reklama

Výměna zásuvky krok za krokem

Jednou za čas je v domě potřeba vyměnit jednu nebo více zásuvek. Pokud je to vaše poprvé, tak máte možná obavy ze zásahů do elektriky a nejste si úplně jistí. Ale nemusíte se vůbec bát, není třeba volat hodinového manžela nebo prosit souseda. Vyměnit elektrickou zásuvku zvládnete v pohodě sami.

i (Zdroj: Depositphotos)
Vyměnit elektrickou zásuvku zvládnete v pohodě sami (Zdroj: Depositphotos)

Co budete potřebovat

  • Nová zásuvka
  • Štípací kleště
  • Křížový šroubovák vhodné velikosti
  • Zkoušečka 
Zkoušečka
i (Zdroj: Prima DOMA)
Zkoušečku pořídíte i za pár korun

Jak na to

Prvním a nejdůležitějším krokem je vypnutí proudu. Ve starších domech bývají zásuvky napojeny na stejný okruh jako světla. Nové domy mohou mít pro zásuvky svůj vlastní jistič. Nevíte-li, který jistič vypnout, tak shoďte pro jistotu všechny.

Kontrola zkoušečkou
i (Zdroj: Prima DOMA)
Ujistěte se, že je proud opravdu vypnutý

Šroubování zásuvky
i (Zdroj: Prima DOMA)
Křížovým šroubovákem povolte šrouby

Ve středu staré zásuvky (té ve zdi) je šroub, který povolte křížovým šroubovákem. Nejlepší nářadí je s gumovou rukojetí, guma je výborný izolant. Po uvolnění středového šroubu odmontujte horní a dolní případně pravý a levý šroub držící vnitřní konstrukci zásuvky.

Barevné vodiče
i (Zdroj: Prima DOMA)
Zkontrolujte, zda jsou vodiče v pořádku

Po vyndání vnitřní konstrukce si zapamatujte barevné značení vodičů. Pro jistotu si je klidně vyfoťte. Odstraňte šrouby vodičů a zkontrolujte jejich dráty. Jsou-li v pořádku, tak nemusíte dělat nic. Pokud jsou viditelně poškozeny, musíte je zkrátit kleštěmi.

Připojení vodičů
i (Zdroj: Prima DOMA)
Zapojte vodiče do zásuvky, začněte fází

Následně zapojte vodiče do zásuvky. Začněte fází, která je hnědé nebo černé barvy. Utáhněte šroubek a stejně pokračujte s dalšími vodiči.

Šroubování krabičky
i (Zdroj: Prima DOMA)
Ujistěte se, že jste vodiče správně napojili a pevně utáhli

Než zastrčíte zásuvku do zdi, zkontrolujte správné napojení vodičů a pevnost utažení. Ve stěně můžete mírně zkorigovat pozici zásuvky šroubovákem.

Vyměněná zásuvka
i (Zdroj: Prima DOMA)
Nasaďte kryt a dotáhněte šrouby

Nasaďte kryt a dotáhněte šrouby. 

A máte hotovo. Nebylo to zas tak těžké že?

Kdy je čas na výměnu zásuvky

Jakkoliv závadné zásuvky hned vyměňte. Než koupíte novou, tak používejte raději jinou a neriskujte zranění.

Děti si rády hrají na elektrikáře a zkoumají nové předměty. Z bezpečnostních důvodů můžete nakoupit kolíčky do zásuvek nebo je vyměnit za bezpečnostní dětské zásuvky.

Zásuvky a vypínače jsou v dnešní době také designovou záležitostí. Můžete dokonce koupit vypínače z kůže či dřeva. Při rekonstrukci investujte i do zásuvek, aby byl váš interiér pěkně sladěný.

Kdy se raději nepouštět do výměny na vlastní pěst

Máte-li pojištěný dům nebo byt, tak zvažte návštěvu odborníka, který vám dá potvrzení o opravě. Pokud by došlo k požáru v zásuvce, tak by pojišťovna nemusela chtít proplatit vzniklou škodu.

Pro jistotu se nepouštějte do výměny, jestliže jste šroubovák nikdy neměli v ruce a domácí práce jsou velká neznámá. Poproste šikovného souseda nebo tatínka o instruktáž a příště už budete vědět sami.

Pár dobrých rad na závěr

Zejména ve velkých domech si dejte pozor, aby vám někdo náhodou nezapnul jističe. Raději informujte členy domácnosti o výměně a budete v klidu, že naštvaná dcera nahodí pojistky, protože si nemůže nabít telefon.

Jistič
i (Zdroj: Depositphotos)
Upozorněte ostatní, že je jistič vypnutý

Před výměnou si zkontrolujte, že nově zakoupená zásuvka pasuje do zabudované krabice ve zdi. A taky si ověřte rozteč upevňovacích šroubů.

Publikováno: 28. 3. 2021, Autor: Lukáš Benzl, Profil autora: Lukáš Bednář