reklama

Maličké domy – výhody a nevýhody hnutí minimalistického bydlení

Hnutí Tiny House Movement, které v poslední době zaplavilo řadu zemí, přináší způsob života, který pro vlastníky znamená ekonomické i ekologické výhody. Malé domky jsou minimalistické přenosné nemovitosti určené k tomu, aby poskytovaly veškeré radosti bydlení v domě na prostoru menším než 27,9 m2. Opodál nezůstává například ani firma IKEA, která se specializuje na nábytek, a vytvořila vlastní verzi malého domku.

Malé domy
i (Zdroj: Depositphotos)
Maličké domy – výhody a nevýhody hnutí minimalistického bydlení (Zdroj: Depositphotos)

Historie hnutí Tiny House

Hnutí Tiny House už nějaký ten pátek existuje. Kořeny má v americkém protikulturním hnutí z 60. a 70. let. Jeho zakladatelé ho vnímali jako reakci na trend prostorově náročných nemovitostí, a lidé se o výhodách minimalistického života dozvídali z knih, jako je například Shelter od Lloyda Kahna.

Představivost široké veřejnosti se ale začala „probouzet“ až o několik desítek let později. Globální recese přiměla řadu lidí k přehodnocení svého životního prostoru a malé domky začaly nabírat na oblibě. Život tomuto stylu bydlení vdechlo i několik výrazných reklamních kampaní. Například jedno kasino v Kalifornii věnovalo maličký domek v rámci speciální promoakce a vše bylo odvysíláno v pořadu Lovci maličkých domů – poměrně značný odklon od klasických pozorností podniku v podobě bonusů bez vkladu, které kasina běžně rozdávají.

V posledních letech prudce vzrostl zájem o ekologické bydlení a plusy a minusy koupě maličkého domu rozvířily dalekosáhlou debatu o tom, zda se jedná o nový způsob života budoucnosti.

pexels-enrique-hoyos-5562763
i (Zdroj: pexels.com )
Globální recese přiměla řadu lidí k přehodnocení svého životního prostoru a malé domky začaly nabírat na oblibě (Zdroj: pexels.com )

Prostor

V důsledku současné pandemie došlo na řadě míst k odklonu od využívání velkých prostor. Firmy zmenšují kancelářskou plochu, zatímco obchody investují milióny do online reklamních kampaní –⁠ dá se ale to samé uplatnit i na naše domovy?

Na jednu stranu se zdá, že pandemie poptávku po maličkých domech zvýšila. Z nedávného průzkumu vyplynulo, že více než 50 % Američanů by o koupi takového domu uvažovala, což je oproti minulosti citelný nárůst. Možná to reflektuje změnu postoje k prostoru. Maličké domy jsou ostatně designované tak, aby v nich byl minimalizován odpadní prostor, který běžně vídáme ve standardním bydlení. Cílem je využít každý centimetr – nábytek a spotřebiče se šikovně kombinují a motivují majitele, aby se zbavili nepotřebného harampádí.

pexels-eberhard-grossgasteiger-4406592
i (Zdroj: pexels.com )
Maličké domy jsou designované tak, aby v nich byl minimalizován odpadní prostor (Zdroj: pexels.com )

Na druhou stranu kupující často přehlížejí značná omezení malého bydlení. Například karavany nesmí být širší než 2,5 m, aby se vešly do pruhu na dálnici. V obytném prostoru se často tísníte a rychle se v něm udělá nepořádek. Hned v těsném závěsu jsou spotřebiče. Kuchyňské dřezy a linky bývají menší, aby se vešly, a majitelé musí kreativně přemýšlet nad úložným prostorem.

Ne každý, kdo touží po malém domku, v něm ale musí nutně bydlet. Vzestup obliby práce na dálku jde ruku v ruce to, že lidé často chtějí mít nějakou „zašívárnu“, ve které by mohli pracovat, a maličký dům je pro takové účely naprosto ideální.

