Zvládnete si vyrobit velikonoční řehtačku a klapačku?

Na Velikonoce muži pletou pomlázky, ženy pro ně barví vajíčka a pečou mazance a beránky. Kromě těchto klasických znaků Velikonoc bývalo také zvykem, že se na Zelený čtvrtek rozezněly řehtačky a klapačky. Dnes se řehtačky a klapačky používají jen okrajově. Není to škoda? Pojďme si spolu řehtačku vyrobit.

Zvládnete si vyrobit velikonoční řehtačku a klapačku? (Zdroj: Prima DOMA)

Výroba velikonoční řehtačky a klapačky

Klapačky a řehtačky byly velmi rozšířené mezi dětmi zhruba před 100-150 lety, dnes je už potkáme jen zřídka. A málokdo také ví, že se používaly především v období Velikonoc, konkrétně na Zelený čtvrtek, kdy podle křesťanských zvyklostí odletěly zvony do Říma a v ten den nezvonily. Místo toho pobíhaly po vsích i městech děti, především chlapci, a dřevěnými řehtačkami a klapačkami v poledne i večer řehtali a klapali svými dřevěnými nástroji. 

Dnes již řehtačky a klapačky naše děti neznají, což je trochu škoda. Chcete-li probudit starodávné zvyky velikonoční, můžete řehtačku nebo klapačku vyrobit a děti s ní podarovat. Určitě budou mít radost.

Návod na výrobu

Klapačka:

Vezmeme si kousek překližky 5 × 20 cm (ta bude představovat ozvučnou desku) a vyměříme si přesný střed. Zde pomocí vykružováku vyvrtáme širší otvor.

Vrtání
Nejprve vyvrtáme otvor pro kulatou tyčku (Zdroj: Prima DOMA)

Do otvoru zasuneme kulatou tyčku v délce cca 20 cm, která bude tvořit rukojeť klapačky. Tyčku zasuneme tak, aby na horní straně přesahovala o 4 cm.

Řezání
Z kulatiny uřízneme tyčku na klapačku (Zdroj: Prima DOMA)
Měření kulatiny
Horní část nad ozvučnou deskou by měla mít aspoň 4 cm (Zdroj: Prima DOMA)

Boční stranu překližky provrtáme slabým vrtákem až k tyčce, nakapeme dovnitř trochu lepidla na dřevo a tyčku v překližce zajistíme dřevěným čepem. Ideálně se na to hodí kulatá dřívka od nanuků. 

Tyčinky
Jako čepy použijeme kulatá dřívka od nanuků (Zdroj: Prima DOMA)

Horní část tyčky provrtáme tak, abychom mohli vytvořit žlábek. Ten bude sloužit na upevnění klapacího kladívka. Vyvrtaný otvor začistíme pomocí dlátka a malé rašple. 

Průřez
V horní části tyčky musíme vytvořit žlábek (Zdroj: Prima DOMA)

Dále si vyrobíme rameno kladívka. Bude dlouhé tak, aby končilo 1 cm před koncem ozvučné desky. Vyzkoušíme, zda pasuje do připraveného žlábku a skrze něj i tyčku vyvrtáme otvor. Ten posléze opět upevníme pomocí dřevěného čepu, který zde tvoří nanukové tyčky.

Čep
Ramínko zajistíme čepem (Zdroj: Prima DOMA)

Z půlkulaté lišty odřízneme potřebný kousek, který nám bude tvořit samotné kladívko. Takové kousky potřebujeme dva, stejně velké a dlouhé. Oba kousky pak přiložíme ke konci ramínka, vyvrtáme další dírku a kladívko upevníme dalším čepem. 

Ramínko s kladívkem
Ramínko s kladívkem nasadíme na tyčku a ozvučnou desku (Zdroj: Prima DOMA)
Lepení
Všechny lepení části necháme zaschnout (Zdroj: Prima DOMA)

Řehtačka:

Řehtačka bude vyrobena na principu žebříčkového kola, kde jednotlivé stupně opět nahradí naše známé nanukové tyčky. 

