reklama

Ze starého harampádí budou stylové a funkční držáky

Stačí se podívat na půdu nebo do stodoly a určitě tam objevíte pár věcí, které se hodí k výrobě držáku na svíčky, sklenice nebo utěrky a kuchařské náčiní. V tomto případě to budou hrábě, struhadlo a staré naběračky. Během chvíle z nich budou užitečné dekorace v provence stylu, kterými ozdobíte pergolu i kuchyň.

Proměňte nepotřebné harampádí v krásné držáky (Zdroj: Prima DOMA)

Co budete k výrobě držáků potřebovat:

Nachystejte si cokoli vám padne do oka a mohlo by sloužit jako držák či věšák. My jsme sáhli po hrábích, které budou držet sklenky na víno, po struhadlu, které bude věšákem na utěrku a držákem na kuchyňské náčiní, a po starých naběračkách, ze kterých bude svícen.

Potřebný materiál
Na výrobu držáku budete potřebovat (Zdroj: Prima DOMA)

Nachystejte si také stará dřevěná prkna. Z nářadí budete potřebovat brusku, ocelový kartáč, štětec a barvu, hadřík. Nesmíme zapomenout ani na spojovací a závěsný materiál-šrouby s matkou, šroubovací háčky a očka.

Nářadí
K výrobě držáků si připravte nářadí (Zdroj: Prima DOMA)

Jaký je postup, aneb pusťme se do toho:

Prkna z přední strany odrásejte. Použijte ocelový kartáč, kterým krásně zvýrazníte kresbu dřeva. Z druhé strany a z boků prkna pěkně vyhlaďte bruskou.

Broušení dřeva
Z druhé strany i z boků prkna obruste do hladka (Zdroj: Prima DOMA)
Bruska
K výrobě držáků si připravte nářadí (Zdroj: Prima DOMA)

Nyní naneste štětcem štědrou vrstvu barvy na odrásanou stranu a poté ji setřete hadříkem. Tak zůstane silná vrstva ve spárách, slabá na ploše a dřevo jí bude prosvítat. Výsledným efektem bude taková provence patina.

Natírání dřeva
Naneste na dřevo silnou vrstvu barvy (Zdroj: Prima DOMA)

Do jednoho z prkýnek vyvrtejte díru a pomocí šroubu a matky na něj připevněte hrábě tak, aby byly špičky vodorovně a trčely proti vám. Zároveň na zadní stranu připevněte po stranách dvě očka, abyste mohli držák zavěsit na zeď.

Ruce šroubují očko
Na zadní stranu desek přišroubujte očka na zavěšení (Zdroj: Prima DOMA)
Vrtání do dřeva
Vyvrtejte díry v místech, kde budete hrábě a struhadlo upevňovat (Zdroj: Prima DOMA)

Na druhé prkno zavěste struhadlo, ale pozor, přijde vzhůru nohama. Musíte ho posunout tak, aby držadlo vyčnívalo až pod prkno tak, abyste na něj mohli pověsit utěrku. Do prkna opět vyvrtejte díru a pomocí šroubu a matky struhadlo připevněte. Z druhé strany opět přijdou očka na zavěšení.

Struhadlo
Struhadlo umístěte tak, aby vyčnívalo přes prkno (Zdroj: Prima DOMA)

Do struhadla ještě musíte vložit kousek kartonu. A protože jeho tělo bude sloužit jako držák na vařečky, míchačky a další kuchyňské náčiní, dbejte na to, aby z něj nevypadávalo.

Na poslední prkno zavěste na háčky naběračky, které budou držet svíčky. Tím si vytvoříte stylový závěsný svícen. Nádobky na nabírání musíte trochu zdeformovat, ohnout je směrem k držadlům pod takovým úhlem, aby v nich svíčky hezky stály. Nyní nám zbývá už jen opět připevnit oka na zavěšení.

Držáky pověste na zeď a umístěte do nich sklenice, vařečky a svíčky. Budete překvapeni, kolik parády nadělají.

 

Udělejte radost vlastnoručně vyráběními držáky (Zdroj: Prima DOMA)
Hotové držáky (Zdroj: Prima DOMA)
Šroubování do dřeva
Držáky připevněte pomocí šroubu a matky (Zdroj: Prima DOMA)

Publikováno: 27. 2. 2021, Autor: Lenka Tajbrová , Profil autora: Lenka Tajbrová