reklama

Neřešitelný problém má řešení. Kuchyňská skříňka opravit jde

Možná to znáte také – vytlačený zadní díl kuchyňské skříňky. Důvody jsou dva – truhlář nebo kuchyňské studio si chtělo ulehčit práci a na zadní díl místo vrutů použilo hřebíky, které v dřevotřísce nedrží. A pak samotné používání skříňky, kdy je zaplněná k prasknutí a na zadní čelo uskladněné předměty tlačí, až ho časem samy vylomí. Oprava je jednoduchá, a nemusíte kvůli tomu linku stěhovat. Vyvrácený díl totiž můžete připevnit zevnitř.

Neřešitelný problém má řešení. Kuchyňská skříňka opravit jde (Zdroj: Depositphotos)

Oprava poškozeného zadního dílu skříňky

Skříňku vystěhujte, případně vyndejte poličky. Vylomený zadní díl opatrně vytlačte tak, abyste ho nepoškodili. Budete ho ještě potřebovat.  

oprava skrinky (5)
Takto to dopadne, když výrobce připevní zadní čelo skříňky hřebíky. Uskladněné nádobí nebo potraviny ho časem vytlačí (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Změřte si vnitřní rozměr skříňky. Pomocí kotoučové pily upravte zadní díl na potřebnou míru. Doporučuje se použít kvalitní řezný kotouč s ostrými zuby na řezání dřevotřísky nebo sololitu. Kotouč na masiv se nehodí – v dřevotřísce totiž nechává hrubé okraje.

Lamino
K řezání lamina, sololitu a dalších dřevotřískových desek se hodí speciální kotouče, které materiál nelámou (Zdroj: Depositphotos)

Připravte si čtyři kusy ohoblovaných dřevěných latí, které přišroubujete dovnitř skříňky. Vytvoříte tak rastr, ke kterému přišroubujete čelo. Ideální rozměr latí je 2 x 2 centimetry. Silnější nejsou potřeba, tenčí by mohly prasknout. V latích můžete frézkou nebo hoblíkem vyrobit polodrážku, do které přijde zadní díl skříňky vsunout. Není to ale nutné.

oprava skrinky (4)
K připevnění sololitového čela použijte smrkovou lať (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Latě předvrtejte a záhlubníkem vyvrtejte otvor pro hlavy vrutů. Pak je můžete přišroubovat dovnitř skříňky. Vytvoříte tak falešný rám, na který přišroubujete zadní čelo skříňky.

Zadní čelo skříňky přišroubujte vruty. Použít můžete i sponkovačku nebo hřebíky. Nemusíte se bát, že byste desku znovu vytlačili ven – bude se totiž opírat o latě, které jejímu dalšímu pohybu zabrání.

oprava skrinky (1)
Poličky možná budete muset o kousek zkrátit. Řežte hranu, která nebude vidět (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
oprava skrinky (3)
Opravené zadní čelo. Takhle už ho nikdo nevylomí (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Teď můžete dovnitř vrátit poličky. Pokud původně dosahovaly až k zadní stěně, možná je bude potřeba o kousek zkrátit – díky přišroubování zadního čela do latí se totiž vnitřní rozměr skříňky o trošku zmenšil.

Oprava
Oprava kuchyňské skříňky prověří zdatnost každého kutila (Zdroj: Depositphotos)

Nyní máte hotovo. Popsané řešení má jednu velkou výhodu – i kdybyste se o to snažili sebevíc, zadní čelo už nevytlačíte.

Vruty
Vruty mohou být tenké. Silné jsou zbytečné a mohly by rozštípnout latě. (Zdroj: Depositphotos)
oprava skrinky (2)
Do takto připraveného rámu zevnitř našroubujete zadní čelo skříňky (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Publikováno: 6. 3. 2021, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Depositphotos (foto) , Profil autora: Jaroslav Kropáč