reklama

Čím odstraníte korozi z nářadí? Napadlo by vás to, že vepřové sádlo ničí rez?

Nějaké to nářadí občas zrezaví každému. Stačí přenést sekyru z promrzlé zahrady do vyhřáté dílny, a vysrážená vlhkost udělá svoje. Povrch železa se orosí a během několika hodin se na něm začnou objevovat stopy rzi. Její odstranění zabere jen pár minut. Ideální přípravek na očištění koroze má možná v lednici každá – vepřové sádlo.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Napadlo by vás to? Sádlo ničí rez! (Zdroj: Prima DOMA)

Korozi odstraníte nejdřív ocelovým kartáčem

Zrezivělé nářadí nejdříve očistěte ocelovým kartáčem nebo středně hrubým brusným papírem. Důležité je také odstranit případné nečistoty – hlínu nebo bláto. Docílíte tak toho, že se sádlo, kterým kov potřete, dostane přesně tam, kam potřebujete. 

Sádlo je třeba rozpustit

K odstranění koroze použijte vyškvařené sádlo. Před použitím je třeba tuk rozpustit. Následně do něj namočte vhodný hadřík a poté jím kovový povrch potřete. Sádlo nechte na železe několik minut působit, a pak jej setřete. Tuk odstraní většinu rzi a železo se zároveň ochrání proti další korozi – sádlo totiž odpuzuje vodu, která rezivění ve spojení se vzdušným kyslíkem způsobuje.

Sádlo
i (Zdroj: Prima DOMA)
Tuk je vhodné rozpustit, aby zatekl do všech částí zrezivělého kovu

Bez chemie…

Popsaná metoda má kromě nízké ceny ještě jednu velkou výhodu – sádlo je biologický produkt na rozdíl od tvrdé chemie, která se k odstranění rzi také používá. Látku ušpiněnou od sádla můžete vyhodit do běžného odpadu – nehrozí kontaminace životního prostředí ani případné samovznícení sádlem potřené látky.

…s chemií

Sádlo není všelék. Extrémně zrezivělé části napravit nedokáže. Týká se to zejména hloubkové koroze u šroubových spojů. Na zrezivělé matky, kde nepomohou lidové recepty, zabírá kromě hrubé síly agresivní chemie. Pokud se pro ni rozhodnete, nezapomeňte na ochranné pracovní pomůcky – zejména rukavice a brýle.

Nářadí
i (Zdroj: Prima DOMA)
Sádlo nejen že odstraňuje rez, ale také brání jejímu opětovnému vytvoření

Tipy:

  • rozpuštěné sádlo může mít vysokou teplotu. Při práci používejte rukavice.
  • místo ocelového kartáče můžete použít ocelový kotouč do vrtačky nebo flexy. Pozor na oči! Při práci bezpodmínečně noste ochranu zraku.
  • promrzlé kovové nářadí nepřenášejte do vyhřátých místností. Předejdete tak jeho korozi.
     

Publikováno: 17. 2. 2021, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Prima DOMA (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč