reklama

Jak zafixovat a ošetřit betonovou podlahu v garáži

Přiznaný beton se dnes stává nezastupitelným prvkem a jsou místnosti, které se bez něj prakticky neobejdou. Jde o podlahy v domácích užitkových prostorech (komory, sklepy, dílny, garáže), ale také v průmyslových objektech – tady všude se betonové podlahy jeví jako nejpraktičtější řešení. Ovšem také o povrch betonu je potřeba se správně starat. Jak na to?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
I podlaha v garáži potřebuje údržbu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Co budete potřebovat

  • krycí fólii
  • malířskou pásku
  • odměrné nádoby
  • míchadlo na míchání barvy
  • vhodný váleček (ideálně nylonový např. značky Progold)
  • nátěr na betonové podlahy SIGMAFLOOR 2K Epoxy Aqua

Jak budete postupovat

Nový beton musí být vyzrálý minimálně 4 týdny, se zbytkovou vlhkostí do 10 %. Pokud je již podklad starší a chcete přetírat původní nátěr, zdrsněte ho a odstraňte uvolněné a nesoudržné části. Povrch by měl být před aplikací čistý a suchý, zbavený mastnoty, prachu a jiných nečistot.

Povrch musí být suchý a čistý
i (Zdroj: Sigmafloor)
Povrch musí být suchý a čistý

Fólií a malířskou páskou zakryjeme vše, kam se nátěr dostat nemá (např. zásuvky), případně si vymezte prostor, kam až bude nátěr sahat.

Páskou označíme hranice nátěru
i (Zdroj: Sigmafloor)
Páskou označíme hranice nátěru

Namíchání nátěru - při míchání velmi záleží na dodržení jednotlivých kroků návodu, abyste zachovali vlastnosti nátěru. Pro přípravu první vrstvy nejdříve promíchejte bázi, pak přidejte tvrdidlo, znovu promíchejte a teprve potom vmíchejte vodu pro naředění (20 %). Pro druhou vrstvu už vodou neřeďte. Bázi i tvrdidlo přesně odměřte, abyste dodrželi poměr 1:1.

Směs nechte před aplikací 20 minut odstát. Doba zpracovatelnosti je maximálně 1,5 hod, proto si nepřipravujte nátěr pro obě vrstvy. Je důležité dodržovat i časové lhůty, které jsou uvedeny na obalu. Pokud např. začneme aplikovat smíchanou barvu (báze a tvrdidlo) dříve než za 20 minut, bude mít podlaha nestejnoměrný lesk a dříve nanesená barva bude matnější.

Směs namíchejte podle návodu
i (Zdroj: Sigmafloor)
Směs namíchejte podle návodu

Štětcem a malým válečkem nejprve natřeme všechna těžko přístupná místa, rohy apod.

Pracujte nejprve na těžko přístupných místech
i (Zdroj: Sigmafloor)
Pracujte nejprve na těžko přístupných místech

Pak už se můžete pustit do natírání celé podlahy garáže. Nátěr aplikujte v rovnoměrné vrstvě. Druhou vrstvu nanášejte nejdříve po 24 hodinách po dokončení první vrstvy. Podle odstínu barvy, základního nátěru nebo druhu podkladu může být pro dosažení dostatečného krytí a stejnoměrného vzhledu nutné aplikovat i třetí vrstvu.

Poté naneste směs válečkem na celou plochu
i (Zdroj: Sigmafloor)
Poté naneste směs válečkem na celou plochu

Povrch je možné začít opatrně používat s malou zátěží po 2 dnech. Maximální odolnost povrchu od nanesení poslední vrstvy je po 4 dnech.

Zdroj informací: Sigmafloor

Publikováno: 26. 6. 2022, Autor: Lenka Valjentová (text), Sigmafloor (foto), Profil autora: Lenka Valjentová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.