reklama

Jak oživit zašlý nábytek a zbavit se fleků

Starý dřevěný nábytek postupem let samozřejmě doznává úhony, tu je škrábanec, tam je flíček a tady dokonce je odštíplý kousek. Ale přesto je nám líto tyhle staré a mnohdy památeční kousky vyhodit a pořídit so nové a modernější. Místo toho se můžeme pokusit vrátit starému nábytku lesk a slávu a všechny nepěkné fleky a flíčky odstranit.

Jak oživit zašlý nábytek a zbavit se fleků (Zdroj: Depositphotos)

Starý nábytek

Na starém nábytku po letech užívání jsou vidět všechny šrámy a skvrny i přesto, že nábytek hýčkáme, čistíme a leštíme. Postupem let ale na skříních, policích i nočních stolcích ulpí nejeden flíček, škrábanec i otisk. Poznáme, kde se náš chlupatý mazlík snažil vyškrábat na stůl, kde zůstala skvrna po dětských malůvkách. Ale i přesto lze i po letech na zašlém a skvrnami pokrytém nábytek udělat kus práce a pokusit se nábytku vrátit starou slávu.

Dřevo
Starý stůl si zaslouží povrchovou úpravu (Zdroj: Prima DOMA)

Čištění a oživení nábytku

Lakovaný nábytek je choulostivý co do použití čistících prostředků, proto si v případě použití jakýchkoli chemických přípravků velmi pečlivě prostudujte návod k použití. Nevhodně zvolený přípravek vám nábytek poničí a budete muset vyvinout hodně úsilí, a ještě více peněz, abyste jej opravili.

Prostředky
S čistícími prostředky opatrně, starý nábytek chemii nesnáší (Zdroj: Depositphotos)

Pokud chcete čistit lesklý nábytek, použijte pouze jemný hadřík, vlažnou vodu a pár kapek mýdla nebo jemného saponátu. Nábytek v žádném případě nesmáčejte, pouze otírejte vlhkým hadříkem.

Na oživení zašlého laku pak použijte směs vody a octa v poměru 1:1 na vlhké houbičce, kterým nábytek otřete. Tím se zbavíte i nepříjemného pachu zatuchliny. 

Olej
Vybledlý a zašlý nábytek oživíte lněným olejem (Zdroj: Depositphotos)

Nábytek s textilem (křesla, pohovky, otomany a další) posypte jedlou sodou a nechte nejlépe přes noc působit. Soda absorbuje zápach a oživí barvy. Druhý den sodu vysajte vysavačem. 

Na oživení staršího nábytku použijte směs 1 kávové lžičky olivového nebo lněného oleje, půl šálku octa a půl šálku červeného vína. Nábytek směsí dobře potřete, nechte 5 minut zaschnout a potom vyleštěte suchým hadříkem.

Super ekologický prostředek na oživení starého dřevěného nábytku pak představuje směs rostlinného oleje a octa, případně citronovou šťávu, která je méně drastická. Smíchejte v nádobce 3 díly olivového oleje a 1 díl octa, citronové šťávy dejte cca 2 díly. Použijte rozprašovač a směs naneste v aerosolu na povrch nábytku. Přetřete suchým hadříkem a vyleštěte. Ocet nebo citronová šťáva dřevo vyčistí, olej jej ošetří.

Olej postřik
Zkuste trochu oleje s citronem v rozprašovači (Zdroj: Prima DOMA)

K čištění proutěného a ratanového nábytku použijte směs z 200 ml teplé vody a šťávy z ½ citrónu. Pro vyšší lesk naneste na navlhčený měkký hadřík pár kapek lněného oleje a nábytek ošetřete.

Olej2
Uvidíte, jak se původní barva dřeva opět rozzáří (Zdroj: Prima DOMA)

Dubový nábytek oživíme pivem, ve kterém jsme rozmíchali trochu cukru a nábytek tímto roztokem otřeme a poté vyleštíme.

Nátěr
Oprýskaný lak bude potřeba přelakovat (Zdroj: Depositphotos)

Skvrny

  • od vody - odstraníme roztokem oleje a vody
  • od ovoce - odstraníme octem nebo citronem
  • od smůly - opatrně potíráme olejem a pak setřeme hadříkem
  • od vosku - přiložíme na skvrnu piják a přejedeme vlažnou žehličkou

Nejčastěji na nábytku zůstanou "vyšisovaná" kolečka od vody. Pokud jsou již tyto skvrny zažrané do dřeva, již je neodstraníme. Zde pomůže nábytek pouze přebrousit a nalakovat nebo přetřít vhodnou barvou. Pokud máte na nábytku květináče s pokojovými rostlinami, podkládejte podmisky látkovými nebo ještě lépe plastovými podtácky, které vodu nepropustí k nábytku. Čerstvou skvrnu od vody ale pomůže odstranit zubní pasta. Nejdříve vodu setřeme a pak naneseme pastu.

Poškození
Silně poškozená místa přebrousíme a přelakujeme nebo přetřeme barvou (Zdroj: Depositphotos)

Na nábytku se také mohou vyskytnout spáleniny. Na ty nejlépe zabírá leštěnka na kov, tzv. sidol. Cídidlo naneseme na nábytek, rozetřeme a necháme několik hodin působit. Potom cídidlo setřeme. Podobně nám vypomůže i pasta na zuby, smíchaná s olejem a solí. 

Pasta na zuby dokáže z nábytku odstranit i pastelky, a dokonce i skvrny od inkoustu, pokud se již nevpil příliš hluboko do struktury dřeva. 

Čalouněné věci pak lze vyčistit za pomoci tzv. mokrého vysávání, ale dávejte pozor, abyste silným vysáváním vody nepotrhali starý potah. 

Mokré vysávání
Staré matrace a čalounění lze vyprat pomocí mokrého vysávání (Zdroj: Depositphotos)

Rozhodně si se starým nábytkem dejte tu práci a oživte jej. Zaslouží si to.

Publikováno: 5. 3. 2021, Autor: Martina Pilzová , Profil autora: Martina Pilzová