Z kusu desky si nejprve naměříme 2 pomocné čtverce o délce 15 cm. Pomocí úhlopříček pak vyznačíme střed a narýsujeme kolmice, aby nám vzniklo 8 bodů žebrování.

Měření
Pomocí úhlů a kolmic narýsujeme předlohu pro vrtání otvorů (Zdroj: Prima DOMA)

Do středu našeho obrazce pak usadíme 120mm vykružovací hlavici a vyřízneme 2 přesná kolečka. V obou kolečkách si vyznačíme od okraje 0,5 cm a uděláme tužkou vnitřní kruh. Do středu obou koleček vyvrtáme otvor.

Vykružovák
Vykružovací hlavicí vyřízneme 2 kolečka (Zdroj: Prima DOMA)

Pomocí 6mm vrtáčku vyvrtáme zhruba do poloviny koleček otvory pro zmrzlinové kolíčky po obvodu kolečka. Do otvorů nakapeme lepidlo.

Vyvrtáme zhruba do poloviny koleček otvory pro kolíčky (Zdroj: Prima DOMA)

Nanukové tyčky nařežeme na 8 stejných dílků a zasadíme je do připravených otvorů. Dílky musí být tak velké, aby se do mezery mezi oběma kolečky vešel pásek lišty a po stranách zbylo několik milimetrů volného prostoru.

Tyčky nařežeme na 8 stejných dílků a zasadíme je do připravených otvorů (Zdroj: Prima DOMA)

Boční díly vyrobíme z dvou stejně dlouhých kousků lišty. Na konci obou lišt (zhruba 1,5 cm od okraje) vyvrtáme otvory. Středem spojených koleček protáhneme delší kulatou tyčku a na oba její konce nasadíme bočnice řehtačky s předvrtanými otvory. Vznikne nám takový miniaturní trakař. Jeden konec bočnice, navlečené na tyčku ukončíme dřevěným knoflíkem, který k bočnici přilepíme. Podstatou ale je, aby se kolečka v bočnicích točila. 

Na středovou osičku následně nasadíme obě bočnice (Zdroj: Prima DOMA)

Středová osička musí z druhé strany přesahovat. Na tento konec budeme dávat rukojeť. Jako rukojeť nám poslouží kousek kulatiny, do kterého vyvrtáme otvor, do něj kápneme lepidlo a nasadíme osičku.

Zakončení
Boční stranu řehtačky zakončíme dřevěným knoflíkem (Zdroj: Prima DOMA)

Jako jazýček, který bude na řehtačce vytvářet zvuk, poslouží bukový plátek, který se asi za 5 Kč prodává jako tyčka na míchání barev. Uřízneme si takový díl, který bude dosahovat od konce bočnic až ke kolečkovému žebříčku se stupínky.

Měření jazýčku
Jazýček musí trochu přesahovat, aby mohla řehtačka klapat (Zdroj: Prima DOMA)

Na oba volné konce bočnic připevníme malý špalíček se středovou drážkou, do které se bude jazýček vkládat. Aby byl jazýček ukotven, zaklopí se shora tenkým kouskem dřeva a po stranách se oba kousky slepí nebo přitlučou tenkými hřebíčky. Špalíček k bočnicím připevníme vruty.

Upevnění
Jazýček upevníme v pouzdře a zajistíme vruty nebo hřebíčky (Zdroj: Prima DOMA)
Rukojeť
Jako rukojeť poslouží další kousek slabé kulatiny (Zdroj: Prima DOMA)

Následně seřídíme délku jazýčku tak, aby při otáčení kolečka brnkal jazýček o stupínky kolečkového žebříčku a vydával charakteristický klapavý zvuk. Přesahující kus jazýčku odřízneme. 

Hotové výrobky
A na závěr je nutné oba výrobky vyzkoušet (Zdroj: Prima DOMA)
Autor: Martina Pilzová

Související k tématu