reklama

Vyrobte si s námi industriální poličku z rozety

Co je staré a s patinou, bývá často hezké, a když se při tom ještě oživí a použije kousek nepotřebného materiálu, je radost o to větší. Pojďte si s námi vyrobit poličku s podpěrami ze staré rozety získané třeba z motorky nebo kola. Taková industriální polička se bude hodit nejenom do dílny, ale i stylového interiéru nebo předsíně. Připomínat nám bude staré fortelné časy strojů a převodů.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Industriální polička ze staré rozety (Zdroj: Prima DOMA)

Materiál a nářadí 

  • rozeta z převodu motorky nebo kola
  • pásovina
  • smrková spárovka
  • svářečka
  • úhlová bruska s rovným i lamelovým kotoučem
  • kartáč na otřepy
  • vibrační bruska
  • akuvrtačka a šroubovák
  • úhelník
  • kladívková patinovací barva
Materiál a nářadí
i (Zdroj: Prima DOMA)
Připravte si vše, co budete potřebovat

Postup výroby

Řezání bruskou
Vyřízněte dvě výseče (Zdroj: Prima DOMA)

Ze staré rozety si pomocí úhlové brusky vyřízneme dvě výseče. Scheppach CAD115-20Li je výkonná akumulátorová úhlová bruska, vhodná pro všechny běžné typy řezání a broušení s maximálním pohodlím bez otravného kabelu. Je vybavena kvalitní kovovou převodovkou, rukojetí, kterou lze nastavit do třech různých poloh podle způsobu práce a která má integrovaný vnitřní držák na klíč, dále snadno nastavitelným krytem kotouče bez použití nářadí, aretací vřetene pro snadnou výměnu kotouče a multifunkčním bezpečnostním spínačem s možností uzamčení pro pohodlnou práci. Rukojeť má komfortní protiskluzové zóny. Stroj lze používat s bateriemi Scheppach 1,5/2/4 Ah. Stroj se dodává bez baterie a nabíječky. Ve standardní výbavě pak naleznete 1x brusný kotouč, postranní rukojeť, ochranný kryt a klíč.

Rozeta, úhelník
Označte, kde provedete řez (Zdroj: Prima DOMA)

Pomocí úhelníku si označíme, kde provedeme řez, aby kraje budoucí podpěry svíraly pravý úhel, hrany zařízneme načisto.

Měření
Změřte potřebnou velikost podle rozpětí (Zdroj: Prima DOMA)

Ohneme si dva kusy pásoviny do pravého úhlu a změříme potřebnou velikost podle rozpětí uříznuté části rozety. Zakrátíme přebytečné části pásoviny.

Vrtání
Předvrtejte si otvory pro šrouby (Zdroj: Prima DOMA)

Na připravené pásovině si předvrtáme otvory pro šrouby, přes které pak bude konzole připevněna ke stěně i k polici.

Svařování
Pásovinu přivařte k rozetě (Zdroj: Prima DOMA)

Pásovinu přivaříme k rozetě tak, aby vznikly konzole pod polici. Při svařování nezapomeneme na svářečskou kuklu a rukavice.

Čištění ocelovým kartáčem
Otřepy na svarech očistěte kartáčem na kov a přebruste (Zdroj: Prima DOMA)

Otřepy na svarech očistíme kartáčem na kov a přebrousíme. Začistíme také konce pásoviny dohladka.

Barvení sprejem
Konzoli přestříkejte barvou (Zdroj: Prima DOMA)

Konzole odmastíme a přestříkáme kladívkovou patinovací barvou, necháme zaschnout.

Řezání spárovky
Ze smrkové spárovky uřízněte polici (Zdroj: Prima DOMA)

Ze smrkové spárovky uřízneme polici potřebné velikosti a pomocí přímočaré pilky jí zaoblíme přední rohy, začistíme vibrační bruskou. K broušení jsme použili brusku Scheppach CFS135-20Li. Je to moderní, lehká a kompaktní akumulátorová vibrační bruska, která se ideálně hodí na broušení různých povrchů, jemné dokončovací práce nebo odstraňování starých nátěrů. Díky velkému orbitálnímu rozsahu je materiál odstraněn rychle a efektivně. Trojúhelníkový tvar brusné plochy brusky umožňuje broušení hran i rovin a rovněž broušení v rozích a stísněných nebo úzkých prostorech. Komfortu při práci pomáhá i systém pomalého startu Soft Start. Brusný papír lze pomocí systému suchého zipu připevnit nebo vyměnit velmi rychle. Díky odsávání prachu do nádobky nemusíte řešit nepořádek na pracovišti.

Opalování police
Opalte polici, aby získala starý vzhled (Zdroj: Prima DOMA)

Pomocí plynového hořáku opálíme polici, abychom jí dodali starý vzhled. Pokud nemáme hořák, můžeme polici třeba vydrásat kartáčem a přetřít voskem.

Šroubování
Přišroubujte konzoli k polici (Zdroj: Prima DOMA)

Vruty do dřeva se zápustnou hlavou přišroubujeme konzoli k polici.

Teď už zbývá jen najít polici vhodné místo a připevnit ji ke stěně. Volíme raději uchycení na šrouby do hmoždinek, aby police unesla pořádnou zátěž.

Hotová polička
i (Zdroj: Prima DOMA)
Polici najděte vhodné místo

Náš tip: 

Řada elektrického nářadí Scheppach byla vyvinuta s velkou pečlivostí k požadavkům jeho uživatelů. Takže ať už jste běžný hobby uživatel nebo náročný řemeslník, vždy si budete jist, že koupí nářadí Scheppach volíte ideální mix příznivé ceny, kvalitních komponentů, vyspělé technologie a dlouhé životnosti. Navíc dostanete 4-letou záruku a kvalitní záruční i pozáruční servis. Pomocníky do dílny značky Scheppach získáte na www.garland.cz.

Publikováno: 29. 3. 2021, Autor: Pavel "Kutil" Zeman, Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.