reklama

Výměna lustru v devíti krocích

Nelíbí se vám už starý lustr a rádi byste ho vyměnili za nový? Žádný problém. Výměnu svítidla můžete zvládnout sami. Důležité je, abyste dodrželi základní bezpečnostní opatření – do svítidla nesmí jít proud. Ideální je odpojit jistič světelného okruhu a zkoušečkou ověřit, zda do světla nejde elektřina. Pokud si nejste jisti, požádejte o tuto operaci elektrikáře.

i (Zdroj: Depositphotos)
Nastal čas na výměnu lustru? Není nic lehčího (Zdroj: Depositphotos)

Výměna lustru v devíti krocích

Do lustru, který budete měnit, nesmí jít proud. Zhasněte proto vypínač a vypněte domovní jistič světelného okruhu. Elektrikářská svorkovnice, takzvaná čokoláda, je obvykle schovaná pod horním krytem osvětlení. Stačí ho stáhnout, nebo odšroubovat. 

Kryt lustru
Svorkovnice je skrytá pod horním krytem osvětlení (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Montáž lustru
Je třeba odšroubovat svorkovnici (Zdroj: Depositphotos)

Teď, když je na čokoládu dobře vidět, pomocí elektrikářské zkoušečky ověřte, že do kabelů nejde proud. Pokud nevíte jak na to, požádejte o pomoc elektrikáře. 

Ampérmetr
i (Zdroj: Depositphotos)
Ověřte si, že do kabelů nejde proud

Starší provedení lustru bývá napájeno dvěma kabely. Stačí je ze svorkovnice odšroubovat. 

Šroubování kabelů
i (Zdroj: Prima DOMA)
Odšroubujte kabely ze svorkovnice

Svítidlo je často zavěšené na „lustrháku“. Jednoduše ho z něj sundáte. Pokud je světlo přidělané do stropu na hmoždinky a vruty, musíte je odšroubovat. 

Pán na štaflích
i (Zdroj: Prima DOMA)
Sundejte svítidlo z lustrháku

Nový lustr zavěste na hák, případně přišroubujte do stropu. Pozor – pokud budete do stropu vrtat díry na nové hmoždinky, můžete vrtákem poškodit kabely ukryté pod omítkou. Vrtejte pouze do místa, o kterém jste si jisti, že v něm kabely nevedou. 

Muž s vrtačkou
i (Zdroj: Depositphotos)
Vrtejte pouze do místa, o kterém jste si jisti, že v něm kabely nevedou

Po připevnění lustru následuje připojení elektroinstalace. Konce kabelů zbavte izolace – stačí odříznout jen osm milimetrů bužírky. Ve starších domech jsou světla obvykle napájena pouze dvěma vodiči – do jednoho jde fáze (elektřina), druhý je takzvaný nulák.  Novější normy předepisují ještě třetí zemnící kabel. Důležité je, abyste připojili kabely správně – tedy fázi k fázi, nulák na nulák a zemnící kabel (kostru) k zemnícímu kabelu. Každý vodič má předepsanou barvu - fáze je černá nebo hnědá, "nulák" je modrý a zemnící kabel je žlutozelený.

Šroubování kabelů
i (Zdroj: Depositphotos)
Každý vodič má předepsanou barvu

Vodiče ve svorkovnici řádně dotáhněte. Ještě jednou ověřte, že jste kabely zapojili správně. Čokoládu můžete zaizolovat elektrikářskou páskou. Pokud je kabel lustru příliš dlouhý, jednoduše ho schovejte do krytu, který obepíná „lustrhák“. 

Montáž lustru
i (Zdroj: Depositphotos)
Ověřte si, že jste kabely připojili správně

Máte hotovo. Zapněte jistič a vypínač, a nový lustr by měl svítit. 

Žárovka v lustru
i (Zdroj: Depositphotos)
Našroubujte žárovku a je hotovo

Zásadní pro bezpečnost celé operace je, abyste při výměně lustru nezapomněli na vypnutí elektřiny – jinak by mohlo dojít k úrazu elektrickým proudem. Pokud jste při zapojení elektroinstalace postupovali správně a lustr přesto nesvítí, zkuste dotáhnout žárovku. Případně si ověřte, že jste nezapomněli zapnout jistič. Lustry mají obvykle štítek, který udává maximální watty připojené žárovky. Údajem se řiďte, připojení silnější žárovky může způsobit přehřívání svítidla a požár. Z toho důvodu je ideální LED technologie.

Publikováno: 11. 3. 2021, Autor: Jaroslav Kropáč, Profil autora: Jaroslav Kropáč