reklama

Máte jenom chviličku? Vyrobte si poličku

Na výrobu poličky nepotřebujete ani velké stroje, ani kopu materiálu. Stačí pár desek a lano, které se najde v každé dílně (nebo na prádelním sušáku). Příjemná je také časová náročnost – výrobek je hotový během chvilky. Z nářadí budete potřebovat pilu a vrtačku, hodit se může bruska na dřevo.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Jednoduchou poličku si můžete vyrobti z prkna a provazu (Zdroj: Prima DOMA)

Na rozměrech nezáleží, na přesnosti ano

K výrobě poličky budete potřebovat tři dřevěné hoblované desky. Ideální tloušťka je kolem dvou centimetrů. Ostatní rozměry – délka i šířka prken je libovolná. Důležité je nařezat desky tak, aby měly všechny stejnou délku. Využijte k tomu ruční kotoučovou pilu. Změřit stačí jen první desku poličky, která pak poslouží jako šablona pro další řezání. Řezné hrany ošetřete brusným papírem – ručně nebo vibrační bruskou.

Nářadí
i (Zdroj: Prima DOMA)
Budeme potřebovat pilku, vrtačku a brusku

Čtyři kroky, dvanáct děr

Podstatné je, aby otvory v deskách, kterými později provlečete lano byly osově souměrné. Tužkou si označte místa, kde budete díry vrtat. Díry si můžete rozměřit pouze na první desce. Všechny tři kusy prken pak přiložte na sebe a stáhněte svěrkou. Vrtačkou provrtáte otvory ve všech třech deskách naráz – ušetříte si čas s rozměřováním. V každém prkně budou čtyři otvory pro lano. Vyvrtané díry začistěte brusným papírem.

Měření
Naměříme si stejně dlouhé díly polic (Zdroj: Prima DOMA)
Kotoučová pila
Kotoučová pila podstatně urychlí výrobu (Zdroj: Prima DOMA)
Vrtání
Vyvrtáme otvory pro provlečení lana (Zdroj: Prima DOMA)
Broušení
Hrany obrousíme (Zdroj: Prima DOMA)

Bude se to uzlovat

K propojení desek lanem budete potřebovat dva stejně dlouhé kusy provazu. Jako první provlečte lanem horní desku poličky. Pod vyvrtanými otvory uvažte uzel – tím se vytvoří zarážka pro poličku. Stejně postupujte i s druhou a třetí deskou poličky. Přebytečné konce lana odřežte, měly by mít stejnou délku. Možná bude potřeba uzly převázat, aby byly ve stejné úrovni a desky poličky zůstaly vodorovné.

Uzel
Každou polici zajistíme pořádným a pevným uzlem (Zdroj: Prima DOMA)
Zpevnění
Při výrobě poličky můžete využít přírodní materiály – kromě dřeva například konopné lano (Zdroj: Prima DOMA)

Povrchová úprava

Vhodné je poličku povrchově ošetřit – dřevo déle vydrží a bude se lépe ošetřovat. Pokud použijete bezbarvý lak, můžete poličku natřít až po sestavení. Jestli se rozhodnete pro barvu nebo lazuru, je dobré dřevěné dílce natřít předem, než je přivážete na lano – zabráníte tak jeho potřísnění barvou. 

Kompletace
i (Zdroj: Prima DOMA)
A nakonec celou polici sestavíme, zauzlujeme a dřevo ošetříme voskem nebo olejem

Variant je spousta

Polička se věší na skoby nebo háčky. Pokud jste pracovali pečlivě, měly by být háčky i polička ve stejné rovině. Uvedený postup můžete obměnit  - desek může být v poličce mnohem více nebo třeba jen jedna. Pohrát si můžete i s tvarem prken – někomu se líbí ostré hrany, jiný dává přednost obloukům. Zajímavým řešením je asymetrická délka lan – při této variantě jsou sice uzly ve stejné rovině, konce lana, za které se polička věší mají ale různou délku.  Variabilní může být v rámci jedné poličky i délka prken – ovšem pozor! Díry pro lano musí zůstat souměrné. 

Tipy

  • Hoblíkem můžete srazit hrany desek. Vypadají pak lépe.
  • Vyzkoušejte kotouč pro příčné řezy v dřevě. Vyhnete se tím třepení materiálu.
  • Pokud si nejste jistí, že zvládnete řez rovně použijte pravítko k pile. Alternativou je příložka z latě. 
  • Konce lana můžete nahřát nad ohněm – lano se pak speče, nebude se třepit a lépe ho provlečete vyvrtanými otvory. Tento postup funguje zejména u lan z nepřírodních materiálů. 

Publikováno: 20. 2. 2021, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Prima DOMA (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč