reklama

Polička ze starých sání? Proč ne!

Uklízíte po zimě sklep či půdu a našli jste staré klasické sáně? Skvělé, pro další rok si určitě pořídíte něco modernější a vychytané a tento retro kousek okamžitě můžete využít jako úložný prostor. Z dřevěných sání se totiž dají vyrobit poličky. Navíc budou tyto poličky mobilní a přesunete si je podle potřeby.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Vyrobte si poličku ze starých sání (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Úložný prostor se dá vymyslet a vyrobit skoro ze všeho. Staré dřevěné kousky jsou pro rekonstrukci a předělávání nejlepší. Ze sání snadno a za pár korun vyrobíte skvělý stojan s policemi. A pokud najdete i pár vhodných desek, máte polici skoro zadarmo.

Co potřebujete:

  • dřevěné sáně
  • dřevěné desky
  • přímočarou pilu
  • kotoučovou brusku
  • ruční nářadí
  • metr a tužku
Nářadí
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Co potřebujeme

Postup práce:

Sundejte přídavnou opěrku a popruhy, pokud je na sáních máte. Dále si změřte šířku a hloubku sání tak, aby se vám police vešly dovnitř sání na místo spojnic.

Měření sání
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Měření prostoru pro police

Přeneste naměřenou velikost police na dřevěnou desku, rozměry zakreslete a desku podle toho uřízněte. Připravte si klidně několik desek podle toho, kolik chcete mít v sáních polic. V našem návrhu vložíme dvě police.

Seříznutí
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Seříznutí zakulacené části

Obě desky zajistěte pomocí kotoučové brusky. Pokud ji nemáte, určitě to zvládnete i klasickým truhlářským pilníkem a brusným papírem.

Broušení
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Broušení dřeva kotoučovou bruskou

Sáně ještě upravte tím, že seříznete zakulacenou část. Protože budou stát, zakulacená část by překážela. Přesahuje totiž většinou délku zadní části, která je naproti. Police by tak stála nakřivo a ztratila svou funkčnost.

Seříznutí
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Seříznutí zakulacené části

Vložte desky do sání a zkontrolujte, zda na své místo dobře pasují. Pokud ne, upravte je. Vkládáte je ideálně na místo, kde jsou spojnice vrchní a spodní části sání. Na tomto místě je přiděláte velmi pohodlně a pevně.

Vložení desky
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Vložení desky na vybrané místo

Desky poté napevno přidělejte na své místo. Připevněte je samořeznými vruty pomocí aku vrtačky, ať to máte jedna dvě.

Přidělání vrutu
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Připevnění desky samořeznými vruty

Nakonec celé sáně oprašte a natřete olejem či voskem na dřevo. Získají příjemnou patinu a lesk a budou déle sloužit bez popraskání.

Natírání dřeva
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Natírání sání ochranným přípravkem na dřevo

Publikováno: 19. 3. 2021, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná