reklama

Na ucpaný záchod není potřeba volat řemeslníka, zvládnete to sami

Potíže se často objeví ve chvíli, kdy je vůbec neočekáváte. Podobné to bývá i s toaletou, která se nejčastěji ucpe právě v momentě, kdy se vám to hodí nejméně. Důležité však je zachovat chladnou hlavu a nepanikařit. V případě, že nechcete utrácet za instalatéra, nebo zrovna nemá žádný z nich čas, můžete se do boje s ucpaným záchodem pustit sami. My vám ukážeme několik snadných triků, které vám v takovém případě pomohou, a nepříjemný problém hravě vyřeší.

i (Zdroj: Depositphotos)
Vyzrajte bez cizí pomoci na ucpaný záchod (Zdroj: Depositphotos)

Připravte se na trochu špíny 

Jako vůbec první krok je však nutné se na souboj s ucpaným záchodem připravit. Nejprve odpojte přívod vody do toalety – uzávěr většinou najdete hned za toaletou. A poté kolem záchodu rozložte například noviny. Některé čistící metody mohou totiž nadělat trochu nepořádku. Na ruce si natáhněte silné gumové rukavice. Ty byste měli mít doma vždy po ruce – hodit se mohou na víc věcí než jen na ucpanou toaletu. A když je vše připraveno, je čas pustit se do práce.

Nejlepší pomocník je čistící zvon

Nejdůležitější a nejúčinnější zbraní ve válce s ucpaným záchodem je čistící zvon. Proto vám doporučujeme mít jeden vždy po ruce, koupíte ho v každých domácích potřebách. K jeho použití je sice zapotřebí trocha hrubé síly, ale nebojte, nejde o žádný vrcholový sportovní výkon. Zvon přiložíte na odtok ucpané toalety a začnete s vervou pumpovat. Takto vytvořený tlak vám s trochou štěstí z trubek vytáhne veškerý tuhý odpad, který záchod ucpal. Když se zadaří, vyhoďte vše, co se do záchodu vrátilo, rovnou do koše. V žádném případě se odpad nesnažte znovu spláchnout. Mohlo by to znamenat další potíže.

Zvon
i (Zdroj: Depositphotos)
Čistící zvon je pro boj s ucpaným záchodem nejlepším pomocníkem

Zbavte se vody v záchodové míse

V některých případech je však už na čistící zvon pozdě. Zvláště pak ve chvílích, kdy je mísa ucpaného záchodu plná vody. Než se pustíte do dalších prací, musí taková voda nejprve zmizet. Přečerpávání vody z mísy sice zní jako špinavá a nepříjemná práce, ale nemusí to být tak hrozné. Skvělým pomocníkem je v takové chvíli například hadička na vypouštění akvárií. Pokud takové vybavení zrovna nemáte po ruce, nezbývá než si vystačit s kelímkem nebo hrnkem, voda prostě musí pryč. A až se dílo podaří, vraťte se k úvodnímu odstavci a sáhněte po čistícím zvonu.

Vypusťte do boje s ucpaným záchodem krtka

Kromě čistícího zvonu se vyplatí uchovávat v blízkosti toalety také "krtka". Tím samozřejmě nemyslíme živé zvíře, ale chemický čisticí prostředek, který si umí s ucpaným záchodem poradit. Pokud se rozhodnete tuto chemickou zbraň využít, řiďte se pečlivě radami na obalu výrobku. Krtek si v toaletě hravě poradí s nejrůznější nečistotou, od toaletního papíru až po vlasy nebo vatu. Stačí vysypat do záchodu požadované množství chemikálie a dát krtkovi na práci dostatek času. Přípravek si s většinou nečistot poradí za přibližně patnáct minut. Pak už stačí jen spláchnout a vše je, jak má být.

Čistění
i (Zdroj: Depositphotos)
Kde zvon nestačí, tam můžou s ucpaným záchodem pomoct chemikálie

Krtka si můžete vyrobit sami doma

Co ale dělat v situaci, kdy se večer ucpe toaleta, zvon nepomáhá, a krtka už není nikde možné sehnat? V takovém případě si na souboj s ucpaným záchodem můžete vyrobit krtka vlastního. Potřebujete k tomu dvě suroviny: jedlou sodu a ocet. Na uvolnění toalety je zapotřebí přibližně jeden půl kilový sáček sody a jedna litrová láhev octa. Možná tak budete muset o pomoc poprosit také sousedy. Když je vše připravené, nasypejte sodu do záchodu a zalijte ji octem. Proces odstranění nečistot v trubkách můžete ještě urychlit konvicí vařící vody. Při aplikaci krtka domácího ale buďte opatrní, může totiž dojít k vystříknutí roztoku. Raději si tak chraňte oči brýlemi. Směs nechte působit přes noc a ráno spláchněte. S trochou štěstí bude problém vyřešen.

Zpět k využití hrubé síly

Vyzkoušeli jste už všechny možnosti a ucpaný záchod stále neodtéká? Pak nastal čas vrátit se k hrubé síle, tentokrát ale ve spojení s trochou šikovnosti. Poslední možností před vytočením telefonního čísla na instalatéra je využití obyčejného silnějšího drátu nebo speciálního kanalizačního pera. Tomu se někdy říká také pero na čištění odpadu a je možné ho koupit nejen v instalatérských obchodech, ale také v domácích potřebách nebo obchodech pro kutily. Možná tak neuškodí pořídit si jedno takové kanalizační pero, které vás vyjde na pár stokorun, do zálohy.

Babské rady
i (Zdroj: Depositphotos)
Na uvolnění ucpaného záchodu lze použít i jedlou sodu spolu s octem

Pomozte si drátem nebo kanalizačním perem

Použití drátu i pera na čištění odpadu je podobné. Obojím lze ucpaný záchod mechanicky prošťouchnout, a tak ho znovu zprovoznit. Drát budete potřebovat silný, ideální je například takový, který se používá na ramínka na šaty. Jeho konec obalte hadrem, abyste nepoškodili mísu toalety, a pusťte se do boje. Pohybem tam a zpět se snažte nečistoty v odtoku uvolnit, a v ideálním případě vytáhnout z toalety ven. Práce s kanalizačním perem je stejná a možná ještě snazší. Vzniklo totiž přímo za účelem boje s ucpanými toaletami, a často jej používají i sami instalatéři.

Toaletní papír
i (Zdroj: Depositphotos)
Na ucpaný záchod není třeba hned volat instalatéra, problém dokážete odstranit i vy

Nejlepší obranou před ucpáním je prevence

Na závěr je tu ještě jedna možnost, jak si usnadnit zápolení s ucpaným záchodem. A tou je předejít takové nepříjemnosti svým zodpovědným chováním. To nejdůležitější a vlastně jediné pravidlo je v tomto případě zřejmé: do toalety nepatří žádný jiný odpad než toaletní papír. Nevhazujte do ní žádné hygienické potřeby, vlasy, ani třeba zbytky z kuchyně. Zdá se to jako snadný způsob, jak se těchto věcí v domácnosti zbavit, avšak následky mohou být velmi nepříjemné. A pokud se vám toaleta ucpe i přes dodržování těchto pokynů, nesvalujte vinu na členy rodiny. Někdy podobným nepříjemnostem prostě nelze zabránit. Nyní už ale aspoň víte, jak si s nimi poradit.

Tampony
i (Zdroj: Depositphotos)
Předejděte ucpání záchodu tím, že do něj nebudete házet nic než toaletní papír

Publikováno: 12. 2. 2021, Autor: Marek Hadrbolec (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Marek Hadrbolec