Jak topit ekonomicky a ekologicky pomocí pelet
Žijeme v době, kdy se stále více lidí zaobírá myšlenkou, jak co nejlevněji a současně nejekologičtěji topit. Ceny za energie se vyšplhaly poměrně vysoko a také se blíží změny v užívání fosilních paliv, která znečišťují ovzduší, škodí životnímu prostředí a našemu zdraví. A tak jsou tuhá paliva postupně nahrazována plynem, elektřinou a v současnosti zejména obnovitelnými, přírodními zdroji. Mezi ně patří využívání energie ze slunce, větru, země, vody, vzduchu nebo také z biomasy.

Tepelné zdroje
Protože spalování fosilních paliv, zejména uhlí, škodí životnímu prostředí, hledají se jiné možnosti vytápění. Někteří lidé upřednostňují pohodlné a bezpracné topení plynem nebo elektřinou, jiní dávají přednost, zejména v nízkoenergetických domech, ekologickému způsobu vytápění tepelnými čerpadly. Pokud stojíte i vy před rozhodnutím, jaké vytápění zvolit, přinášíme jeden z typů, jak ekologicky a poměrně levně vytápět dům či byt.
Vytápění peletami a jeho výhody
Jedním z optimálních způsobů vytápění je topení dřevními peletami. Jedná se o jeden z cenově přijatelných a ekologických způsobů vytápění. Výhodou pelet je vysoká výhřevnost a dlouhá doba spalování. Ve srovnání se štěpkou mají kvalitní pelety stabilní a nízkou relativní vlhkost, neobsahují škodlivé látky a zbyde z nich minimum nezávadného popela, který můžete, stejně jako popel ze dřeva, využít jako hnojivo na kompost nebo na záhony. Předností pelet je i poměrně nízká cena. I když se ceny jednotlivé druhů mohou mírně lišit, jedná se o jednu z nejlevnějších možností vytápění. Pokud jsou piliny před lisováním pečlivě vysušeny a neobsahují nadrcenou kůru, mají vyšší výhřevnost než dřevo. Vytápět jimi můžete byt, rodinný dům, chalupu či chatu, i velké prostory.

Z čeho se vyrábí a co obsahují pelety
Pelety jsou odpadem, který vzniká zejména na pilách a tam, kde se zpracovává dřevo. Vyrábějí se lisováním pilin a hoblin pod vysokým tlakem. V peletách nenajdete nic jiného než čisté dřevěné piliny, jejichž zpracováním je v podstatě zhodnocen dřevěný odpad. Peleta drží sama o sobě pouze přírodním pojivem, ligninem, které obsahuje každý strom a každé dřevo. Chemická lepidla a pojiva tam nejsou. Existují i rostlinné pelety vyráběné ze sena, slámy nebo zemědělských zbytků. Proces jejich lisování či velikost se od dřevěných pelet neliší. Bývají levnější, ale mají daleko nižší výhřevnost než dřevní pelety a po jejich spálení zůstane více popela. Lidé, kteří vytápějí peletami a chtějí ušetřit, by měli tento otop kupovat na jaře nebo v létě.

Kotle na dřevní pelety
Dřevní peletky se spalují ve speciálních automatických kotlech nebo kamnech určených pro tento druh topiva. V nich je zaručeno ideální spalování, kdy nedochází téměř k žádnému vzniku kouře. Navíc tato topidla disponují bezpracnou a komfortní obsluhou. Vyrábí se několik typů peletových kotlů, přičemž u některých je možné použít i jiné druhy pelet, například z kůry, slámy či rostlin. Při volbě správného kotle lze i ušetřit. Kotel je zcela automatický, sám se zapíná i vypíná, má automatický podavač, kterým si přikládá a sám se čistí. Občas stačí jen doplnit zásobník. Teplota na kotli se nastavuje a reguluje automaticky.

Krbová kamna, krby a grily na pelety
Pro spalování pelet existují kromě kotlů i kamna a krby vhodné do místnosti. I tato kamna jsou plně automatizovaná. Sami si rozdělají oheň a umožňují regulovat výkon podle potřeby. Palivo do násypky s dávkovačem stačí doplnit zhruba jednou za tři dny. Peletová kamna produkují méně emisí než klasická kamna na dřevo. Zapalují se automaticky a můžete si navolit teplotu a program dokonce až s týdenním režimem.


Na kolik nás přijde takové vytápění
Pro vytápění průměrně velkého rodinného domu spotřebujete přibližně 4 až 5 t dřevních pelet za rok. To obnáší zhruba kolem 20 tisíc korun. Do menších domů je vhodný automatický teplovodní kotel s kapacitou 100 kg otopu s dobrým výkonem, který nevyžaduje samostatnou místnost nebo kotelnu a je možné ho umístit do chodby nebo pod schodiště. Kotel lze snadno napojit na stávající topný systém. Cena takového kotle se pohybuje podle velikosti a výkonu, v rozmezí 90 až 140 tisíc korun.

Jaké pelety nakupovat
Vybírejte nejlépe certifikované peletové palivo, které je kvalitní, stabilní a vysoce výhřevné. Vyhněte se nekvalitním výrobcům pelet, zejména z dovozu, které mohou mít nižší výhřevnost. Spalování takových pelet může mít vliv na provoz a životnost kotle. V případě, že si pořídíte kvalitní a výkonný automatický kotel s bezúdržbovým spalováním a samočistící spalovací komorou, nevadí mu ani pelety nižší kvality. V dnešní době jsou žádané automatické kotle, v kterých je možné využít i několika druhů topiva, lze například kombinovat pelety se dřevem. Spotřeba otopu se odvíjí od výkonnosti kotle, velikosti domu a kvality tepelné izolace domu.

Kotlíková dotace
Vlastníte rodinný dům a používáte stále ještě kotel na tuhá paliva s ručním přikládáním? Pak pamatujte na to, že provoz starých typů kotlů končí v září roku 2022 a již nebude možné tyto kotle dál používat. Pokud se tedy rozhodujete, zda si pořídit nový kotel, máte možnost požádat o státní kotlíkovou dotaci. Výměnou starého kotle za nový můžete získat až 120 tisíc korun. Přitom kvalitní kotel pro rodinný dům na spalování pelet pořídíte zhruba už za 70 tisíc korun. Získáte-li dotaci, po zakoupení kotle vám budou náklady uhrazeny zpětně. A pokud nebudete muset provádět úpravy v rozvodech topení či opravu komína, můžete výrazně ušetřit.