reklama

Výměnu těsnění u napouštěcí hadice od pračky zvládnete snadno

Občas nás v životě potká nějaká nepříjemná věc. Překvapení, které nás čeká po příchodu domů, v podobě vytékající vody z pračky rozhodně není veselé pro nikoho. Náprava bývá jednoduchá, stačí vyměnit těsnění napouštěcí hadice u pračky.

Pračky bývají dlouhodobě spolehlivé, ale zlobit může třeba napouštěcí část (Zdroj: Depositphotos)

Občas dokonce ani to není nutné, problém s těsností vodního přítoku do pračky může způsobit pouhá drobná nečistota. Přinášíme návod krok za krokem, jak toto malé těsnění u napouštěcí hadice vyměnit během několika málo okamžiků.

K problémům s těsností napouštěcího okruhu pračky dochází často až po několika letech bezzávadového provozu, kdy materiál těsnění ztratí svoje původní vlastnosti. Pokud nastane nějaká potíž, řešení je opravdu velice snadné a nezabere více než 5 minut.

Jdeme na to

Připravte si sadu těsnění pro napouštěcí hadici pračky a kleště. Nejprve celé místo důkladně očistěte hadrem. Nejčastěji tato hadice protéká v místě napojení na vodovodní přípojku. Důvodem protékání bývá omačkání či zpuchření těsnění, nebo malá nečistota, která se tlakem dostane mezi těsnicí plochy, které k sobě jinak velmi přesně dosedají.

Těsnění napouštěcí hadice pračky
Rozdíl mezi omačkaným a novým těsněním je viditelný na první pohled (Zdroj: Jaromír Malich)

Následně povolte koncovky napouštěcí hadice. Pokud povolení není možné rukou, využijte kleště. Postupujte velmi opatrně. Vyvinutí příliš velké síly k povolení může vyústit až k utržení celého kohoutu a následné havárii. Když se vám při povolování ruka proti koncovce smeká, použijte místo kleští hadr.

Povolení koncovky hadice
Povolit koncovku by mělo jít rukou, případně opatrně pomocí kleští (Zdroj: Jaromír Malich)

Po rozmontování celku zkontrolujte dosedací plochy hadice tam, kde je založeno těsnění a kohout. Stačí i malá nečistota a voda by protékala. Proto je důležité, abyste připojovací plochy důkladně zkontrolovali a očistili.

Kontrola styčných ploch napouštěcí hadice
Pokud je konec hadice výrazněji opotřebený, vyměňte celou hadici za novou (Zdroj: Jaromír Malich)

Následně proveďte výměnu těsnění. Nespočívá to v ničem jiném, než staré těsnění vyjmout a nasadit nové. Pak už jen proveďte kompletaci, kdy hadici připojíte zpět na kohout přívodu vody. Dotažení proveďte pouze rukou a přiměřenou silou.

Těsnění na hadici
Nasazené těsnění na koncovku (Zdroj: Jaromír Malich)

Na konci celého procesu už jen pomalu otevřete přívod vody do pračky a sledujte, zda v tomto spojení někudy neprotéká voda. Pokud dojde k tomu, že voda ve spoji jen odkapává, pak spojení mírně přitáhněte. A je hotovo!

Kontrola těsnosti
Závěrečná kontrola spočívá v opatrném spuštění přívodu vody a kontrole těsnosti (Zdroj: Jaromír Malich)

Publikováno: 2. 3. 2021, Autor: Jaromír Malich , Profil autora: Jaromír Malich