reklama

Záchod s podomítkovým splachovačem protéká. Jak jej opravit?

Protékající záchod je problém, se kterým se už alespoň jednou v životě setkal snad každý z nás. Na jeho opravu či alespoň provizorní řešení existují desítky nejrůznějších tipů a triků. My vám ale ukážeme, jak se protékajícího záchodu zbavit spolehlivě a na dlouho dopředu. Návod ocení zejména majitelé novějších domů a bytů, ve článku se totiž soustředíme na záchody s podomítkovým splachovačem, který je typický zejména u modernějších modelů toalet.

i (Zdroj: Depositphotos)
Záchod s podomítkovým splachovačem protéká. Jak jej opravit? (Zdroj: Depositphotos)

Postarejte se o vše najednou

Nejčastější příčinou protékajícího záchodu s podomítkovým splachovačem je poškozené těsnění uvnitř splachovadla. Na jeho výměnu nepotřebujete žádné nářadí, vystačíte si se svýma rukama a novým kusem těsnění, které snadno seženete. Když už ale budete splachovadlo ze schránky pod omítkou vyjímat, je vhodné z něj také omýt nános nečistot, které se na něm postupně usazují. K tomu si připravte třeba houbičku na nádobí nebo starý zubní kartáček.

Rozebrání
i (Zdroj: Prima DOMA)
Dostat se do nitra záchodu s podomítkovým splachovačem je jednodušší, než se zdá

Cesta k podomítkovému splachovači

Před samotnou výměnou těsnění protékajícího záchodu je potřeba si k němu najít cestu. Ta vede přes krytku s tlačítky na splachování. Pro její vyjmutí stačí u většiny modelů odspodu zatlačit, díky čemuž kryt částečně odklopíte a následně zcela vyjmete. Pod ním na vás kromě splachovacích páček čekají další dva kryty. K vyjmutí prvního je třeba povolit zámky a pojistky. Pojistky uprostřed destičky posuňte úplně nahoru a zámky, které najdete po krajích krytu, odemkněte tím, že je dáte do vodorovné polohy. Následně je možné desku vyndat, a hned po ní také další, která již žádné zarážky nemá.

Splachovadlo
i (Zdroj: Prima DOMA)
Nejčastější příčinou protékajícího záchodu je vadné těsnění ve splachovadle. To je při opravě třeba vyměnit

Skládačka, se kterou si hravě poradíte

Vyjmutím všech krytů se nám nejen otevře přístup k napouštěči splachování a splachovadlu protékajícího záchodu, ale také k přívodu vody, který je ze všeho nejdříve potřeba uzavřít. Pro snadnější manipulaci s komponenty uvnitř toalety je dobré ještě vyjmout splachovací páčky, které by vám mohly zbytečně překážet. Stačí zatlačit z boků na rámeček, ve kterém jsou umístěny. Z otvoru následně částečně vytáhněte napouštěč splachování, abyste se mohli dostat k tomu nejdůležitějšímu – ke splachovadlu.

Splachování
Vyjměte vnitřní část splachovadla (Zdroj: Prima DOMA)
Napouštěč
4. K opravě protékajícího záchodu je potřeba částečně vysunout napouštěč splachování a následně vytáhnout ven splachovadlo (Zdroj: Prima DOMA)

Splachovadlo musí celé ven

Splachovadlo je naštěstí možné z protékajícího záchodu celé vyjmout, a právě to je váš další úkol. Buďte při něm opatrní, ať nepoškodíte některý z mnoha plastových dílů. U většiny modelů toalet stačí splachovadlo vycvaknout a pod správným úhlem vytáhnout ven. Následně z něj odšroubujte plastový koš, pod kterým se ukrývá těsnění, jehož poškození je nejčastější příčinou protékání toalety. Ještě před jeho výměnou omyjte splachovadlo pečlivě houbičkou a teplou vodou, abyste se při práci zbytečně neumazali.

Vnitřek
i (Zdroj: Prima DOMA)
Zkontrolujte i přívodní hadici, zda dobře těsní

Samotná výměna je hračka

Vyjmout poškozené těsnění, kvůli kterému záchod protékal, je snadné. Na jeho místo následně dejte těsnění nové. Pokud však zrovna nemáte možnost si jej obstarat, může postačit, když staré těsnění důkladně vyčistíte, nebo jej otočíte obráceně, než bylo doposud. V obou případech jde ale pouze o dočasné řešení. Jestli nechcete toaletu v dohledné době znovu rozebírat, určitě se vyplatí těsnění, které není nijak drahé, ihned vyměnit za nové. Následně nad něj znovu našroubujte plastový koš a celé omyté splachovadlo vraťte opatrně zpět na své místo.

Výplach
Zkuste všechny plastové díly propláchnout vodou, abyste odstranili nečistoty (Zdroj: Prima DOMA)
Těsnění
Věnujte se pečlivě těsnění (Zdroj: Prima DOMA)

Vraťte vše zpět na své místo

Stejně, jako jsme omyli podomítkové splachovadlo, můžeme vyčistit také napouštěč splachování. Některé jeho komponenty je možné snadno odpojit a zbavit nánosu nečistot. Následně je napojte zpět na napouštěč a vše vraťte na své původní místo. To stejné platí i pro splachovací páčky, a také dvě krycí destičky. U té vrchní nezapomeňte vrátit obě pojistky i dvojici zámků do původní polohy, ať vám vše drží pohromadě. A ještě předtím samozřejmě znovu otevřete přívod vody do toalety, na to nesmíte zapomenout.

Po výměně
i (Zdroj: Prima DOMA)
Po výměně těsnění zbývá jen vrátit podomítkový splachovač a vše ostatní na své původní místo

Konec plýtvání s vodou

Tímto by měl být problém protékajícího záchodu zažehnán. Dejte nádrži toalety chvíli, aby se znovu naplnila vodou, a následně zkontrolujte, že záchod skutečně neprotéká. Pokud vše vypadá v pořádku, vraťte na své místo i poslední komponent – krytku s tlačítky na splachování. Nezapomeňte poté ihned vyzkoušet, zda toaleta splachuje, abyste pak nemuseli řešit nějaké nevhodné překvapení s nesplachující toaletou. Pokud však projde toaleta testem splachování na výbornou, máte vyhráno.

Publikováno: 7. 3. 2021, Autor: Marek Hadrbolec (text), Prima DOMA (foto), Profil autora: Marek Hadrbolec