reklama

Seřízení dveří aneb jak vyřešit, když plastové dveře nedovírají

Plastové dveře jsou dnes už zcela běžnou součástí domácností. Mají své výhody, ale také neduhy. Tím nejčastějším problémem, které se s plastem jako materiálem obecně spojují, je jeho náchylnost na změny teplot. Právě kvůli tomu se i vaše plastové dveře mohou ve futrech mírně pohnout. Následkem takového dění pak nedovírají tak, jak by měly. Nemusíte ale podléhat panice, vše spraví opětovné seřízení dveří. Přečtěte si, jak si s takovým úkolem poradit.

Seřízení dveří aneb jak vyřešit, když plastové dveře nedovírají (Zdroj: Prima DOMA)

Kufřík s nářadím nechte ve skříni, stačí vám jeden imbus

Jak už to u podobných činností bývá, ani seřízení plastových dveří není tak složité, jak se může v první chvíli zdát. K tomu, aby se vaše dveře znovu dovíraly jako nové, nepotřebujete ani speciální nářadí, ani léta praxe a odříkání. Vystačíte si s trochou trpělivosti a imbusem, ideálně tím s velikostí 4 milimetry, který bude nejpravděpodobněji odpovídat šroubům v pantech. Pokud si třeba imbus pouze půjčujete, ověřte si jako první právě velikost šroubu, ať máte posléze při práci po ruce ten správný.

Nasazení krytky
Krytky nasaďte zpět na místo a zaklapněte, aby nevypadla (Zdroj: Prima DOMA)

Hlídejte si směr, kterým šroubujete

K tomu abyste se při seřizování dveří dostaly ke šroubu, není třeba dveře vysazovat ani složitě rozebírat panty. Šrouby totiž snadno najdete hned pod plastovou krytkou pantů, která jde u většiny modelů plastových dveří snadno vysunout ven. Když už máte přístup ke šroubu a začínáte se seřizováním, myslete na to, že šroubem můžete otáčet dvěma směry. Jedním budete dveře pomyslně roztahovat, druhým je naopak přitáhnete těsněji k pantům. Zapamatujte si proto, kterým směrem jste šroub v pantu otáčeli, abyste u dalšího pantu nešli ve směru opačném. V takovém případě byste nejspíš nadělali více škody než užitku, a seřízení dveří by nejspíš nikdy nedospělo ke zdárnému konci.

Spoj
Vnitřní díl pantu je upevněn na vruty (Zdroj: Prima DOMA)

Zkuste osvědčené řešení, později poslouží metoda pokus omyl

U plastových dveří se nejčastěji stává to, že se působením teplot mírně zatáhnou, a to zejména v horní části dveří. Pokud si sami netroufáte odhadovat, které šrouby jakým směrem při seřizování dveří pootočit, zkuste následující postup. Povolte šrouby v horním a prostředním pantu tak, aby se mírně roztáhly. Že otáčíte šroubem ve správném směru, poznáte v tomto případě tak, že ploška, která jej kryje, postupuje mírně doleva. Pokud tento postup nezabere, a dveře se stále nedovírají, vraťte se na začátek a zkuste je seřídit jinak. Seřízení dveří není naštěstí nezvratné, a tak se nemusíte bát, že musí být vše dokonalé hned na první pokus.

Uvolnění
Vyšroubujte vnitřní šroub, abyste pant uvolnili (Zdroj: Prima DOMA)

Jak dveře seřizovat, ale neponičit?

Zatímco při seřizování vašich plastových dveří hledáte polohu, ve které se budou dovírat, jako byste je právě přivezli z obchodu a vsadili do futer, myslete na další jednoduché pravidlo. Nikdy neseřizujte jen jeden pant. V takovém případě by se mohly dveře nenávratně prohnout. Pokud například povolujete šroub v horním pantu dveří, povolte stejným směrem alespoň částečně šroub v pantu prostředním. Takto postupujte, dokud se dveře nebudou znovu bez problémů dovírat. A až kýženou pozici najdete, nezapomeňte na panty znovu vrátit plastové krytky. Tím můžete váš úkol, alespoň na nějaký čas, považovat za dokončený.

Sundání krytu
Sundání plastové krytky pantu dveří patří k prvnímu kroku (Zdroj: Prima DOMA)
Funkčnost
Vyzkoušejte funkčnost kliky (Zdroj: Prima DOMA)

Publikováno: 25. 3. 2021, Autor: Marek Hadrbolec , Profil autora: Marek Hadrbolec