reklama

Snadno, rychle, svépomocí: Pokládka podlahy na půdě

No to je ale pěkná půdička, libovala si paní Jechová ve filmu Kulový blesk. Radovat se můžete i vy, stačí, když si tu vaši půdu pěkně vylepšíte. V tomto případě se začíná odspodu, takže hezky od podlahy. To ale nejsou všechny dobré zprávy, Pepa Libický vyzkoušel akci za vás a už ví, že pokládka podlahy na půdě není až tak složitá, jak to na první pohled vypadá.

Půdní vestavby
i (Zdroj: Depositphotos)
Snadno, rychle, svépomocí: Pokládka podlahy na půdě (Zdroj: Depositphotos)

I na půdě to jde od podlahy!

Než dojde k samotné pokládce podlahy, je nezbytné zkontrolovat stav půdy, potažmo stropu. Půdní prostory jsou obvykle vybaveny trámovou konstrukcí, i tak se ale musí odstranit stará prkna a kompletně vyčistit zásyp, je nutné obnažit prakticky celý strop. Zůstanou jen holá prkna a trámy. Zvláště trámům je třeba věnovat zvýšenou pozornost a zkontrolovat je v místech, kde jsou uložené ve stěně, protože tam bývají nejčastěji uhnilé. V takovém případě se musí určitě vyměnit.

Trámy
i (Zdroj: Prima DOMA)
Na půdě dejte pozor na prohnilé trámy, před pokládkou podlahy se musí opravit (Zdroj: Prima DOMA)

Nejdřív zastavte škůdce!

Ve většině staveb se vyskytují dřevěné konstrukce a půda nebývá výjimkou, jenže tady se na to, že dřevo je přírodní materiál, který lehce podléhá zkáze, hodně zapomíná. Trámy i dřevěný strop mohou být napadeny dřevokazným hmyzem nebo plísní, obzvlášť v případě, že jde o vlhkou půdu. Impregnaci můžete provést svépomocí – nátěrem nebo nástřikem – popřípadě je na to možné pozvat specialisty. V každém případě nezapomínejte na ochranné pomůcky a je-li to možné, větrejte.

Ochrana
i (Zdroj: Prima DOMA)
Než se pustíte do samotné pokládky podlahy, naimpregnujte dřevo (Zdroj: Prima DOMA)

Nepusťte na půdu páru!

Po důkladném zaschnutí impregnace, tj. nejméně za čtyřiadvacet hodin, je možné přejít k samotnému budování půdní podlahy. Na spodní část podlahy musí přijít parotěsná zábrana, ochrana proti páře, která jde na půdu z místnosti pod ní. Parozábrana se pokládá po celé ploše, i přes trámy. Pozor je nutné si dát hlavně v místech, kde vedou trámy do stěny. Tam se musí počítat určitým přesahem, aby se dala parozábrana ohnout. Důležité je též parozábranu pořádně slepit.

i (Zdroj: Prima DOMA)
(Zdroj: Prima DOMA)

Znáte fintu na srovnání podlahy?

Prostor mezi trámy se následně vyplní minerální vlnou. Někdy se jí říká také minerální vata a běžně se využívá k tepelné, protipožární i zvukové izolaci. Samozřejmě chceme mít podlahu nejen izolovanou, ale i rovnou, což však v případě starých prohnutých trámů na půdě může být trošku komplikovanější. Nejprve vše přesně změřte laserem. Když zjistíte, kde je nutné někde přidat, můžete se pustit do srovnávání. To se dá udělat jen na trámky, Pepa ovšem doporučuje trochu sofistikovanější postup, který se normálně využívá u teras. Na trámy se rozmístí distanční terče, které mají závit – tak se dá dotáhnout výška a podlaha se srovná. Na terče následně přijdou hranoly. Konkrétní velikost roštu se musí přizpůsobit velikosti OSB desek, které se na hranoly budou vzápětí pokládat.

Vyrovnání
i (Zdroj: Prima DOMA)
Některé druhy podlah se dají vyrovnat pomocí distančních terčů (Zdroj: Prima DOMA)

A teď už jen položit desky!

Na hotový rošt z hranolů se položí již zmíněné OSB desky, které se musí samozřejmě pořádně připevnit. Kdo nechce, aby mu podlaha vrzala, vruty nešetří – platí, že čím víc vrutů, tím lépe. Na první vrstvu podlahy z OSB desek přijde kročejová izolace. Řeknete si, že na podlahu na půdě je něco takového možná zbytečné, ale v prostorech, pod kterými se nachází obytné místnosti, je to nutnost. Stačí zvolit tenkou variantu, Pepa použil dvoucentimetrovou. Na izolaci se potom na kříž položí vrchní vrstva OSB desek a pokračuje se dál. Desky se přišroubují, spáry se zalepí lepidlem. Zbývá už jen instalovat obvodový dilatační pás, který se umísťuje kolem celé podlahy. To proto, aby se podlaha nikde nedotýkala s okolními stěnami, zbytečně by to pak rezonovalo. Teď už stačí jen vybrat vrchní vrstvu a podlaha je hotová.

Pokládka
i (Zdroj: Prima DOMA)
OSB desky se pokládají ve dvou vrstvách, mezi nimi je kročejová izolace (Zdroj: Prima DOMA)

Možná se vám bude hodit vědět, že...

  • S OSB deskami se setkal asi každý kutil, ale napadlo vás někdy, proč se jim říká právě takto? Název je zkratkou z anglického Oriented Strand Board, značí lisovanou desku z podélně orientovaných rozprostřených velkoplošných třísek. OSB desky se hodí na stavbu stěn i podlah, vyrábí se v různých tloušťkách. Jsou stabilní, levné a tvarově stálé, konkrétní typ se vybere podle požadované nosnosti a vlhkosti prostředí.
  • Přípravků na impregnaci dřeva je na trhu celá řada, nabízí se v bezbarvých i barevných variantách. Obecně je lepší zvolit barevnou, a to z toho důvodu, že snadno poznáte ošetřenou a neošetřenou plochu.
  • O půdu se vyplatí starat, střechou totiž z domu utíká teplo, izolace podlahy na půdě tak v tomto ohledu notně pomůže. Dříve sice neměly domy tak pěkné a vymazlené půdy jako dnes, ale teplo v nemovitosti lidé uchovávat potřebovali také. Proto se na půdě často skladoval ten nejlevnější přírodní izolant – seno. To se dnes už nenosí, jednak většina z nás nechová zvířata, která by ho spásla, jednak seno přitahuje hlodavce a další škůdce.
Půda
i (Zdroj: Prima DOMA)
Dříve se na to, jak půda vypadá, až tak nehledělo – sušilo se tam prádlo nebo uskladňovaly věci, izolovaná byla jen minimálně (Zdroj: Prima DOMA)

Publikováno: 8.3.2021, Autor: Iva Dušková Zemánková (text), Prima DOMA (foto), Profil autora: Iva Dušková Zemánková