Pokud si někdo chce koupit malou nemovitost jako obytný prostor, měl by si být sakra jistý, že netrpí klaustrofobií – a ani pak to nemusí být žádná procházka růžovým sadem.

Chatka
i (Zdroj: Depositphotos)
Ne každý, kdo touží po malém domku, v něm ale musí nutně bydlet (Zdroj: Depositphotos)

Cena

Řada potenciálních prvomajitelů si vzhledem k růstu cen nemovitostí v řadě částí světa nemůže bydlení dovolit, a to hraje v oblibě malých domů velkou roli. Cena typického startovacího bydlení převyšuje cenu maličkého domu, jehož stavbu je možné pořídit už od  300 000 Kč. Majitelé těchto nemovitostí navíc platí menší daně, nespotřebují tolik energie a nemusí příliš řešit opravy.

Kromě těchto očividných úspor jsou ale s tímto typem bydlení spojeny i náklady, které nemusí majitelé na první pohled vidět. Může to být například cena přepravy malého bydlení. Budete potřebovat velké auto se závěsem, na kterém ho potáhnete, a soukromý pozemek, kde ho zaparkujete, což může vyžadovat i místní stavební povolení. Líbí se vám dotyčný pozemek a rádi byste na něm zůstali dlouhodobě? Pak si ho možná v závislosti na povolení budete muset koupit.

Ceny za energie bývají v malém bydlení také vyšší. Specializované spotřebiče mohou být drahé a řada majitelů volí k jejich napájení čistou energii. Například ze solárního panelu, který může stát i desetitisíce korun.  A dražší bývá i pojištění.

I s těmito dodatečnými náklady vás ale bydlení v malém domě vyjde dlouhodobě levněji, a zvlášť v zemích, kde jsou ceny nemovitostí velmi vysoké. Když si ale předem všechno spočítáte, zjistíte, že ušetříte.

Chatička
i (Zdroj: Depositphotos)
Cena typického startovacího bydlení převyšuje cenu maličkého domu (Zdroj: Depositphotos)

Hodnota opětovného prodeje

Pokud se poohlížíte po malém domku jako po dlouhodobé investici, nejspíš budete zklamaní. Cena malých domů klesá kvůli tomu, že se jedná o velmi okrajový trh. Podle pozornosti, jaké se jim dostává v médiích, se sice může zdát, že letí, ale okruh zájemců je ve skutečnosti malý. Nízká poptávka s sebou bohužel nese i nízkou hodnotu opětovného prodeje.

A také je dost dobře možné, že se v případě malého bydlení jedná jen o módní výstřelek. Teď se těší oblibě, ale co bude za deset let? Třeba je nahradí jiný futuristický způsob bydlení.

Pokud si maličký dům pořídíte na důchod bez záměru ho později prodat, bude to určitě skvělá investice. Pro ostatní demografické skupiny to ale představuje dlouhodobé finanční riziko.

pexels-dziana-hasanbekava-5480748
i (Zdroj: pexels.com )
Pokud si maličký dům pořídíte na důchod bez záměru ho později prodat, bude to určitě skvělá investice (Zdroj: pexels.com )

Počasí

Buďme k sobě upřímní. Přežije maličký domek hurikán? Odpověď zní ne.

Tyto nemovitosti jsou mnohem náchylnější vůči přírodním katastrofám než jejich kamenné protějšky. Některé mají z hlediska rychlosti větru toleranci jen 72 km/h. Například majitelé v rizikových oblastech USA proto často své domy přivazují ocelovými lany, ale ani s nimi rozhodně nemají vyhráno.

Důležité tedy je vybrat si oblast, kde je počasí ideálně stabilní a pro všechny případy si koupit soupravu do extrémního počasí.

Chatička2
i (Zdroj: Depositphotos)
Tyto nemovitosti jsou mnohem náchylnější vůči přírodním katastrofám než jejich kamenné protějšky (Zdroj: Depositphotos)

Publikováno: 21.3.2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce