reklama

Vyrobte si stylovou skříňku na klíče

Máte klíčů jako kastelán? Nedaří se vám vybrat v obchodě žádnou skříňku na klíče, která by se hodila do vaší domácnosti? Tak si ji jednoduše vyrobte. Budete potřebovat jen pár latí z masivního dřeva a kousek překližky. Klidně může jít o materiál, který vám zbyl z jiného kutilského projektu. Povrchovou úpravu si můžete zvolit podle libosti – mořidlo, lazuru nebo nechat dřevo jen tak bez úpravy.

i (Zdroj: Jaroslav Kopáč)
Skříňka na klíče se vždycky hodí. Barevně si jí můžete sladit se zbytkem interiéru (Zdroj: Jaroslav Kopáč)

Co budete potřebovat? Nic velkého – kotoučovou nebo přímočarou pilu, vrták se záhlubníkem, sukovník, čepovku a horní frézku. Pokud vám chybí právě horní frézka, můžete si ji půjčit v půjčovně. Na jeden projekt se nevyplatí kupovat.

Připravte si vhodný materiál. Ideální je smrkové dřevo, má hezkou kresbu, dobře se shání a není ani drahé. Také se snadno opracovává. Koupit se dají už ohoblovaná prkna nebo si je doma můžete ohoblovat sami.

Díly skříňky
i (Zdroj: Jaroslav Kopáč)
Skříňce na klíče můžete navrhnout jakýkoli tvar i velikost

Naformátujte si desky. Formátováním se rozumí nařezání desek přesně na míru. V našem případě budete potřebovat desky tloušťky cca 25 mm. Na šířku by měly mít alespoň 8 cm. Šířka prken bude tvořit hloubku skříňky. Její rozměr je čistě na vás. Na bočních stěnách vykrojte spodní část, oblouk, který když vytvoříte, bude mít výrazný estetický efekt. Všechny řezné hrany začistěte brusným papírem. Zaoblit je můžete také horní frézkou.

Dřevěné laťky
Ideálním materiálem je smrkové nebo borovicové dřevo. Snadno se totiž opracovává (Zdroj: Jaroslav Kopáč)
Pokosová pila
Prkna řežte přesně. Práci vám usnadní pokosová pila (Zdroj: Jaroslav Kopáč)

Pomocí lamelovací frézky k sobě spojte jednotlivé díly skříňky. Pokud nemáte lamelovací frézku, můžete použít vruty nebo dřevěné kolíky. Ty po zaschnutí odřežte a povrch přebruste brusným papírem. U vrutů nezapomeňte použít záhlubník, aby jejich hlavičky zajely do dřeva a nerozštíply ho. Hlavy vrutů můžete následně překrýt záslepkou.

Dřevěný vrut
i (Zdroj: Jaroslav Kopáč)
Spoj pomocí kolíčků drží dobře. Pro jeho předvrtání požijte ostrý vrták, aby se dřevo zbytečně nevylamovalo

Teď si připravte dvířka skříňky. Rozměřte si její vnitřní rozměr a podle něj nařežte latě, ze kterých rám dvířek vyrobíte. Od zjištěného rozměru uberte zhruba 5 mm. Rám dvířek vyrobte pomocí dlabu a čepu. Práci vám ulehčí rejsek. Použít k tomu můžete čepovací pilku nebo pilu pásovou. K výrobě dlabu budete potřebovat dlátko. Pracuje opatrně a přesně. Dláto musí být ostré, aby se okraje dlabaného spoje nevylamovaly.

Rejsek
i (Zdroj: Jaroslav Kopáč)
Rejsek vám usnadní rozměřování dlabu a čepu

K připevnění dvířek použijte miskové panty. Protože budou dvířka zároveň s jejím obrysem, musíte použít vložené panty. Jejich výhodou je, že se dají snadno seřizovat. Použijte menší rozměr pantů – dvířka budou malá a lehká. Vybrat si můžete také panty s tlumením, jsou dražší, ale na zavírání pohodlnější. Otvor pro misku pantu vyvrtáte sukovníkem.

Zadní část skříňky vyplňte překližkou, stejný materiál použijte i na výplň dvířek. Překližka nemusí být moc silná, stačí 4 mm. Skříňku připevněte na zeď pomocí hmoždinek a vrutů. Otvor pro vruty si předvrtejte a upravte záhlubníkem. Hlavičky vrutů pak budou lícovat s překližkou. Klíče zavěste pomocí háčků, které jsou opatřeny vrutovým závitem. Dovnitř skříňky přijdou klíče, které nepoužíváte příliš často. Na venkovní stranu si můžete přišroubovat háčky, kam přijdou klíče denně používané.

Dřevěný vrut
Spoj pomocí kolíčků drží dobře. Pro jeho předvrtání požijte ostrý vrták, aby se dřevo zbytečně nevylamovalo (Zdroj: Jaroslav Kopáč)
Háčky
Klíče přijdou pověsit na háčky, které se do dřeva zašroubují. Místa můžete předvrtat (Zdroj: Jaroslav Kopáč)

Posledním krokem je povrchová úprava. Zvolit si můžete takovou, jaká se vám líbí – lazuru, lak nebo například mořidlo. Praktičtější je tmavá barva, lépe skryje zašpinění od klíčů, ke kterému časem dojde. Efektní může být i ponechání dřeva bez povrchové úpravy. V takovém případě ale musíte počítat s tím, že se dřevo rychleji zašpiní a bude potřeba ho častěji přebrušovat.

Dřevěná skříňka
i (Zdroj: Jaroslav Kopáč)
Mořidlo zvýrazní strukturu dřeva. Natřený povrch pak můžete ošetřit voskem

Tipy:

  • Na zadní část skříňky a dvířka použijte překližku truhlářskou. Obalová se moc nehodí, není tak kvalitní
  • Ručku, kterou se budou dvířka skříňky otvírat, můžete zakoupit v barvě dřeva. Mořidlem nebo lazurou ji pak sjednotíte se zbytkem výrobku.
  • Pamatujte na to, že do skříňky můžete odkládat třeba i dálkový ovladač od brány a garážových vrat nebo doklady k vozidlu. Rozměry skříňky by proto neměly být příliš malé.
  • Dvířka skříňky mohou být i takzvaně naložená. To znamená, že budou umístěna na jejím povrchu. Je to řešení prostorově o něco náročnější.

Publikováno: 13. 3. 2021, Autor: Jaroslav Kropáč, Profil autora: Jaroslav Kropáč