reklama

Vraťte vašemu sprchovému koutu glanc. Vyměňte silikon za nový

Silikon, který utěsňuje mezery mezi podlahou v koupelně a sprchovým koutem, dostává každý den pořádně zabrat. A někdy už je natolik opotřebovaný a nevzhledný, že nastane čas na výměnu starého tmelu za nový. To může sice znít jako věda, ale ve skutečnosti zvládnete takovou práci hravě sami. Navíc se tak zbavíte nejen protékající vody, ale také nejrůznějších nečistot nebo dokonce plísní, které se na starém těsnění usadily.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Vraťte vašemu sprchovému koutu glanc. Vyměňte silikon za nový (Zdroj: Prima DOMA)

Vše potřebné si snadno obstaráte

Co si připravit předtím, než se do výměny silikonu pustíte? Vaším nejlepším parťákem bude samozřejmě nový silikon. S jeho výběrem si můžete nechat poradit v obchodě, kde vašemu problému určitě porozumí. Možností a značek je nepřeberné množství, ideálně ale zvolte silikon sanitární a transparentní, tedy průhledný. Práci odvede stejnou, a navíc vám nezasáhne do vzhledu koupelny. Z náčiní budete potřebovat odlamovací nůž a ideálně také planžetu, oboje na odstranění starého silikonu. Ze stejného důvodu si připravte ještě trochu technického benzinu nebo líh, hadr a ubrousky.

Odlamovací nůž
i (Zdroj: Prima DOMA)
Odlamovacím nožem ořízneme starý silikon

Staré musí ustoupit novému

Výměna silikonu ve sprchovém koutě má tři hlavní fáze. V první se zbavíte starého těsnění, ve druhé vše důsledně očistíte, a nakonec na stejné místo nanesete silikon nový. Práci začněte s odlamovacím nožem, kterým snadno odřežete starý silikon. Nožem spáru projeďte z více úhlů, abyste uvolnili co možná nejvíc kousků tmelu.  Když nůž nestačí, dokončete práci planžetou. Třeba takovou, jaká se používá k odstranění starých dálničních známek z předních skel automobilů.

Rohy
i (Zdroj: Prima DOMA)
Pečlivě se věnujte zejména rohům sprchového koutu

Na odstranění silikonu si dejte záležet

Kde nůž nebyl dostatečně důsledný, planžeta dílo dokoná. Na odstranění si dejte opravdu záležet, ze starého silikonu nesmí před výměnou za nový zůstat na sprchovém koutě ani kousek. Při aplikaci nového by totiž mohl udělat pěknou neplechu. Když už je těsnění zcela pryč, je třeba ještě spáru očistit technickým benzínem nebo lihem. Zbavíte se posledních kousků silikonu i usazených nečistot, které se u dna sprchového koutu časem nastřádaly. Následně nechte vše důkladně proschnout. Nový silikon nikdy neaplikujte na mokrý podklad, nebude vám pak sloužit dlouho.

Špachtle
i (Zdroj: Prima DOMA)
Ze spár vyškrábeme špachtlí všechny zbytky silikonu

Vyzbrojte se pistolí a pusťte se do práce

V seznamu úkolů při výměně silikonu už zbývá jen aplikace nové vrstvy silikonu. Ten do spáry nejsnadněji dostanete aplikační pistolí, kterou si můžete koupit spolu se silikonem. Nenanášejte tmel v příliš tlusté vrstvě, nevypadá to dobře, a silikon bude stejně ještě před dokončením třeba začistit. Zbytečně byste tak plýtvali materiálem. Silikon aplikujte rovnoměrně a nezapomeňte s pistolí sáhnout až do rohů, aby se vám právě v nich později neusazovala vlhkost a nečistoty. Proces aplikace tmelu se vám může nejprve zdát příliš složitý, ale nebojte. Brzy se vám práce s pistolí dostane do ruky.

Ředidlo
i (Zdroj: Prima DOMA)
Na odmaštění a vyčištění spár použijeme ředidlo

K začištění bohatě postačí jarová voda

Ještě, než nová vrstva zcela zatuhne, zakončete výměnu silikonu ve sprchovém koutě začištěním. Na začištění tmelu se dají koupit speciální špachtle, kterou spáru přejedete a odstraníte tak přebytečný silikon. Stejným způsobem vám ale poslouží také jarová voda. Udělejte si ji trochu do misky, namočte v ní prsty a následně jimi přejeďte po nové vrstvě silikonu. Přebytečné kousky se tak uvolní a na místě zůstane jen potřebná vrstva, která bude odvádět svou práci. Na závěr už jen nový silikon a jeho okolí otřete ubrouskem, abyste se nadobro zbavili všech zbývajících uvolněných kousků. Pak už nezbývá než se těšit z toho, jak váš sprchový kout krásně prokoukl.

Úprava
Konečnou úpravu silikonu provedeme prstem a přebytky očistíme hadříkem (Zdroj: Prima DOMA)
Silikon
Naneseme nový silikon (Zdroj: Prima DOMA)

Publikováno: 18. 3. 2021, Autor: Marek Hadrbolec (text), Prima DOMA (foto), Profil autora: Marek Hadrbolec