroj: Depositphotos)
Pravidelná kontrola oleje je nutností, i když je motor vozu vybaven automatickým hlídáním jeho hladiny

Na závěr ještě zkontrolujte tlak v pneumatikách. Hodnoty tlaků jsou uvedeny buď v návodu k obsluze, nebo po otevření víčka doplňování paliva. Nezapomeňte, že v rámci tohoto úkonu je vhodné zkontrolovat i rezervní kolo, tedy pokud je součástí vašeho vozu. Některé nové typy mají toto kolo pouze za příplatek.

Publikováno: 26. 3. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček