reklama

Jak uskladnit aku nářadí? Vyrobte si šikovný držák do dílny

V dílně je třeba mít pořádek. V případě potřeby pak jen sáhnete na určené místo a nemusíte se prohrabávat hromadami baterií, nabíječek a aku nářadí. A kromě toho uklizená dílna by měla být vizitkou každého správného kutila. Proto si vyrobte držák na nářadí, ve kterém budete mít vše přehledně a pěkně po ruce.

Jak uskladnit aku nářadí? Vyrobte si šikovný držák do dílny (Zdroj: Prima DOMA)

Výroba držáku na aku nářadí

Držák bude třípatrový. Do spodní části si zavěsíte aku nářadí, nad ním budou uložené baterie a úplně nahoře potom nabíječky. Naši polici vyrábíme na 5 kusů, ale samozřejmě si ji můžete vytvořit tak, aby pojmula více či méně nářadí.

K výrobě držáku budete potřebovat:

  • smrkovou spárovku o dvou tloušťkách - 20 mm na tělo, 18 mm na záda police;
  • pokosovou a stolní pilu, pravítko, metr a tužku, úhelník, vykružovák, lamelovací frézu a lamely, smirkový papír, lepidlo na dřevo, vruty a truhlářské svěrky.
Nářadí
Nářadí a materiál pro výrobu police (Zdroj: Prima DOMA)

Odměřte si police na počet kusů nářadí (v našem případě 5), které do ní chcete ukládat, stejně tak si odměřte výšku jednotlivých polic, jejich velikost je čistě na vás.

Měření
Před řezáním je dobré si rozkreslit rozměry jednotlivých dílů (Zdroj: Prima DOMA)

Pokosovou pilou si z tenčí spárovky vyrobte záda police. Kromě vybraných rozměrů počítejte také s přidáním místa na uchycení. Pomocí pokosové pily si ze silnější spárovky vyřízněte 6 totožných kusů, které budou tvořit přepážky mezi nářadím. Dále si připravte 3 police stejného rozměru na spodní, vrchní a prostřední část; chybí ještě 2 stejné kusy na boky držáku.

Řezání
Nařežeme všechny potřebné díly (Zdroj: Prima DOMA)

Do spodní police musíte vyříznout otvory na nářadí ve tvaru písmene U. Pečlivě si je vyměřte, vykružovákem udělejte díry a potom je přímočarou pilou vyřízněte. Všechny kusy obruste smirkovým papírem.

Řezání
Nařežeme všechny potřebné díly (Zdroj: Prima DOMA)
Broušení
Hrany obrousíme bruskou nebo ručně smirkovým papírem (Zdroj: Prima DOMA)

Jednotlivé díly lze k sobě jednoduše sešroubovat či přibít, ale abyste pracovali jako profesionálové, použijte lamelovací frézu. Vyfrézujte otvory do spojovaných částí a spojte je pomocí lamel a lepidla na dřevo.

Vrtání
Kvůli spojům si předvrtáme otvory pro vruty (Zdroj: Prima DOMA)

Použijte truhlářské svěrky k zafixování a nechte 24 hodin zaschnout. Pak už jen vruty připevněte záda k držáku a máte hotovo, nářadí má své místo.

Spojení
Po spojení díly zafixujeme truhlářskými svěrkami (Zdroj: Prima DOMA)
Otvory
Na otvory použijeme vykružovák a následně je vyřízneme pilkou (Zdroj: Prima DOMA)
Drážky
Přímočarou pilou vyřízneme potřebné drážky (Zdroj: Prima DOMA)

Publikováno: 3. 3. 2021, Autor: Lenka Tajbrová (text), Prima DOMA (foto) , Profil autora: Lenka Tajbrová